پای شرکت های ایرانی به مرکز نوآوری آذربایجان باز شد
همراه ما باشید

پای شرکت های ایرانی به مرکز نوآوری آذربایجان باز شد

پای شرکت های ایرانی به مرکز نوآوری آذربایجان باز شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - وزیر ارتباطات گفت: ۳ شرکت ایرانی به طور رسمی فعالیت های خود را در مرکز نوآوری جمهوری آذربایجان آغاز کرده اند.

وزیر ارتباطات گفت: ۳ شرکت ایرانی به طور رسمی فعالیت های خود را در مرکز نوآوری جمهوری آذربایجان آغاز کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و به نقل از به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری‌جهرمی در ادامه دیدارها و رایزنی های بین المللی خود در جریان سفر به جمهوری آذربایجان در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی باکوتل ۲۰۱۹۹ با رامین قلی‌زاده وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان، دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف با تاکید بر گسترش روابط، روند تسریع اجرای تفاهمات و توافقات گذشته را بررسی کردند و در جریان این مذاکرات هر یک از طرفین دستوراتی را برای اجرای شدن هر چه سریعتر توافقات پیشین صادر کردند.

تداخل فرکانسی مرزی بین دو کشور، مبالات مالی پستی، گسترش همکاری ها در حوزه امنیت سایبری و توسعه روابط سازمان فناوری ایران با مرکز نوآوری جمهوری آذربایجان از جمله مباحثی بود که دو طرف در این دیدار درباره آن گفتگو کردند.

آذری جهرمی در این دیدار تاکید کرد: جمهوری آذربایجان فضای رو به رشد خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دارد و همکاری های خیلی عمیقی بین وزارت ارتباطات ایران و مجموعه وزارت ارتباطات و حمل و نقل آذربایجان وجود دارد. بنابراین این یک فرصت بسیار خوب برای شرکت های دو کشور است تا بازار خود را در منطقه توسعه دهند و طرح «منطقه قوی‌تر» را به طور عملی محقق کنند، هر چند نتایج آن نیز روز به روز روشن تر و ملموس تر می شود.

رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان هم با تاکید بر اهمیت توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: از اینکه یکبار دیگر دعوت ما برای حضور در نمایشگاه باکوتل را پذیرفتید تشکر می کنم و بسیار روشن است که روسای جمهور ایران و آذربایجان و همچنین مردم دو کشور روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند که نتایج مثبت این رابطه را هم ما می توانیم در مناسبات و همکاری های دوجانبه بین وزارتخانه های دو کشور مشاهده کنیم و امیدوارم این روند بیش از پیش توسعه و گسترش پیدا کند.

در پایان این دیدار نیز محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره این دیدار و نتایج مذاکرات دوجانبه گفت: روابط دوجانبه ایران و آذربایجان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خوبی در حال پیشرفت است. تفاهماتی که در این مدت با آذربایجان پیگیری می کردیم در حال اجرایی شدن است. هم اکنون ۳ شرکت ایرانی به طور رسمی فعالیت های خصوصی خود را در مرکز نوآوری این کشور آغاز کرده اند.

وی افزود: این سرآغاز یک حرکت اقتصادی بود که ما از قبل شروع کردیم و امروز به نتیجه رسیده است تا بر پایه تفاهمات سیاسی بین دو کشور، شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت های ایرانی بتوانند در این کشور حاضر شوند و به توسعه بازار خود بپردازند.

آذری جهرمی با بیان اینکه در این دیدار مباحث مهمی مثل تداخل فرکانسی مرزی دو کشور مطرح شد، گفت: تماس های برخی از شهروندان ما در مناطق مرزی به صورت ناخواسته به شبکه تلفن همراه کشور آذربایجان رومینگ می شود. به صورت متقابل هم این مسئله وجود دارد. هر چند این مسئله به شدت کاهش پیدا کرده و تا شعاع دو و نیم کیلومتری به نوعی مدیریت شده است. ولی تقریبا نزدیک به ۱۸۰ روستا در استان اردبیل همچنان در این شعاع دو نیم کیلومتری قرار دارند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: تفاهمی کرده بودیم که این تداخل را به حداقل برسانیم که این هزینه رومینگ ناخواسته به مردم تحمیل نشود. کارگروه مشترکی تشکیل شده بود تا کارهای اندازه گیری را انجام دهند که این کار را آغاز کرده اند و مقرر شد است تا طرف آذربایجانی سریعتر تعهدات خود را در این رابطه عملیاتی کند.

وی با اشاره به بحث امنیت ساییری در این نشست گفت: برای مقابله با حملات سایبری که به دو کشور می شود بنا بود که مرکز ماهر ایران و مرکز سرت جمهوری آذربایجان متصل شوند که بر اساس توافقات میان دوکشور این اتصال اکنون برقرار شده است که این هم یک نوع پیشرفت در روابط دوجانبه ایران و آذربایجان است.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه