اپ LZPlay از دسترسی خارج شد
همراه ما باشید

اپ LZPlay از دسترسی خارج شد

اپ LZPlay از دسترسی خارج شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - کاربران هواوی میت ۳۰ و میت ۳۰ پرو دیگر قادر به نصب برنامه‌های گوگل نیستند. کاربرانی که به کمک برنامه LZPlay سرویس‌های گوگل را روی گوشی‌های خود نصب کرده بودند، دیگر قادر به استفاده از این برنامه‌ها نیستند، زیرا اپ LZPlay از دسترسی خارج شده است.

کاربران هواوی میت ۳۰ و میت ۳۰ پرو دیگر قادر به نصب برنامه‌های گوگل نیستند. کاربرانی که به کمک برنامه LZPlay سرویس‌های گوگل را روی گوشی‌های خود نصب کرده بودند، دیگر قادر به استفاده از این برنامه‌ها نیستند، زیرا اپ LZPlay از دسترسی خارج شده است.

چندی پس از این که هواوی میت ۳۰ پرو معرفی شد، ریچارد یو مدیرعامل هوایی عنوان کرد که بوتلودر این گوشی باز خواهد بود و کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌های گوگل را روی این گوشی‌ها نصب کنند. اما بعد از چند روز هواوی تصمیم گرفت تا بوتلودر میت ۳۰ و میت ۳۰ پرو را بسته نگه دارد. با این حال اپلیکیشنی به نام LZPlay این اجازه را به کاربران می‌داد تا همچنان با بوتلودر بسته نیز برنامه‌های گوگل را نصب کنند.

بر اساس تحقیقات جان وو یکی از محققین ارشد امنیت اندروید، اپلیکیشن LZPlay از یک سری اجازه‌های دسترسی به خصوصی استفاده می‌کند که مختص گوشی‌های هواوی است. این دسترسی‌ها این اجازه را به برنامه‌های دیگر می‌دهد تا به عنوان اپلیکیشن‌های سیستمی روی گوشی‌ها نصب شوند. برای نصب برنامه‌ها و سرویس‌ها گوگل، این دسترسی سیستمی الزامی است و به صورت معمول، هواوی میت ۳۰ پرو این برنامه ها را پشتیبانی نمی‌کند.

با این حال، این برنامه‌ها برای گرفتن مجوز دسترسی‌ها نیازمند امضای دیجیتال هواوی هستند و به منظور گرفتن این مجوز، باید مراحل بازبینی سختی را طی کنند. اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود. چرا که دو مجوز دسترسی اپ LZPlay داخل خود برنامه نیز ثبت نشده‌اند که کمی عجیب به نظر می‌رسد.

البته اطلاعات درستی مبنی بر دور زدن هواوی توسط برنامه LZPlay وجود ندارد و چندی پس از این که جان وو این اطلاعات را منتشر کرد، LZPlay.net از دسترس خارج شد و برنامه‌هایی که پیش از این توسط این سرویس دانلود شده بود نیز دیگر کار نمی‌کنند.

این داستان جالب این‌جا به پایان نمی‌رسد چراکه هواوی میت ۳۰ پس از این که LZPlay از دسترس خارج شد، دیگر توسط تست SafteyNet امن شناخته نمی‌شود. تا پیش از این هواوی میت ۳۰ و ۳۰ پرو که به کمک اپ LZPlay برنامه‌های گوگل را پشتیبانی می‌کردند، این تست را با موفقیت پشت سر می‌گذاشتند. پس از این اتفاق، اپلیکیشن‌ گوگل پی (Google Pay) که نیازمند مثبت بودن جواب این تست بود نیز دیگر به درستی کار نمی‌کند.

هنوز مشخص نیست که دلیل منفی بودن جواب تست SafteyNet مربوط به از کار افتادن اپ LZPlay می‌شود یا فرایند تست تغییر کرده است. با این حال اصلی‌ترین پیامد این اتفاق این است که اگر تاکنون برنامه‌های گوگل را روی میت ۳۰ پرو خود نصب نکرده‌اید، احتمالا تا پایان درگیری‌های اقتصادی آمریکا و چین، نمی‌توانید این کار را بکنید.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه