دندان کفتار سایبری روی شاهرگ امنیت ملی
همراه ما باشید

دندان کفتار سایبری روی شاهرگ امنیت ملی

دندان کفتار سایبری روی شاهرگ امنیت ملی

آی‌سی‌تی‌نیوز - در حالی که حمله مهاجم سایبری به سایت های اینترنتی ایران به بیش از دو هفته رسیده، همچنان از اقدام مسوولان دولتی و امنیت سایبری کشور در این زمینه خبری منتشر نشده است.

کفتار سایبری، فرد یا گروهی که از حدود دو هفته قبل اقدام به حمله‌های وسیع DDoS  به وب‌سایت تعدادی از کسب‌وکارهای اینترنتی ایران کرده است. سه روز قبل روزنامه فناوران و سایت ITmen.ir در گزارشی به تشریح این حملات پرداخت و مهاجم نیز که از انتشار این گزارش و افشای اقدامات مجرمانه و باج‌خواهی‌اش عصبانی بود، از دو روز پیش سایت ITmen.ir را نیز زیر حملات خود گرفت. این کفتار سایبری که گفته شده از  کسب‌وکارها تقاضای بیت‌کوین کرده، همچنان بابت خرابکاری‌های خود عایدی نداشته و این موضوع گویا او را عصبی کرده است تا جایی که در گفت‌وگوهای تلگرامی با مسوولان سایت ITmen.ir به توهین و بکار بردن الفاظ زشت می‌پردازد. او که نام خود را Master گذاشته ادعاهای عجیب و غریبی هم مطرح می‌کند از جمله اینکه «دارای روابطی است» و این اقدامات را برای تامین امنیت وب‌فارسی انجام می‌دهد. اما از آنجا که حرف‌های ضد و نقیض زیادی مطرح می‌کند، این ادعا را نمی‌توان جدی گرفت و البته با توجه به درخواست بیت‌کوین در ازای قطع حملات، ادعای نگرانی‌اش برای امنیت وب فارسی در حد یک شوخی است.

اما از اینها گذشته، هنوز مشخص نیست که مسوولان امنیت سایبری کشور در زمینه مقابله با این باج‌گیر اینترنتی چه اقداماتی انجام داده‌اند. البته طبیعی است که فعلا اقدامات انجام شده یا در حال انجام، رسانه‌ای نشود؛ اما به هر حال باید هشدار داد که عملیات خرابکارانه این کفتار سایبری، گذشته از هزینه‌هایی که برای چند کسب‌وکار از جمله وب‌سایت آی‌تی‌من و فناوران به بار آورده، می‌تواند امنیت سایبری کشور را در ابعاد گسترده‌تری به مخاطره بیندازد. مثلا اگر این مجرم اینترنتی اقدام به خرابکاری در وب‌سایت‌های دولتی سایر کشور‌ها بپردازد، می‌تواند برای کشور تبعات امنیتی به دنبال داشته باشد. 

از سوی دیگر، باید مشخص شود که این فرد خلافکار آیا به جایی وابستگی دارد یا نه و منابع مالی مورد نیاز برای انجام اعمال مجرمانه‌اش از چه طریقی تامین می‌شود.

روزنامه فناوران تا کنون به درخواست‌های وی برای قطع جریان اطلاع‌رسانی درباره این حملات وقعی ننهاده و همچنان، با وجود زیان‌های ناشی از حملات، به رسالت خود عمل می‌کند. امیدواریم در روزهای پیش‌رو، نهادهای مسوول نیز نتایج برخورد با این مهاجم را به مردم گزارش کنند.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه