بررسی امکان ورود ربات ها به عالم سیاست
همراه ما باشید

بررسی امکان ورود ربات ها به عالم سیاست

بررسی امکان ورود ربات ها به عالم سیاست

آی‌سی‌تی‌نیوز - "آیا روبات ها می توانند به عنوان نخست وزیر انتخاب شده و اداره یک کشور و یا حتی جهان را برعهده بگیرند"؟

"آیا روبات ها می توانند به عنوان نخست وزیر انتخاب شده و اداره یک کشور و یا حتی جهان را برعهده بگیرند"؟

این سئوالی است که اخیرا ذهن بسیاری از مردم جهان را به خود مشغول کرده است و بسیاری بر این اعتقاد هستند که در آینده ای نه چندان دور سیستم های هوشمندی همچون روبات ها به درجه ای از هوشمندی و قابلیت کاربردی می رسند که حتی می توان با خیال راحت اداره یک کشور یا حتی جهان را برعهده گرفته و از پس وظیفه ای همچون مملکت داری برآیند.

اما آیا واقعا این فرضیه روزی به واقعیت پیوسته و ما می توانیم حضور روبات ها را در پست های کلیدی همچون نخست وزیری مشاهده کنیم.

در پاسخ به این سئوال "زولتان ایستوان" یکی از محققان آینده نگر در حوزه مذاهب می گوید: واقعیت این است که هر کاری که انسان بتواند انجام دهد قطعا یک ماشین هوشمند نیز می تواند آن را به گونه ای چشمگیرتر انجام دهد.

وی در عین حال افزود: در برخی از مقاطع تاریخی می توان روباتی هوشمند ساخت که از مغز انسان بهتر کار کرده و اداره یک کشور، جهان و حتی یک سیاره را در دست گرفته و این وظیفه خطیر را به نحو احسن انجام دهد.

این ژورنالیست آمریکایی تصریح کرد: صحبت در خصوص اداره یک کشور منافع افراد را در پذیرفتن چنین امر خطیری روشن تر می کند؛ این در حالی است که یک روبات الگوریتم های بهتری را ارائه کرده و اهدافی فردی در خصوص ایفای وطیفه خود ندارد.

ایستوان گفت: هوش مصنوعی می تواند برنامه ریزی شده و همانند یک بلندگوی هوشمند و بی طرف از حقوق مردم خود دفاع کند. این در حالی است که قطعا یک ماشین هوشمند قادر خواهد بود میلیون ها و میلیون ها رآی و نظر رآی دهندگان خود را به واقعیت نزدیک تر کرده و با تکیه بر دموکراسی از حقوق آن ها دفاع کند.

علی رغم حمایت این ژورنالیست امریکایی از حضور هوش مصنوعی در کرسیهایی همانند نخست وزیری و رهبری جهانی، باید این نکته را در نظر گرفت که این ماشین های هوشمند به هیچ وجه احساس نداشته و با حس همدردی و دلسوزی با انسان ها بیگانه هستند. همین نقطه ضعف نیز باعث شده است که بسیاری از محققین آینده نگر مخالف حضور روبات ها و هوش مصنوعی در عرصه رهبری باشند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه