تصمیم اخیر چین به ضرر این کشور خواهد بود
همراه ما باشید

تصمیم اخیر چین به ضرر این کشور خواهد بود

تصمیم اخیر چین به ضرر این کشور خواهد بود

آی‌سی‌تی‌نیوز - اوایل هفته جاری دولت چین اعلام کرد که طی سه سال تمام سخت افزارها و نرام افزارهای رایانه ای خارجی را از سازمان ها و دفاتر دولتی خارج کرده و سیستم های بومی را جایگزین می کند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از ion اوایل هفته جاری دولت چین اعلام کرد که طی سه سال تمام سخت افزارها و نرام افزارهای رایانه ای خارجی را از سازمان ها و دفاتر دولتی خارج کرده و سیستم های بومی را جایگزین می کند.  این اقدام چین اولین ضربه را به کمپانیهای بزرگ فناوری از جمله اینتل، دل، مایکروسافت و اچ پی وارد خواهد کرد اما این که چقدر دولت چین توان جایگزینی نرم افزارها و سخت افزارها بومی را داشته و در عرض 3 سال می تواند این اقدام را انجام دهد جای بسی سئوال است.

در همین ارتباط "رابرت آتکینسون" رئیس بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری واشنگتن دی سی، در خصوص این که این اقدام چه زیان هایی را متحمل شرکت های امریکایی خواهد کرد گفت: در ابتدا باید مشخص شود که آیا چینی ها در این کار جدی هستند و این که چقدر می توانند در این کار موفق شوند؟ اما واقعیت این است که با اجرایی شدن این تصمیم دولتی، ضرر بزرگی متوجه کمپانیهای آمریکایی چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری خواهد شد.

وی افزود: چین در حالی این پروژه را پیگیری می کند که مدت های زیادی است در حوزه ضعیف عمل کرده و حال نیز در این حوزه ضعیف است. واقعیت این است که چینی ها به لحاظ سخت افزاری گزینه های مهمی از جمله لنوو و هواوی را دارند اما در حوزه نرم افزاری بسیار ضعیف هستند. از طرفی چینی ها دارای سیستم عامل نرم افزاری کارآمد و یا سیستم عامل رایانه شخصی همانند مایکروسافت نبوده و اگر بخواهند با شرکت های چینی کار کرده و سیستم های خارجی را حذف کنند قطعا تا سال های متمادی از فناوری در این حوزه بی بهره مانده و مجبورند با فناوری های فرومایه بومی خود بسازند. هر چند که ممکن است چینی ها اصلا به این موضوع اهمیت نداده و این تصمیم را با شور و شوق بیشتری اجرایی کنند.

این کارشناس آمریکایی در حوزه فناوری اطلاعات افزود: در همین راستا می توان پیش بینی کرد که به تبع این وضعیت، مسیر اقتصادی این کشور روندی نزولی را در پیش خواهد گرفت.

رابرت آتکینسون همچنین درخصوص این که این اقدام از نگرانیهای مربوط به امنیت ملی چینی ها نشات می گیرد گفت: به هیچ وجه این انگیزه در میان دولتمردان چینی وجود ندارد، چرا که از زمان ادوارد اسنودن چینی ها با همین کارت بازی کرده اند. این کارت بسیار موثری برای دفاع از برنامه های حمایتی و بومی این کشور بشمار می رود و به هیچ وجه به امنیت ملی یک کشور مربوط نمی شود. چرا که سایر کشورها در سراسر جهان از سیستم عامل های ایالات متحده و سایر نرم افزارها استفاده کرده و هرگز این بهره گیری منافع ملی ان ها را تهدید نکرده و یا به خطر نینداخته است. بنابراین این تنها یک شیوه قدیمی از استراتژیهای اقتصادی دولت چین بشمار می رود. "احتمال تجاوز از سوی خارجی ها و تلاش برای بومی سازی و قبضه جهان".

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه