رمزگشایی از قیمت گوشی جدید آیفون
همراه ما باشید

رمزگشایی از قیمت گوشی جدید آیفون

رمزگشایی از قیمت گوشی جدید آیفون

آی‌سی‌تی‌نیوز - برند اپل و گوشی آیفون معمولا در رده گران‌ترین گوشی‌های بازار دنیا قرار می‌گیرد. اپل هفته پیش جدیدترین محصولاتش از سری آیفون را نیز معرفی کرد و قرار است تا چند روز آینده به بازار جهانی وارد شود. حالا باید ببینیم که این گوشی با چه قیمتی راهی بازار ایران خواهد شد.

برند اپل و گوشی آیفون معمولا در رده گران‌ترین گوشی‌های بازار دنیا قرار می‌گیرد. اپل هفته پیش جدیدترین محصولاتش از سری آیفون را نیز معرفی کرد و قرار است تا چند روز آینده به بازار جهانی وارد شود. حالا باید ببینیم که این گوشی با چه قیمتی راهی بازار ایران خواهد شد.

 آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس قرار است تا چند روز آینده وارد بازار شوند؛ قیمت‌هایی که اپل برای این گوشی‌ها در نظر گرفته به ترتیب 699 دلار، 950 دلار و 1050 دلار است.

دیروز مطلبی با عنوان قیمت آیفون در بازارهای مختلف دنیا منتشر کردیم که نشان می‌داد قیمت این گوشی در بازارهای مختلف متفاوت است بر این اساس انتظار اینکه در بازار ایران هم با قیمتی متفاوت عرضه شود خیلی عجیب نیست؛ البته باید به این نکته توجه داشت از آنجا که اپل هیچ نمایندگی در ایران ندارد بر این اساس قیمت‌‌هایی که برای گوشی‌های اپل در بازار ایران تعریف می‌شود بسیار متفاوت است از بازار جهانی. 

حالا بسیاری از طرفداران گوشی‌های آیفون در بازار ایران منتظرند تا این گوشی به بازار کشورمان برسد. اما قیمت این گوشی در بازار ایران چقدر خواهد بود.

آیفون 11 با قیمت699 دلار به بازار جهانی عرضه خواهد شد. اگر قرار باشد آن را با نرخ متوسط دلار برآورد کنیم، حدود ۸ میلیون تومان می‌شود. اما قطعا این گوشی با چنین قیمتی وارد بازار نخواهد شد.

گوشی‌هایی که این طرف گران‌ترند
یکی از مسائلی که قیمت گوشی را در این طرف مرز بالا می‌برد، هزینه گمرکی گوشی‌هاست. برای گوشی‌های مختلف نرخ آن متفاوت است. به عنوان مثال برای آیفون xs حدود ۹۷۰ هزار تومان و برای آیفون ۸ حدود ۳۰۰هزار تومان هزینه گمرکی گرفته می‌شود. یعنی قیمت آیفون ۱۱ باید چیزی در حدود ۹ میلیون تومان باشد.

اما آیا قیمت بازار، همان قیمت تمام شده است؟ واضح است که پاسخ منفی است.

فعالان بازار می‌گویند قیمت گوشی‌های تلفن همراه بین ۱۳ تا ۵۰ درصد با قیمت تمام شده اختلاف دارند. به عنوان مثال قیمت جهانی اعلام شده برای آیفون xs حدود یک هزار و ۴۴۹ دلار است که با دلار ۱۱۵۰۰ حدود ۱۶.۵ میلیون تومان می‌شود. هزینه گمرکی هم که پیش از این اشاره شد حدود ۹۷۰ هزار تومان است که قیمت تمام شده را به ۱۷.۶ میلیون تومان می‌رساند. اما قیمت این مدل گوشی در بازار ایران نزدیک به ۲۰ میلیون تومان است که یک تفاوت قیمت حدود ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.

به همین خاطر به نظر می‌رسد که آیفون ۱۱ هم به قیمت ۹ میلیون تومان عرضه نشود و به بالای ۱۲ میلیون تومان برسد. چون قطعا مدل تازه تلفن همراه در ایران خواهان بسیاری دارد و همین باعث تند شدن تب بازار می‌شود.

علت چیست؟
چرا همیشه قیمت‌ها باید فرای قیمت‌های جهانی باشد؟ برخی می‌گویند دلیل اصلی علاقه بخش زیادی از مردم ایران به گوشی‌های تلفن همراه است. برخی دیگر هم معتقدند که مثل هر بازار دیگری، دلالان قیمت را با نوسان روبهرو می‌کنند.

البته گمرک ایران نرخ عوارض را بر پایه نرخ ارز رسمی و بر پایه یورو محاسبه می‌کند. برخی فعالان بازار معتقدند که دامنه قیمتی گوشی‌های سری ۱۱ آیفون پس از عرضه در بازار ایران به ۱۱.۴ تا ۲۱ میلیون تومان می‌رسد.

خیلی‌ها می‌گویند که در روزهای اول قیمت‌ها به صورت کاملا غیرمنطقی بالا می‌رود و برای خرید آن، باید قدری صبر کرد تا قیمت‌ها به نرخ‌های منطقی‌تری برسد.

 

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه