هنوز پسورد بسیاری از افراد امنیت پایینی دارد
همراه ما باشید

هنوز پسورد بسیاری از افراد امنیت پایینی دارد

هنوز پسورد بسیاری از افراد امنیت پایینی دارد

آی‌سی‌تی‌نیوز - آمار فوق مربوط به کاربرانی است که این افزونه را نصب کرده اند. با احتساب میلیاردها کاربری در سراسر دنیا که هنوز این افزونه را روی مرورگر خود نصب نکرده اند، پیش بینی می شود تعداد افرادی که از کلمات عبور نامطمئن استفاده کرده اند بسیار بیشتر از این مقدار باشد.

آمار فوق مربوط به کاربرانی است که این افزونه را نصب کرده اند. با احتساب میلیاردها کاربری در سراسر دنیا که هنوز این افزونه را روی مرورگر خود نصب نکرده اند، پیش بینی می شود تعداد افرادی که از کلمات عبور نامطمئن استفاده کرده اند بسیار بیشتر از این مقدار باشد.

گوگل اوایل سال جاری میلادی افزونه ای به نام «پسورد چکاپ» (Password Checkup) برای مرورگر کروم منتشر کرد. کاربران به کمک این افزونه می توانستند از میزان امنیت کلمه کاربری و رمز عبور خود مطلع شوند. این افزونه بانکی اطلاعاتی از حدود 4 میلیارد نام کاربری و پسورد لو رفته دارد.

درصد زیادی از کاربران از نام کاربری و رمز عبور نامطمئن در فروشگاه های اینترنتی و سایت های خبری و سرگرمی استفاده می کنند

زمانی که کاربر نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد می کند، افزونه امنیت پسورد و نام کاربری را با بانک اطلاعاتی خود مقایسه می کند و در صورتی که تشخیص دهد امنیت پایینی دارند، کاربر را باخبر می کند. بررسی نام کاربری و رمز عبور کاربر و مقایسه آن با بانک اطلاعاتی به صورت رمزگذاری شده انجام می شود تا از ذخیره شدن اطلاعات ورود کاربران و احتمال لو رفتن آنها جلوگیری به عمل آید.

تا قبل از انتشار افزونه پسورد چکاپ کاربران می توانستند به کمک سایت هایی مثل Have I Been Pwned از لو رفتن اطلاعات لاگین خود اطمینان حاصل کنند. گوگل با انتشار این افزونه کار کاربران را تا حدودی راحت کرد.

برای استفاده از افزونه پسورد چکاپ باید آن را به طور دستی روی مرورگر کروم نصب کنید. خوشبختانه گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه گوگل این قابلیت را در آپدیت 78 ماه اکتبر به مرورگر خود اضافه خواهد کرد؛ بنابراین کاربران از نصب دستی آن خلاص خواهند شد.

به دلیل پشتیبانی نکردن مرورگر کروم در اندروید از افزونه ها، نمی توان به کمک آن امنیت پسورد را در گوشی چک کرد؛ بنابراین باید دید گوگل چه راهکاری برای این مشکل در نظر خواهد گرفت.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه