میت ۳۰ هواوی از اپلیکیشن های گوگل محروم شد
همراه ما باشید

میت ۳۰ هواوی از اپلیکیشن های گوگل محروم شد

میت ۳۰ هواوی از اپلیکیشن های گوگل محروم شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - طبق گزارشی که روز گذشته توسط رویترز منتشر شد به خاطر ممنوعیت های کاخ سفید برای مراوده تجاری شرکت های آمریکایی (از جمله گوگل) با هواوی، عرضه پرچمدار بعدی این غول مخابراتی چینی یعنی میت ۳۰ با یک مانع بزرگ روبرو خواهد شد و هواوی نمی تواند آن را به همراه اپ ها و سرویس های گوگل به بازار عرضه کند.

طبق گزارشی که روز گذشته توسط رویترز منتشر شد به خاطر ممنوعیت های کاخ سفید برای مراوده تجاری شرکت های آمریکایی (از جمله گوگل) با هواوی، عرضه پرچمدار بعدی این غول مخابراتی چینی یعنی میت ۳۰ با یک مانع بزرگ روبرو خواهد شد و هواوی نمی تواند آن را به همراه اپ ها و سرویس های گوگل به بازار عرضه کند.

این یعنی میت ۳۰ و احتمالا دیگر گوشی های آتی هواوی از جمله میت X تاشو در زمان عرضه با محدودیت های بسیار شدیدی روبرو خواهند بود. البته این گوشی ها همچنان از اندروید بهره خواهند برد که به صورت رایگان و متن باز در اختیار آن قرار داده می شود اما گوگل طی مصاحبه ای که اخیرا با ورج انجام داده تایید کرده که میت ۳۰ و میت ۳۰ پرو (که گفته می شود ۲۷ شهریور امسال معرفی می گردند) از سرویس ها و اپ های گوگل بی بهره خواهند بود و این مساله با در نظر داشتن اهمیت اپلیکیشن های گوگل می تواند به ضرر هواوی تمام شود.

میت X هواوی

همانطور که قبلا در خبرها خواندید هواوی یک معافیت سه ماهه را از وزارت بازرگانی آمریکا دریافت کرده بود که به آن اجازه می داد اقدامات لازم را برای «ارائه سرویس و فراهم کردن پشتیبانی لازم، از جمله آپدیت و پچ های نرم افزاری گوشی های فعلی خود که تا تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه به بازار عرضه شده اند» انجام دهد.

چندی قبل نیز وزارت بازرگانی آمریکا این مهلت را تا ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و تا ۲۸ آذرماه امسال به هواوی فرصت داد که البته در این بازه، شرکت چینی مورد بحث صرفا میتواند آپدیت های نرم افزاری اش را برای گوشی های پیشتر عرضه شده به بازار ارائه نماید؛ این یعنی میت ۳۰ (و دیگر نسخه های آن که قرار است به زودی معرفی شوند) شامل این مهلت نمی شوند.

اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل که مهم ترینشان شاید همان پلی استور باشد بخشی کلیدی از سیستم عامل اندروید به شمار می روند تا حدی که اتحادیه اروپا  سال گذشته گوگل را به خاطر سوء استفاده از دسترسی به آن ۵ میلیارد دلار جریمه کرد. طبق استدلال این اتحادیه گوگل دسترسی به پلی استور را به نوعی اهرم فشار تبدیل کرده بود تا با کمک آن تولید کنندگان گوشی های اندرویدی را وادار نماید که در ازای این دسترسی، سرچ گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض تولیدات خود انتخاب نمایند.

البته هواوی از سال ۲۰۱۸ میلادی روی ایجاد جایگزینی برای پلی استور کار می کند اما اعمال محدودیت از جانب آمریکا به معنای پیش رو بودن راهی دشوار برای هواوی است چراکه شرکت هایی نظر توییتر، فیسبوک، پینترست و دیگر اسامی مستقر در آمریکا دیگر قادر به ارائه اپلیکیشن برای پلی استور چینی نخواهند بود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه