تعرفه برق ارزرمزها چقدر است
همراه ما باشید

تعرفه برق ارزرمزها چقدر است

تعرفه برق ارزرمزها چقدر است

آی‌سی‌تی‌نیوز - محمدرضا شرفی، رییس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران درباره تعرفه در نظر گرفته شده برای استخراج ارزرمزها گفت: این مصوبه یک طرفه بوده و به نظر می رسد نظر کارشناسان در آن لحاظ نشده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نقل از مهر، محمدرضا شرفی، رییس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران درباره تعرفه در نظر گرفته شده برای استخراج ارزرمزها گفت: این مصوبه یک طرفه بوده و به نظر می رسد نظر کارشناسان در آن لحاظ نشده است. در بخشی از این مصوبه اشاره شده است که در زمان کم باری نرخ هر کیلووات ساعت حدود ۴۶۶ تومان است، مگر صنعتی می تواند شرایط خود را در ایام مختلف سال تغییر دهد؟! این در حالی است که نرخ تعرفه برق برای این صنعت در حالت غیرکم باری ۹۶۵ تومان در نظر گرفته شده است.

وی فعالیت این صنعت با چنین شرایطی را غیرممکن دانست و افزود: در اعتراض به این مصوبه که ۲۰ مغایرت با قوانین کشور دارد، دادخواستی را به دیوان عدالت اداری، اتاق بازرگانی ایران و دولت داده ایم. از طرفی رکن زمان در این صنعت، نقش پررنگی ایفا می کند. در حالی که مسوولین ذی ربط توجهی به این رکن مهم نداشته و زمان بررسی و تغییر قوانین به شدت زمان بر است. از سویی دیگر توجهی نیز به اظهارات کارشناسی نمی شود.

به گفته این مقام مسوول در حال حاضر چند فعال رسمی در این حوزه وجود داشتند که اقدام به خروج از کشور کردند. ترجیح فعالان این حوزه خروج از کشور است و اغلب نیز فعالیت خود را در چین آغاز کرده اند.

شرفی شرایط ایران به ویژه در حال حاضر را برای ورود سرمایه گذاران این حوزه مناسب ندانست و اظهار داشت: در چنین شرایطی که دولت با مصوبه های غیرکارشناسی شرایط جذب سرمایه و فعالیت را دشوارتر می کند. در حال حاضر یکی از مشکلات در این زمینه مجوز دستگاه های استخراج ارزی است که وارد شدند و اکنون آنها را غیرمجاز می دانند. در حالیکه زمان ورود آنها به کشور اصلا قانونی در این زمینه وجود نداشته است.

رییس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران ادامه داد: برای به دست آوردن این نرخ برق در این صنعت، نرخ متوسط صادراتی را در نظر گرفته اند در حالی که می توان کف نرخ صادراتی را برای ایجاد جذابیت و حمایت این صنعت در نظر گرفت. صادرات برق زیرساخت می خواهد در حالیکه صنعت استخراج ارزرمزها به زیرساخت چندانی نیاز ندارد و در مقابل می تواند عایدی خوبی برای کشور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نهادهای تولید برای اغلب صنایع یکسان است، گفت: این نهادهای صنعت استخراج ارزرمز یکسان نیست. مثل دستگاه های مورد استفاده در این صنعت که سرعت پیشرفت آن خیلی بالا است و در مدت زمان کوتاه مدل آن قدیمی می شود. از سویی دیگر رشد قیمت بیت کوین در دنیا نیز سرعت بالایی دارد .

شرفی با بیان اینکه حدود ۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه وجود دارد، افزود: نرخ تعرفه برق برای فعالیت در حوزه ارزرمزها در ترکمنستان حدود ۲ سنت و در روسیه این هزینه به علاوه هزینه نگهداری ۳ تا ۴ سنت است. در ونزوئلا نرخ برق استخراج ارزرمزها رایگان است و در چین نیز نرخ تعرفه برق برای فعالیت در این صنعت حدود ۳ سنت است که این عدد با هزینه های نگهداری به ۴ سنت نیز می رسد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه