ویندوز ۷ همچنان روندی نزولی را در پیش دارد
همراه ما باشید

ویندوز ۷ همچنان روندی نزولی را در پیش دارد

ویندوز ۷ همچنان روندی نزولی را در پیش دارد

آی‌سی‌تی‌نیوز - مؤسسه‌ی پژوهشی Netmarketshare به‌صورت ماهانه اقدام به انتشار آمار مربوط به سهم سیستم‌‌های عامل مختلف از بازار می‌کند. این مؤسسه اخیرا آمار مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۱۹ را منتشر کرده است

مؤسسه‌ی پژوهشی Netmarketshare به‌صورت ماهانه اقدام به انتشار آمار مربوط به سهم سیستم‌‌های عامل مختلف از بازار می‌کند. این مؤسسه اخیرا آمار مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۱۹ را منتشر کرده است که بر اساس این آمار، ویندوز ۱۰ همچنان با سرعتی بالا به رشد ادامه می‌دهد؛ در واقع بر اساس ادعای Netmarketshare، ویندوز ۱۰ هم‌اکنون ۵۲/۳۸ درصد از سهم بازار سیستم‌های عامل و ۶۱ درصد از سهم بازار ویندوزها را در اختیار دارد

از طرفی، دیگر سیستم‌عامل مایکروسافت یعنی ویندوز ۷، همچنان روندی نزولی دارد و سهم آن از بازار سیستم‌های ‌عامل به زیر ۳۰ درصد رسیده؛ در واقع ویندوز ۷ اکنون ۲۸/۱۷ درصد از سهم بازار سیستم‌های عامل و ۳۳ درصد از سهم بازار ویندوزها را در اختیار گرفته است. با روند فعلی، پیش‌بینی می‌کنیم که در کمتر از یک سال دیگر، سهم ویندوز ۷ از بازار به زیر ۱۰ درصد برسد.

به جایگاه سوم جدول می‌رسیم؛ جایی که macOS 10.14 با ۷/۱۵ درصد از سهم بازار، در آن جای گرفته است. این سیستم‌عامل ماه گذشته ۵/۹۵ درصد از سهم را در اختیار داشت و ظاهرا طی یک ماه اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته است. همچنین این سیستم‌عامل در سال گذشته تنها ۲/۰۵ درصد از سهم بازار را در اختیار داشت. با در نظر گرفتن این آمار، پیش‌بینی می‌کنیم که ویندوز ۱۰ فعلا در رده‌ی نخست جدول جا خوش کند.


با همه‌ی این‌ها، جایگاه دومی ویندوز ۷ به‌احتمال بسیار قوی در کمتر از یک سال دیگر به‌تصاحب macOS درخواهد آمد. افزون بر موارد یادشده، ویندوز ۸/۱ و ویندوز XP را داریم که به ترتیب ۳/۴۸ و ۱/۱۲ درصد از سهم بازار سیستم‌های عامل را در اختیار گرفته‌اند.Netmarketshare تنها به ارائه‌ی آمار سیستم‌های عامل بسنده نمی‌کند. این مؤسسه آمار جدید مرورگرهای وب را نیز منتشر کرده است که در آن تغییرات چندانی نسبت به قبل دیده نمی‌شود. همچنان مثل قبل، شاهد دست‌وپازدن مایکروسافت اج برای تصاحب سهم اندکی از بازار هستیم.جایگاه دوم محبوب‌ترین سیستم‌های عامل به‌زودی به‌تصاحب macOS درمی‌آیدگوگل کروم با داشتن ۶۸/۴۷ درصد از سهم بازار، همچنان محبوب‌ترین مرورگر وب دنیا است و پیش‌بینی می‌کنیم این جایگاه فعلا در تصاحب مرورگر کروم باقی بماند. در رده‌ی دوم، موزیلا فایرفاکس با اختلافی فاحش قرار گرفته است و تنها ۸/۷۲ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. اج با داشتن ۵/۸۷ درصد از سهم بازار، پس از مرورگر اینترنت اکسپلورر در رده‌ی چهارم جای گرفته است. اینترنت اکسپلورر هم‌اکنون ۶/۱۴ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. بررسی آمار نشان می‌دهد که سهم مرورگر اج از بازار نسبت به ماه قبل کمتر شده است و روزبه‌روز کاربران کمتری به استفاده از آن رغبت نشان می‌دهند. در واقع این مرورگر توانسته بود در ماه گذشته، ۶/۳۴ درصد از سهم بازار را در اختیار بگیرد.
مایکروسافت در بازار مرورگرهای وب حرفی برای گفتن ندارد و نمی‌تواند فعلا با رقیبی نظیر گوگل کروم رقابت کند، اما این شرکت در بازار سیستم‌های عامل عملکردی بهتر از بقیه‌ی شرکت‌ها دارد. ردموندی‌ها اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند که هم‌اکنون ۹۰۰ میلیون دستگاه در سراسر دنیا به‌صورت فعالانه از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند. با کمی محاسبه می‌توانیم به این نتیجه برسیم که هم‌اکنون ۱/۵ میلیارد کامپیوتر در دنیا فعال هستند، این عدد طی تقریبا یک دهه‌ی اخیر، تغییرات چندانی به‌خود ندیده است.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه