دومین نمایشگاه شهر هوشمند فرصتی برای رسیدن به افق 1414
همراه ما باشید

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران مطرح کرد:

دومین نمایشگاه شهر هوشمند فرصتی برای رسیدن به افق 1414

دومین نمایشگاه شهر هوشمند فرصتی برای رسیدن به افق 1414

آی‌سی‌تی‌نیوز - مشاور وزیر ارتباطات در امور تأمین ارتباطات مناسبت‌های مذهبی از کاهش ۷۵ درصدی تعرفه لینک بین‌الملل رومینگ دیتا از سوی شرکت زیرساخت برای استفاده اپراتورهای موبایل در ایام اربعین ۹۸ خبر داد.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران نبود تعریف واحد از شهر هوشمند را معضل اساسی اجرای هوشمندسازی شهری در کشور دانسته و دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند را فرصتی مناسب برای ارایه تعریفی جامع از این مقوله و حرکت به سمت ایران هوشمند در افق 1414 ارزیابی کرد.

به گزارش ستاد خبری دومین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند، میلاد صدرخانلو رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، یکی از موانع اصلی برای هوشمند سازی در کشور را عدم وجود تعریف واحد و صحیح از شهر هوشمند دانسته و گفت: من بارها در جلسات و سمینارهای مختلفی که مقامات مدیریت شهری در آن حضور داشتند مشاهده کرده‌ام که تعاریف متنوع و متفاوتی از شهر هوشمند ارائه شده است. در برخی موارد شهر هوشمند را با دولت الکترونیک اشتباه می گیرند و در بعضی موارد شهر هوشمند را با مفاهیمی همچون مکانیزه کردن خدمات شهری برابر می‌دانند؛ در حالی که این چنین نیست.

وی افزود: به نظرمن  بهترین خدمتی که دومین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند می تواند در حوزه هوشمند سازی ارائه دهد آن است که سعی کند تعریفی صحیح و واحد از شهر هوشمند ارائه کند. ما می‌بایست ابتدا مشخص کنیم که چه تعریفی از شهر هوشمند مدنظر داریم و به چه چیزی می خواهیم برسیم و این اولین حرکت به سمت موفقیت در حوزه هوشمندسازی خواهد بود.  زمانی که بدانیم به دنبال چه هستیم و مدینه فاضله ما چیست می‌توان به سمت ایجاد شهر هوشمند حرکت کرد، در غیر این صورت ما مسیرمان را به درستی تشخیص نداده و حرکات متفاوت و بعضاً متضادی را انجام می دهیم که خروجی مناسبی را در پی نخواهد داشت.

صدرخانلو که عضو گروه D8 نیز هست در ادامه تعریف خود از شهر هوشمند را اینطور بیان داشت: شهر هوشمند از نظر من آن است که بتوانیم خدمات خدمات حوزه شهری را به صورت یکپارچه در ارتباط با یکدیگر و به صورت شبکه ای ارائه دهیم تا هم افزایی لازم شکل بگیرد. همچنین می بایست از ارائه خدمات موازی جلوگیری شود تا بتوان یک هم‌افزایی هوشمند و سیستماتیک بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشیم. اگر بر یک چنین بستری خدمات شهروندی ارائه شود آن زمان است که یک هوشمند سازی شهری واقعی اتفاق می افتد.  در کنار آن چه گفته شد مکانیزه کردن تجهیزات و الکترونیکی کردن خدمات و ابزار های مختلف می تواند موثر باشد.در مجموع  از نظر من هم افزایی بین خدمات قابل ارائه به شهروندان بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات یک تعریف جامع از هوشمندسازی شهری است و مواردی همچون ایجاد اپلیکیشن ها و وب‌بیس کردن خدمات و مواردی از این دست همگی صرفاً ابزارهای هوشمند سازی هستند.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران در خصوص هوشمند سازی در کشور و رسیدن به اهداف ۱۴۱۴ در جهت هوشمندسازی ایران گفت:  مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که که ما باید سعی کنیم به سمت ناحیه نوآوری حرکت کنیم. تفاوت اکوسیستم نوآوری با اکوسیستم های سنتی آن است که به جای آن که دولت یک حمایت مستقیم مالی انجام دهد اکوسیستم نوآوری را شکل می دهد و امکان شبکه سازی را فراهم می کند. برای مثال به جای آنکه دولت اعتباری در نظر بگیرد و ایده هایی که در خصوص شهر هوشمند مطرح شده را مورد توجه قرار دهد و به آن تسهیلات داده و آنها را پرورش دهد در اکوسیستم نوآورانه اتفاقی که می‌افتد آن است که یک شبکه شکل می گیرد و ذینفعان در این اکوسیستم رشد می‌کنند.و بر همین اساس اتصال ها و هم افزایی های لازم به اتفاق می‌افتد به طوریکه خود ایده وقتی در این اکوسیستم فعال قرار می گیرد پرورش می‌یابد.

وی ادامه داد:  به نظر من راه درست برای رسیدن به افق ۱۴۱۴ آن است که به جای تشکیل جلسه و واگذاری اعتبار و تسهیلات باید اکوسیستمی شکل بگیرد که در آن به محض آنکه شرکت و یا فرد حقیقی با یک ایده وارد می شود این سیستم بتواند صاحب ایده را به VCهای مرتبط یا به شرکت‌های مرتبط بزرگتر متصل کند. با این روش بدون آنکه ایده‌پرداز منتظر  و معطل یک حامی بگردد و منتظر دریافت تحصیلات بماند به دلیل وجود تعداد زیاد شتاب دهنده هایی که از او حمایت می کنند از بین آنها انتخاب می‌کند که با کدام یک بهتر می تواند کار کند. در واقع صاحب ایده باید بتواند با شرکت هایی که به دنبال مشارکت هستند کار کند بدون اینکه این شرکت‌های بزرگ به دنبال بلعیدن صاحب ایده در شرکتشان باشند. وقتی اکوسیستم فعال وجود داشته باشد بدون آن که دولت بخواهد تسهیلات متمرکز در اختیار صاحب ایده قرار دهد می تواند شاهد آن باشد که ایده ها پرورش یافته و به سر منزل مقصود می رسد.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند را قابل تقدیر دانسته و گفت: هر چقدر که ما به سمت شهر هوشمند حرکت کنیم کم است چرا که آینده دنیا در این حوزه متمرکز شده است و از آن نباید عقب بمانیم.

وی افزود: پیشنهاد من این است که بخش خصوصی در نمایشگاه حضور فعال داشته باشد و استارت آپ ها و SMDها در نمایشگاه حاضر باشند تا احساس کنند که حوزه شهر هوشمند همچنان در کشور زنده است. همچنین باید سعی کرد که از حضور شتاب دهنده ها نیز در نمایشگاه شهر هوشمند حداکثر استفاده بشود. افزون بر این حضور ذینفعان دولتی در نمایشگاه می تواند بسیار موثر باشد؛ برای مثال شهرداری، شرکت گاز، وزارت نیرو، سازمان پدافند غیرعامل و افتا و سایر ذینفعان مربوط به شهر هوشمند می بایست در نمایشگاه حاضر باشند و نظرشان تامین شود. این ذی نفعان می توانند با حضور در نمایشگاه مقدمات شکل گیری یک کارگروه را ایجاد کنند. به نظرم اگر نمایشگاه شهر هوشمند در این مسیر حرکت کند بزرگترین خدمت را در حوزه هوشمندسازی برای کشور به انجام رسانده است.

صدرخانلو خاطرنشان کرد: به این ترتیب تصور می‌کنم که نمایشگاه شهر هوشمند بتواند با انجام اقدام عملیاتی گام موثری برای اجرایی شدن شهر هوشمند در کشور بر دارد.

 وی در خاتمه گفت: امیدوارم که پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و غرب آسیا بتواند حضور موفقی در دومین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند داشته باشد. همچنین شبکه فن بازار ملی بتواند در نمایشگاه حضور داشته باشد چرا که می‌تواند به ملی تر شدن رویداد کمک کند. واقعیت آن است که شهرستان های ما ایده های بسیار درخشانی را در حوزه هوشمندسازی دارند که بعضاً به خاطر دور از مرکز بودن مورد توجه واقع نشده اند. امیدوارم که در دومین نمایشگاه بین المللی بین المللی شهر هوشمند امکان حضور فن بازار فراهم شود و با برگزاری دومین نمایشگاه شهر هوشمند در دی ماه امسال شاهد شکل گیری یک رویداد موفق در حوزه هوشمندسازی شهری در کشور باشیم.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه