راه‌حل جدید بانکی برای پرداخت‌یارها معرفی شد
همراه ما باشید

راه‌حل جدید بانکی برای پرداخت‌یارها معرفی شد

راه‌حل جدید بانکی برای پرداخت‌یارها معرفی شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیر بانکداری الکترونیک بانک سامان از راه‌اندازی وب‌سرویس جدید این بانک برای تسویه‌حساب پرداخت‌یارها خبر داد.

عباس میرزا نیری در خصوص این خدمت تازه بانک سامان عنوان کرد: بانک مرکزی و شرکت شاپرک از سال 97 فعالیت نوینی را در حوزه خدمات پرداخت تحت عنوان پرداخت‌یار به منظور ایجاد دسترسی ساده‌تر برای اتصال پذیرندگان به شبکه پرداخت کشور معرفی و به رسمیت شناخته‌اند.

وی گفت: یکی از سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص فناوری‌های مالی یا فین‌تک‌ها، قانون‌گذاری در زمینه فعالیت این شرکت‌هاست. فین‌تک‌ها در پنج گروه پرداخت‌ساز، پرداخت‌یار، پرداخت‌بان، حساب‌یار و ضابطه‌یار توسط بانک مرکزی دسته‌بندی شده‌اند و در ابتدا چارچوب فعالیت پرداخت‌یاران مشخص شده است. پرداخت‌یاران شخصیت‌های حقوقی هستند که خدمات پرداخت را به صورتی جذاب‌تر، سفارشی‌سازی شده و مشتری محورتر عرضه می‌کنند. با توجه به تخصصی که این شرکت‌ها در زمینه فناوری اطلاعات دارند می‌توانند خدمات پرداخت را به صورتی ارایه دهند که انطباق بیشتری با نیازمندی‌های مشتریان داشته باشد.

نیری توضیح داد: پیش‌تر این خدمات توسط درگاه‌های واسط به پذیرندگان خرد ارایه می‌شد، ولیکن درحال حاضر تمامی شرکت‌هایی که قصد ارایه خدمات پرداخت‌یاری دارند می‌بایست ضمن عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت (psp)  نسبت به اخذ مجوز شاپرک اقدام کنند.

پرداخت‌یاران می‌توانند پس از اخذ معرفی‌نامه از شاپرک، برای افتتاح حساب ویژه پرداخت‌یاری به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کنند. طبق قوانین بانک مرکزی این حساب‌ها به نام پرداخت‌یار افتتاح می‌شوند ولیکن پرداخت‌یار حق برداشت از آن را به شاپرک تفویض می‌کند. شرکت شاپرک توسط وب‌سرویس‌های انتقال وجه، مبالغ را از حساب پرداخت‌یار برداشت و با پذیرندگان تسویه می‌کند.

نیری در همین خصوص اضافه کرد: بانک سامان از ابتدای تعریف فرایندهای پرداخت‌یاری از ابتدای سال 97 در کنار شرکت شاپرک ضمن تهیه زیرساخت‌های لازم و افتتاح حساب ویژه پرداخت‌یاری، سرویس‌های تسویه‌حساب پرداخت‌یاران را در اختیار شاپرک قرار داده است.

نیری در همین راستا ادامه داد: هم‌اکنون در حدود 60 شرکت پرداخت‌یاری ضمن اخذ مجوزهای لازم، توسط شاپرک به منظور افتتاح حساب پرداخت‌یاری به بانک سامان معرفی شده‌اند، که 36 شرکت پرداخت‌یار تست‌های فنی شاپرک را گذرانده و آماده ارایه خدمات پرداخت‌یاری هستند و نام این شرکت‌ها در سایت شاپرک موجود است.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه