مساحت خلیج گرگان کاهش داشته است
همراه ما باشید

رئیس سازمان فضایی ایران بر مبنای تصاویر ماهواره ای گفت:

مساحت خلیج گرگان کاهش داشته است

مساحت خلیج گرگان کاهش داشته است

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس سازمان فضایی ایران گفت: برمبنای پایش سطح آب خلیج گرگان از طریق تصاویر ماهواره های سنجش از دور، مساحت این خلیج نسبت به ۵ سال گذشته کاهش داشته است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: برمبنای پایش سطح آب خلیج گرگان از طریق تصاویر ماهواره های سنجش از دور، مساحت این خلیج نسبت به ۵ سال گذشته کاهش داشته است.

 مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: تغییرات مساحت خلیج گرگان طی بازه زمانی سال ۱۳۵۴ تا تیرماه ۱۳۹۷ با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش شد.

وی ادامه داد: پایش انجام شده نشان می دهد که روند افزایش سطح آب این خلیج از سال ۱۳۶۶ شروع و تا تیرماه ۱۳۹۲ ادامه داشته است؛ از این تاریخ به بعد سطح آب خلیج کاهش یافته و مساحت آن در سال ۱۳۹۷ حدودا ۴۱۷ کیلومترمربع برآورد شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: این اطلاعات با تصاویر ماهواره ای آرشیو سازمان فضایی استخراج شده است.

وی گفت: لازمه مدیریت صحیح، داشتن اطلاعاتی به روز و صحیح است و داده های ماهواره ای به عنوان یک ابزار تصمیم ساز، می تواند در اختیار سازمان ها و نهادهای مختلف قرار بگیرد تا لایه های مختلف اطلاعاتی را در حوزه های مختلفی مانند آمایش سرزمینی در اختیار آنها قرار دهد.

براری با بیان اینکه سازمان فضایی ایران آماده همکاری است، خاطرنشان کرد: کسب وکارها هم می توانند از این ظرفیت استفاده حداکثری کنند و علاوه بر توسعه کسب وکار خود، خدمات کاربردی  را به جامعه ارائه کنند.

 

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه