بازسازی چهره افراد با DNA آن ها
همراه ما باشید

بازسازی چهره افراد با DNA آن ها

بازسازی چهره افراد با DNA  آن ها

آی‌سی‌تی‌نیوز - طبق گزارش جدیدی که نیویورک تایمز منتشر کرده دانشمندان چینی تلاش دارند با استفاده از نمونه خون افراد تصویر چهره آنها را بازسازی کنند. این تکنولوژی تجربی که DNA phenotyping خوانده شده هم اکنون مراحل اولیه توسعه خود را میگذراند اما می تواند تصاویری نزدیک به چهره واقعی افراد بسازد و در بازرسی های قضایی برای محدود نمودن تعداد مظنونین مورد استفاده قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات طبق گزارش جدیدی که نیویورک تایمز منتشر کرده دانشمندان چینی تلاش دارند با استفاده از نمونه خون افراد تصویر چهره آنها را بازسازی کنند. این تکنولوژی تجربی که DNA phenotyping خوانده شده هم اکنون مراحل اولیه توسعه خود را میگذراند اما می تواند تصاویری نزدیک به چهره واقعی افراد بسازد و در بازرسی های قضایی برای محدود نمودن تعداد مظنونین مورد استفاده قرار بگیرد.

عملکرد این تکنولوژی هم به این شکل است که به دنبال خصوصیاتی از جمله رنگ پوست، رنگ چشم، جنسیت و اجداد یک فرد می گردد. با این کار امکانی برای سیستم فراهم می شود که به صورت نظری تصاویر پروفایل افراد را با استفاده از دیتایی علمی تر و موثق تر نسبت به حافظه شاهدان عینی ایجاد نماید. با این حال DNA نمی تواند جزئیاتی نظیر سن و وزن را نشان دهد و آنطور که گفته می شود هم اکنون ایالات متحده آمریکا نیز در گوشه دیگری از این عالم تلاش می کند تکنولوژی مشابه به این را توسعه دهد.

البته که ایده ساخت ابزاری جدید برای شناسایی مجرمان و مقابله با آنها بسیار جذاب به نظر می رسد اما دلایلی هم برای ایجاد نگرانی در این رابطه وجود دارد. نیویورک تایمز در گزارش خود خاطر نشان کرده که مقامات چینی برای توسعه این فناوری از صدها مسلمان اویغور بازداشتی در این کشور نمونه خونی دریافت کرده اند، در حالی که برای این منظور رضایت آنها دریافت نشده و مشخص نیست که چطور از این اطلاعات استفاده خواهد شد.

در استان Xinjiang چین (جایی که کمپ های نگهداری اویغورها قرار دارد) شمار انبوهی از این افراد نگهداری می شوند و آنطور که نیویورک تایمز گزارش داده هیچ انتخابی برای ارائه نمونه DNA خود ندارند و به این کار مجبور شده اند. طبق گفته تعدادی از اویغور هایی که از چین گریخته اند این نمونه های خونی به صورت کاملا اجباری و در چارچوب برنامه چکاپ سلامتی جمع آوری می شوند.

بخشی از تحقیقات در این رابطه توسط آزمایشگاه های تحت نظر وزارت امنیت کشور چین انجام می گیرد که بودجه این آزمایشگاه ها نیز تا حدودی توسط موسسات اروپایی تامین می گردد. در گزارش نیویورک تایمز اشاره شده که برخی نشریات بین المللی بدون بررسی کامل منشا نمونه های DNA مورد استفاده در این پژوهش ها، نتایج آنها را منتشر کرده اند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه