اولین رویداد فصلی سکوی پرتاب برگزار شد
همراه ما باشید

اولین رویداد فصلی سکوی پرتاب برگزار شد

اولین رویداد فصلی سکوی پرتاب برگزار شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - اولین سری از استارتاپ های طرح 100 استارتاپ داوری نهایی شدند.

اولین سری از استارتاپ های طرح 100 استارتاپ داوری نهایی شدند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و به نقل از اکوموتیو، امروز در صندوق نوآوری و شکوفایی، داوری حضوری استارتاپ های ثبت نامی در طرح 100 استارتاپ برگزار شد. محمد یاراحمدی، مدیر روابط عمومی این طرح افزود: فرآیند سرمایه گذاری در رویداد 100 استارتاپ با ثبت نام استارتاپ ها در سامانه این طرح شروع می شود، سپس یک مرحله داوری غیرحضوری از آن ها صورت پذیرفته و استارتاپ هایی که قرار است به مرحله داوری حضوری برسند، مشخص می شوند. در این مرحله داوران در 4 حوزه استارتاپ ها را مورد ارزیابی قرار می دهند. این چهار حوزه عبارت اند از: مالی و سرمایه گذاری، کسب و کار، محصول و منابع انسانی.

در پایان این داوری ها، با توجه به ارزیابی‌های صورت پذیرفته و با توجه به محصول یا خدمت محور بودن آنها و همچنین مرحله رشد آنها که نیاز به سرمایه پیش بذر یا بذری دارند، تصمیم گرفته می‌شود که روی هر یک از استارتاپ ها چه مقدار سرمایه گذاری صورت پذیرد. این رویداد اولین سری از رویدادهای داوری نهایی طرح است که در آن استارتاپ هایی که از 16 مهر تا الان ثبت نام کردند را مورد بررسی غیر حضوری قرار داده ایم که 20 استارتاپ از بین 140 استارتاپ ثبت نامی انتخاب شدند. در این فرآیند 20 داور حضور دارند که از شبکه راهبران خود طرح انتخاب شده اند. داورها افرادی هستند که یا خودشان سابقه راه اندازی کسب و کار را دارند یا در حوزه شتابدهی و سرمایه گذاری در حال فعالیت هستند. این افراد که در حال حاضر نقش راهبری و منتورشیپ را در اکوسیستم دارند، فرصتی برای استارتاپ ها فراهم آورده اند که در این فرآیند داوری علاوه بر ارزیابی، از این افراد مشاوره تخصصی هم بگیرند.

یار احمدی در ادامه افزود: اتفاق دیگر این که در پایان این روز کارگاهی در مورد مدل قراردادهای 100 استارتاپ برگزار می‌شود. یکی از نکات قابل توجه طرح 100 استارتاپ که به نظر می‌رسد هم برای استارتاپ ها و هم برای سرمایه گذاران جذاب است، نحوه قراردادهای این طرح است. این قراردادها چابک و منعطف هستند، چرا که ما معتقدیم استارتاپ های حوزه بذری خیلی دقیق ارزش گذاری نمی‌شوند و برای این که تقسیم سهام منصفانه باشد ما این تقسیم سهام را به آینده ای که قابلیت ارزش گذاری برای استارتاپ فراهم شود، موکول کرده ایم. این زمان بسته به نوع استارتاپ و نحوه قرارداد با آن متغییر است. برای برخی از استارتاپ ها این ارزش گذاری زمانی مشخص می‌شود که سرمایه گذاری برای راند بعدی سرمایه گذاری کاندید شود و برای برخی دیگر از استارتاپ ها که به درآمد رسیده اند، سرمایه گذاری به صورت مشارکت در درآمد آنها خواهد بود. به عبارت بهتر در این مدل قرارداد سرمایه مورد توافق به استارتاپ ها داده می شود ولی مقدار سهام تعلق یافته به طرح بعد از ارزشگذاری مشخص می‌شود. کارگاه بعد از ظهر در مورد شفاف کردن همین نوع قرارداد است. بعد از این کارگاه هم استارتاپ های مورد توافق برای سرمایه گذاری اعلام می گردند. البته مقدار دقیق سرمایه گذاری و نهایی شدن قرارداد آنها یک ماه زمان می‌برد و ماه آینده رویدادی برای اعلام دقیق این سرمایه گذاری ها خواهیم داشت.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه