آیپی آدرس های IPv4 اروپا به اتمام شد
همراه ما باشید

آیپی آدرس های IPv4 اروپا به اتمام شد

آیپی آدرس های IPv4 اروپا به اتمام شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - سازمان RIPE اعلام می کند که تمام 1022 آدرس IPv4 را از آخرین نت بلاک خود اختصاص داده و از این پس کاربرانی که به آدرس IP عمومی اروپایی نیاز دارند، باید در لیست انتظار قرار گیرند و از آدرس های استفاده شده بهره مند شوند.

سازمان RIPE اعلام می کند که تمام 1022 آدرس IPv4 را از آخرین نت بلاک خود اختصاص داده و از این پس کاربرانی که به آدرس IP عمومی اروپایی نیاز دارند، باید در لیست انتظار قرار گیرند و از آدرس های استفاده شده بهره مند شوند.

البته استفاده از آدرس های IPv4 استفاده شده مستلزم شرایطی است و کاربر نباید تاکنون از سازمان مذکور، زیرشبکه (Subnet) دریافت کرده باشد و فقط امکان دریافت یک زیرشبکه تکی 24/ وجود دارد. در نتیجه کاربر فقط می تواند 256 آدرس IPv4 دریافت کند.

 

سازمان مذکور امیدوار است با اعلام این خبر، تمایل کاربران به مهاجرت به آدرس های IPv6 افزایش پیدا کند. البته احتمال وقوع چنین چیزی پایین است چون شرکت ها تمایل کمی به مهاجرت به پروتکل اینترنت نسخه 6 نشان داده اند. تمام شدن آدرس های IPv4 تاثیری روی کاربران معمولی و کسب و کارهای کوچک نخواهد گذاشت.

فشار واقعی اما روی دوش ارائه دهندگان استارتاپی اینترنت خواهد بود. برای تخصیص آدرس IP به 10 هزار نفر، به نت بلاکی 10 هزار تایی نیاز است. استارتاپ ها بدون نت بلاک، شانس تبدیل شدن به ارائه دهنده بزرگ را نخواهند داشت.

پیش بینی می شود اتمام آدرس های IPv4 روی ارائه دهندگان اینترنت تاثیر بگذارد؛ چون بدون وجود بلوک های آدرس IP، امکان عقد قرارداد با مشتریان وجود ندارد. این مسئله روی ارائه دهندگان کوچک و شرکت هایی که به تازگی می خواهند وارد این حوزه شوند نیز تاثیر منفی می گذارد.

آدرس های IPv4 شماره هایی 32 بیتی هستند که برای شناسایی دیوایس ها در اینترنت استفاده می شوند. در حال حاضر در مقایسه با 340 آندسیلیون (10 به توان 36) آدرس IPv6، فقط 4.2 میلیارد آدرس IPv4 در سطح جهان وجود دارد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه