کمپانی نفتی آرامکو از اپل و آمازون با ارزش تر شد
همراه ما باشید

کمپانی نفتی آرامکو از اپل و آمازون با ارزش تر شد

کمپانی نفتی آرامکو از اپل و آمازون با ارزش تر شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - کمپانی نفتی آرامکو که به حکومت عربستان تعلق دارد، طی عرضه اولیه سهام خود (IPO) به ۲۵.۶ میلیارد دلار سرمایه دست یافت تا به ارزشمندترین کمپانی سهامی جهان تبدیل شود. بر اساس این IPO آرامکو ۱.۷ هزار میلیارد دلار ارزش گذاری شده و در نتیجه اپل، مایکروسافت و آمازون حتی به گرد پای آن نمی رسند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از دیجییاتو،کمپانی نفتی آرامکو که به حکومت عربستان تعلق دارد، طی عرضه اولیه سهام خود (IPO) به ۲۵.۶ میلیارد دلار سرمایه دست یافت تا به ارزشمندترین کمپانی سهامی جهان تبدیل شود. بر اساس این IPO آرامکو ۱.۷ هزار میلیارد دلار ارزش گذاری شده و در نتیجه اپل، مایکروسافت و آمازون حتی به گرد پای آن نمی رسند.

دولت عربستان در راستای طرح ویژن ۲۰۳۰ که با هدف قطع اتکای اقتصاد این کشور به نفت انجام می شود، ۱.۵ درصد از سهام شرکت نفت آرامکو را در بورس عربستان عرضه کرد. این میزان سهام برابر سه میلیارد سهم است و قیمت هریک از آنها ۳۲ ریال سعودی (۸.۵۳ دلار) تعیین شده بود.

متقاضیان خرید به مراتب از تعداد سهم های تعیین شده بیشتر بودند و در نهایت دولت موفق به کسب ۲۵.۶ میلیارد دلار سرمایه شد که بالاترین عایدی ناشی از یک IPO در بورس است. این رکورد تا کنون در اختیار گروه علی بابا قرار داشت که پنج سال قبل در بورس نیویورک ۲۵ میلیارد دلار به دست آورده بود.

با توجه به مبالغ به دست آمده از این IPO ارزش کل آرامکو ۱.۷ تریلیون دلار برآورد شده که ۱۷ برابر از ارزش بازار بورس تهران بیشتر است. بر اساس این برآورد آرامکو حالا با پشت سر گذاشتن اپل، مایکروسافت و آمازون ارزشمندترین شرکت سهامی دنیا است.

دلیل ارزش بالای کمپانی نفتی آرامکو آسان بودن استخراج نفت در عربستان و سود فراوانی است که به دست دولت می رساند. سود این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴۷ میلیارد دلار بوده در حالی که اپل در مدت مشابه ۲۱.۶ میلیارد دلار سود عاید سهامدارانش کرده است.

دولت سعودی ابتدا قصد جمع آوری سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلاری از طریق عرضه اولیه سهام در بورس های منطقه ای و جهانی را داشت اما به خاطر نگرانی هایی نظیر عدم شفافیت در کمپانی، تغییرات اقلیمی و چالش های سیاسی به ۲۵ میلیارد دلار اکتفا کرده و از IPO در بازارهای بین المللی منصرف شد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه