دلیل افزایش جراحات سر و گردن محبوبیت موبایل ها می باشد
همراه ما باشید

دلیل افزایش جراحات سر و گردن محبوبیت موبایل ها می باشد

دلیل افزایش جراحات سر و گردن محبوبیت موبایل ها می باشد

آی‌سی‌تی‌نیوز - محققان دست اندرکار این پژوهش که آن را در نشریه JAMA Otolaryngology منتشر کرده اند برای این منظور یک دیتابیس ملی از جراحات سر و گردن طی ۲۰ سال اخیر را مورد بررسی قرار دادند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از دیجییاتو، محققان دست اندرکار این پژوهش که آن را در نشریه JAMA Otolaryngology منتشر کرده اند برای این منظور یک دیتابیس ملی از جراحات سر و گردن طی ۲۰ سال اخیر را مورد بررسی قرار دادند که همگی به تلفن های هوشمند ارتباط داشتند و به بستری شدن افراد در بیمارستان منتهی شدند. آنها اینطور نتیجه گرفتند که وابستگی بشر به تلفن های هوشمند در زندگی مدرن مرتبا بیشتر می شود و به تبع این امر جراحات مرتبط با این گجت ها نیز زیادتر می گردد.

طبق این پژوهش، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ بالغ بر ۷۶ هزار جراحت مرتبط با موبایل در سراسر آمریکا اتفاق افتاده که این جراحات به دو گروه مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. در گروه نخست افراد مستقیما به واسطه برخورد موبایل دچار جراحت می شدند (مثلا موبایل را روی خودشان می انداختند یا هدف برخورد موبایل فرد دیگری قرار میگرفتند) و در گروه دوم جراحات ایجاد شده در افراد به استفاده از موبایل مربوط می شد که از آن جمله میتوان به حواس پرتی از طریق این گجت ها و آسیب هایی اشاره کرد که به واسطه آنها در فرد ایجاد می شد.

 

بیشترین میزان جراحات مستقیم در اطفال کمتر از ۱۳ سال گزارش شد و آنطور که در گزارش آمده بزرگسالان نیز بیشتر در معرض خطر جراحات مرتبط با استفاده از تلفن های همراه قرار دارند و این خطر در افراد بالاتر از ۵۰ سال بیشتر است.

آسیب های ایجاد شده در افراد نیز طیف وسیعی را شامل می شود که از جراحت برداشتن حین ارسال پیام های متنی و رانندگی همزمان گرفته تا پیاده روی و نگاه کردن به صفحه موبایل را در بر می گیرد. محققان این پژوهش اعلام کرده اند که ۹۰ نفر در آمریکا نیز به خاطر حواس پرتی ناشی از بازی پوکمون گو دچار جراحت شده اند.

طبق این پژوهش همچنین مشخص شد که تعداد هر دو نوع جراحت بعد از عرضه نخستین آیفون در آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری شده است. به همین خاطر نیز محققان خواستار افزایش آموزش در رابطه با خطرات حواس پرتی ناشی از تلفن های همراه شدند.

آنها در مقاله خود اینطور نوشتند:

با افزایش تعداد تلفن های همراه و اپلیکیشن های موبایلی که همگی به دنبال جلب توجه کاربران هستند ضروریست که بیشتر از همیشه به استفاده ایمن از اسمارت فون ها فکر شود. به خصوص افراد در گروه های سنی پرخطر باید آموزش های لازم را دریافت کنند تا از بروز جراحات غیرضروری در آنها پیشگیری شود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه