آشنایی با پردازنده‌ی گرافیکی موبایل AMD Radeon RX 5300M
همراه ما باشید

آشنایی با پردازنده‌ی گرافیکی موبایل AMD Radeon RX 5300M

آشنایی با پردازنده‌ی گرافیکی موبایل AMD Radeon RX 5300M

آی‌سی‌تی‌نیوز - پردازنده‌ی گرافیکی Radeon RX 5300M ارزان‌ترین تراشه در خانواده پردازنده‌های گرافیکی Navi به‌شمار می‌آید که از ۲۲ واحد CU و ۱۴۰۸ پردازنده‌ی جریانی بهره می‌برد. مدل RX 5300M از نظر عملکرد مابین مدل XT و Pro قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از زومیت، پردازنده‌ی گرافیکی Radeon RX 5300M ارزان‌ترین تراشه در خانواده پردازنده‌های گرافیکی Navi به‌شمار می‌آید که از ۲۲ واحد CU و ۱۴۰۸ پردازنده‌ی جریانی بهره می‌برد. مدل RX 5300M از نظر عملکرد مابین مدل XT و Pro قرار می‌گیرد. بخش دیگری از تفاوت‌های سری Pro با RX به میزان حافظه‌ی گرافیکی بازمی‌گردد. نسخه‌ی پرو از ۴ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 با فرکانس ۱۲ گیگابیت‌برثانیه و پهنای باند ۱۹۲ گیگابایت‌برثانیه استفاده می‌کند؛ درحالی‌که نسخه‌ی RX از ۳ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6، فرکانس ۱۲ گیگابیت‌برثانیه و پهنای باند ۱۶۸ گیگابایت‌برثانیه قدرت می‌گیرد. فرکانس GPU در دو نسخه‌ی Pro و RX به‌ترتیب به ۱۲۳۰ و ۱۴۴۵ مگاهرتز می‌رسد

AMD پردازنده‌ی گرافیکی Radeon RX 5300M را برای لپ‌تاپ‌های گیمینگ اقتصادی در نظر دارد. از نظر عملکرد، پردازنده‌ی یادشده را می‌توان رقیبی برای GeForce GTX 1650، پردازنده‌ی اقتصادی انویدیا دانست. البته تا زمانی‌که بنچمارک‌های بازی و بررسی‌های مستقل از لپ‌تاپ‌های آن منتشر نشوند، نمی‌توان در مورد توانایی‌های این دو کارت گرافیک در برابر یکدیگر تصمیم گرفت. GeForce GTX 1650 از ۴ گیگابایت حافظه‌ی GDDR5 در کنار رابط ۱۲۸ بیتی و ۱۰۲۴ هسته‌ی CUDA استفاده می‌کند. GeForce GTX 1650 در دو مدل و با محدوده‌ی توان طراحی حرارتی ۵۰ وات عرضه می‌شود.


سیستمی که برای اجرای بنچمارک‌های پردازنده‌ی گرافیکی RX 5300M استفاده شده است از پردازنده‌ی Ryzen 7 3750H با گرافیک یکپارچه‌ی وگا ۱۰ بهره می‌برد؛ فرکانس پایه‌ی گرافیک 5300M برابر با ۱۰۳۶ مگاهرتز و حداکثر فرکانس کاری به ۱۴۴۵ مگاهرتز عنوان شده است. با وجود فرکانس کمتر، Radeon RX 5300M می‌تواند دست کم در این بنچمارک، GTX 1650 Max-Q را با فاصله‌ی حداکثر ۱۹ درصد شکست دهد و از GTX 1650 اصلی با فاصله‌ی حداکثر ۸ درصد در بنچمارک 3DMark Firestrike گذر کند. در بنچمارک 3DMark 11 نیز این فاصله به ترتیب به ۲۴ و ۸ درصد می‌رسد. به‌نظر می‌رسد که RX 5300M یک گزینه‌ی ارزان‌قیمت مناسب برای لپ‌تاپ‌های گیمینگ اقتصادی زیر ۱۰۰۰ دلار خواهد بود.

در نهایت Radeon RX 5500M حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد سریع‌تر از RX 5300M بوده است. از سوی دیگر Radeon RX 5300M توانسته تا عملکرد بهتری را نسبت به GTX 1650 ارائه دهد و این خبر خوبی برای AMD به‌شمار می‌آید. انتظار می‌رود که برخی از طرح‌های مقرون‌به‌صرفه‌ی ناوی ۱۴ در دو ماه آینده عرضه شوند و احتمالا مورد توجه خریداران لپ‌تاپ قرار خواهند گرفت.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه