این نورون مصنوعی آلزایمر را درمان می کند
همراه ما باشید

این نورون مصنوعی آلزایمر را درمان می کند

این نورون مصنوعی آلزایمر را درمان می کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - تیمی از محققان بین المللی پس از چندین دهه تلاش موفق شدند اولین نورون مصنوعی با خصوصیات رفتاری نورون های زنده را تولید کنند. این نوآوری مسیر را برای درمان بیماری هایی مثل آلزایمر همواره کرده و ساخت دیوایس های محرک نورون های تنظیم کننده پمپاژ قلب را امکان پذیر می کند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از دیجییاتو، تیمی از محققان بین المللی پس از چندین دهه تلاش موفق شدند اولین نورون مصنوعی با خصوصیات رفتاری نورون های زنده را تولید کنند. این نوآوری مسیر را برای درمان بیماری هایی مثل آلزایمر همواره کرده و ساخت دیوایس های محرک نورون های تنظیم کننده پمپاژ قلب را امکان پذیر می کند.

ساخت نورون های مصنوعی تا سال ها چالش بزرگی برای محققان بود. تولید نورون در ابعاد مینیاتوری که از لحاظ عملکرد مشابه نورون طبیعی باشد، بسیار مشکل است. علاوه بر این برای کنترل فعالیت های غیرخطی و پیچیده در نورون های مصنوعی، به مدل سازی های پیچیده ریاضیاتی نیاز است.

«Alain Nogaret»، محقق ارشد این پروژه از دانشگاه باث انگلستان (University of Bath) با اشاره به اینکه رویکرد آنها چندین پیشرفت شگرف را ترکیب می کند، می گوید:

«ما با دقت و اطمینان بالا پارامترهای دقیقی که رفتار نورون ها را کنترل می کنند، تخمین می زنیم. مدل های فیزیکی ما از این سخت افزار به طور موفقیت آمیز رفتار نورون های زنده را تقلید می کنند. مدل ما از قابلیت تطبیق پذیری بالایی برخوردار است که امکان استفاده از آن را در انواع مختلفی از نورون های پیچیده پستانداران امکان پذیر می کند.»

محققان در این مطالعه کارکردهای نورون های تنفسی و هیپوکامپال را توصیف کردند. این نورون ها که به شکل مصنوعی ساخته شده بودند، توانستند طیف کاملی از فعالیت ها را همانند نورون های بیولوژیکی با دقت انجام دهند.

پروفسور «Alain Nogaret» (چپ) در کنار همکار خود در آزمایشگاه دانشگاه باث

این تراشه های بسیار کوچک سیلیکونی کاربردهای نظری فراوانی دارند. به عنوان مثال می توان دیوایسی هوشمند برای قلب ساخت که از قابلیت شبیه سازی الکتریکی قلب برخوردار بوده و توانایی ارتباط برقرار کردن با مجموعه ای از نورون های مغزی را دارد. همچنین به کمک نورون های مصنوعی می توان مسیرهای عصبی آسیب دیده از بیماری هایی همچون آلزایمر را تعویض کرد.

از لحاظ تئوری شرکت علوم اعصاب ایلان ماسک یعنی «نورالینک» نیز می تواند از این تکنولوژی برای ایجاد مسیرهای عصبی جدید در رابط انسان-ماشین خود استفاده کند. البته محققان این پروژه بیشتر به نتایج مستقیم مشتاق بوده و امیدوارند به کمک آن روش های جدیدی برای تعویض شبکه های عصبی آسیب دیده در بیماران پیدا کنند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه