دیگر کارتخوان‌ها در خارج از کشور کار نمی کنند
همراه ما باشید

دیگر کارتخوان‌ها در خارج از کشور کار نمی کنند

دیگر کارتخوان‌ها در خارج از کشور کار نمی کنند

آی‌سی‌تی‌نیوز - ممنوعیت استفاده از کارتخوان‌ها در خارج از کشور حتی در صرافی‌های مجاز خارجی، توسط بانک مرکزی و شرکت شاپرک ابلاغ شد. بر اساس آمارهای غیر رسمی در سال‌های اخیر بالغ بر چند هزار دستگاه کارتخوان ایرانی و متصل به شبکه شتاب با حساب‌های ایرانی از مرزهای کشور خارج و در کشورهایی همچون ترکیه، کانادا، امارات متحده عربی، گرجستان، ارمنستان و چند کشور دیگر در فروشگاه‌های مختلف و صرافی‌ها به عنوان ابزار پرداخت برای ایرانیان مورد استفاده قرار گرفته است.

ممنوعیت استفاده از کارتخوان‌ها در خارج از کشور حتی در صرافی‌های مجاز خارجی، توسط بانک مرکزی و شرکت شاپرک ابلاغ شد. بر اساس آمارهای غیر رسمی در سال‌های اخیر بالغ بر چند هزار دستگاه کارتخوان ایرانی و متصل به شبکه شتاب با حساب‌های ایرانی از مرزهای کشور خارج و در کشورهایی همچون ترکیه، کانادا، امارات متحده عربی، گرجستان، ارمنستان و چند کشور دیگر در فروشگاه‌های مختلف و صرافی‌ها به عنوان ابزار پرداخت برای ایرانیان مورد استفاده قرار گرفته است.

به منظور سالم‌سازی شبکه پرداخت و جلوگیری از اخلال در نظام ارزی، الزاماتی برای ابزارهای پرداخت مصوب شد که از جمله آنها ممنوعیت استفاده از کارتخوان‌ها در سایر کشورهاست. هرچند این موضوع سابقه چندین ساله دارد اما کارشناسان معتقدند که نبود دستورات و اختیارات برای بانک مرکزی و شرکت شاپرک موجب بی‌توجهی آنها به این مسئله شده‌ بود.

به گزارش ایبنا دستور «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی در راستای سالم سازی و ساماندهی شبکه پرداخت الکترونیک باعث شد تا الزامات جدیدی برای استفاده گسترده از این پایانه‌های فروش به منظور جلوگیری از معاملات سفته بازی و اخلال در نظام ارزی و تضعیف پول ملی، مصوب شود. در قوانین جدید آمده است:

«سقف انتقال وجه با استفاده از هر کارت بانکی ۵۰ و برای هر کد ملی ۱۰۰ میلیون تومان باشد؛ همچنین با توجه به تعریف مرزهای جغرافیایی توسط سایر بانک‌های مرکزی در دنیا الزام فعالیت ابزارهای پرداخت در ایران با عنوان شبکه ایران اکسس مطرح شد و تصمیم گرفته شد تا تمامی ابزارهای پرداخت در ایران قابل استفاده باشد و از فعالیت هرگونه ابزار پرداخت از جمله دستگاه کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی در خارج از کشور جلوگیری شود تا این ابزارها در خارج از کشور حتی با وجود استفاده از آی پی‌های ایرانی شناسایی و مسدود شوند.»

«مهدی طوبایی» معاون نظارت و توسعه شرکت شاپرک توضیح می‌دهد که بانک‌های مرکزی دنیا الزاماتی را برای ابزارهای پرداخت تعریف می‌کنند و بانک مرکزی کشورمان هم  الزام کرده تا صرفا ابزارهای پرداخت در داخل کشور قابل دسترس باشد؛ کارتخوان برای استفاده در مرزهای ایران اختصاص پیدا کرده و کارتخوان‌های فعال در خارج از کشور نیز تا به امروز فعالیت غیرقانونی داشته‌اند:

«براساس الزامات مطرح شده، هیچ دستگاه کارتخوانی نباید در خارج از کشور فعالیت داشته باشد و این مسئله شامل تمامی صرافی‌های مجاز خارجی نیز می‌شود. کارتخوان‌های خارجی در صورت استفاده از آی پی آدرس ایران نیز مسدود خواهند شد. درصورتی که دستگاه کارتخوانی در خارج از کشور وجود داشته و فعالیت کند، مصداق تخلف است؛ شاپرک و شرکت‌های پرداخت الکترونیک دستگاه‌های کارتخوان فعال در خارج از کشور را حتی در صورت استفاده از VPN ایرانی برای ایجاد آی پی ایران با استفاده از امکانات فنی موجود رصد و آنها را مسدود می‌کنند.»

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه