اقتصاد هوشمند اکسیر شفابخش اقتصاد کشور
همراه ما باشید

مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات:

اقتصاد هوشمند اکسیر شفابخش اقتصاد کشور

اقتصاد هوشمند اکسیر شفابخش اقتصاد کشور

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اقتصاد هوشمند در صورت ایجاد تاثیراتی مثبت بر روی شاخص‌های اقتصادی می‌تواند اکسیر شفابخش اقتصاد کشور باشد.

مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اقتصاد هوشمند در صورت ایجاد تاثیراتی مثبت بر روی شاخص‌های اقتصادی می‌تواند اکسیر شفابخش اقتصاد کشور باشد.

حمیدرضا احمدیان با اشاره به تحول و ورود فناوری‌های جدید به اقتصاد گفت: در بحث‌های مربوط به هوشمندی و هر آنچه پیشوند این کلمه مانند شهر هوشمند یا اقتصاد هوشمند قرار می‌گیرد، اول‌ از همه باید مشخص شود که کدام مقوله برای ما مهم‌تر است، اقتصاد هوشمند یا هوشمندی اقتصاد چرا که این موضوعات نیازمند رویکردها و زیرساخت‌های متفاوتی است و باید هدف تحول و آینده اقتصاد را سنجید.

مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اقتصاد هوشمند و شهر هوشمند موضوعات جدید و مهمی هستند که متاسفانه در این زمینه‌ها هنوز در کشور وحدت فکری و تعامل وجود ندارد؛ بخش‌هایی از جمله اقتصاد هوشمند هر کدام ابعادی دارند که باید به صورت همه جانبه به آنها نگاه کرد تا بتوان با رفع چالش‌ها اقدامات لازم در راستای تحقق اهداف انجام شود چرا که در غیر اینصورت و صرفا توجه به یک بعد آن، مشکلی حل نخواهد شد و در نهایت توسعه نیز محقق نمی‌شود.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی باید از ابزارهای نوین و فناوری به منظور گسترش بازارها و کاهش هزینه‌ها استفاده کنند، خاطر نشان کرد: اعتقاد دارم،  سال آینده سال سختی برای اقتصاد کشور است و در این شرایط، فعالان اقتصادی برای اینکه بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند و در بازارهای رقابتی دوام بیاورند، لازم است که با ادبیات جدید اقتصاد مانند «اقتصاد اشتراکی» به‌ درستی آشنا شوند تا آنها را به کار ببندند؛ این موضوع می‌تواند سبب کاهش هزینه تمام شده خدمات و محوصلات فعالان اقتصادی و افزایش سودآوری و گسترش بازار فعالیتشان شود.

احمدیان درباره نیازمندی‌های ایجاد زیرساخت‌های فنی و اجرایی اقتصاد هوشمند اظهار داشت: هویت دیجیتال، قراردادهای هوشمند، قوانین جهان روا، مالکیت معنوی و بسیاری دیگر از موارد موضوعاتی هستند که در کشور هنوز تعیین تکلیف نشده و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا اقتصاد هوشمند همچنان در مرحله اجرا توفیق چندانی نداشته باشد و نیاز است تا دستگاه‌ها به کمک دیگر و بخش خصوصی موضوعات قانونی و دانشی را در زمینه اقتصاد هوشمند رفع کنند.

وی تاکید کرد: در صورتی که اقتصاد هوشمند بتواند به عنوان چتری بر روی پارامترهای اقتصادی عمل کند و تاثیراتی مثبت در شاخص‌ها به دنبال داشته باشد، می‌تواند اکسیر شفا بخش اقتصاد کشور باشد.

مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اقتصاد پلتفرمی یا اقتصاد اشتراکی ضرورت‌های جدیدی در عرصه اقتصاد هستند که نیازمند نگرش‌های جدید هستند و باید در زمینه تحول اقتصادی اقداماتی جدی انجام داد.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه