بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره در کشور
همراه ما باشید

بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره در کشور

بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره در کشور

آی‌سی‌تی‌نیوز - محققان پژوهشگاه فضایی موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند که این شبیه‌ساز از طراحی تا پرتاب ماهواره کاربردهای وسیعی دارد.

محققان پژوهشگاه فضایی موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند که این شبیه‌ساز از طراحی تا پرتاب ماهواره کاربردهای وسیعی دارد.

مهندس نیک پی، مدیر پژوهشکده سامانه ماهواره پژوهشگاه فضایی در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی، با اشاره به طراحی و ساخت سامانه نرم‌افزاری ماهواره، اظهار کرد: از ابتدای فعالیت برای طراحی و ساخت ماهواره نیاز به تحلیل‌هایی برای آن داریم که در دنیا اقدام به استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این نرم‌افزارها همچنین در طراحی ماهواره کاربرد دارند، خاطر نشان کرد: سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز ماهواره یک بسته نرم‌افزاری است که امکان بررسی جامعی از طراحی و شرایط عملکرد زیر سیستم‌ها را به صورت مستقل و همچنین اندرکنش آنها را با یکدیگر برای مهندسان و محققان حوزه فضایی به منظور صحه‌گذاری تهیه ماهواره فراهم می‌کند.

نیک پی در بخش دیگری از صحبت‌های خود صحت‌سنجی سطوح زیر سیستم و سیستم سامانه‌های فضایی و زمینی در طول عملکرد ماهواره از لحظه پرتاب تا پایان ماموریت، شبیه‌سازی نرم افزاری زیر سیستم‌ها و سیستم به طور یکپارچه، بررسی عملکرد هر زیر سیستم به صورت مستقل و عملکرد آنها در اندرکنش با دیگر زیر سیستم‌ها و بررسی عملکرد زیر سیستم‌ها در مواجهه با خطا و اغتشاشات را از اهداف این پروژه نام برد.

مجری طرح خاطر نشان کرد: سامانه طراحی شده قادر به تعیین و کنترل وضعیت و موقعیت تخمین‌گر مدار، حسگرها، عملگرها و الگوریتم‌های کنترل وضعیت است.

مدیر پژوهشکده سامانه ماهواره پژوهشگاه فضایی، کاربرد آسان را از دیگر مزایای این سامانه ذکر کرد.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه