۴ مدل جدید برای کمک مالی به دانش بنیان ها
همراه ما باشید

۴ مدل جدید برای کمک مالی به دانش بنیان ها

۴ مدل جدید برای کمک مالی به دانش بنیان ها

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه امسال ۴ مدل جدید برای کمک مالی به دانش بنیانها در نظر گرفته ایم گفت: ساده ترین راه برای آغاز پروسه دریافت کمک مالی استارت‌آپ ها مراجعه به صندوقهای پژوهش و فناوری است.

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه امسال ۴ مدل جدید برای کمک مالی به دانش بنیانها در نظر گرفته ایم گفت: ساده ترین راه برای آغاز پروسه دریافت کمک مالی استارت‌آپ ها مراجعه به صندوقهای پژوهش و فناوری است.

علی ناظمی معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در نشست خبری بیان کرد: در دنیا اثبات شده است که بخش نوآوری بیشترین تاثیر را بر رشد اقتصاد دارد و استارآپها و دانش بنیانها در خط مقدم ایجاد رشد اقتصادی هستند، اما متاسفانه معمولا بعضی دانش بنیان ها در ادامه راه دچار شکست بازار می شوند که نهادهای متولی حمایت از دانش بنیان از جمله صندوق نوآوری وظیفه دارد از آنها حمایت کند.

وی با بیان اینکه دولتها معمولا به 4 روش از دانش بینان ها حمایت می کند اما مبحث ما اینجا چگونگی تامین مالی دانش بنیان ها به شکل سرمایه گذاری و مشارکت است، گفت: یعنی بدین معنا که صندوق نوآوری با چه مدلهایی با دانش بنیانها مشارکت می کند بگونه ای که در سود و زیان با دانش بنیان شریک باشد.

ناظمی گفت: تاکنون صندوق نوآوری به شکل سرمایه گذاری مستقیم و بی واسطه دانش بنیانها را تامین مالی میکرده اما الان تصمیم بر آن شده است که در به 3 شکل این سرمایه گذاری ها را انجام دهد.

وی ادامه داد:  اولین قسم آن است که صندوق به شکل مستقیم با دانش بنیان ها شراکت می کند که اعتبار این طرح 2000 میلیارد ریال در سال 98 است که شامل دو طرح کلان می شود که از طریق آن در دانش بنیان ها مستقیم سرمایه گذاری می کنیم. روش دوم ما آن است که از طریق بازار سرمایه به دانش بنیانها پول تزریق کنیم که این کار از طریق سرمایه گذاری و واریز به صندوقهای جسورانه و صندوقهای خصوصی بورسیp.e  انجام می شود که البته فقط تا 40درصد سرمایه این صندوق ها را تامین می کنیم و مبلغ در نظر گرفته شده برای این کار هم رقم 2.850 میلیارد ریال در سال 98 می باشد.

وی گفت: همچنین حمایتها در این صندوق ها صرفا محدود به شرکتهای مجوز دار دانش بنیان نیست بلکه شرکتها استارآپ نوآور هم که مجوز دانش بنیان هم ندارند می توانند از طریق پول بدست بیاورند.

به گفته وی،  روش سوم به عنوان به مدل همسرمایه گذاری نامیده می شود. در این صندوق مستقیما وارد به سرمایه گذاری در هیچ شرکتی نمی شود بلکه بدین صورت است که هر سرمایه گذاری در صندوق های پژوهش و فناوری اگر 1واحد سرمایه گذاری کند ما به او 4برابرش را به او اعتبار می دهیم. همیچنین تمام نظارت و مدیریت این طرح ها بر عهده صندوق پژوهش و فناوری است و ما فقط وظیفه کمک مالی را داریم. رقم اختصاص پیدا کرده برای این طرح هم برای سال 98 مبلغ 5000میلیارد ریال می باشد.

4. چهارمین مدل ما به شکل مکمل است و به دو طریق صورت میگیرد:

 الف. روش اول ضمانت سرمایه گذاری است بدین معنا که صندوق ورود مستقیم به پرداخت منابع ندارد بلکه ریسک سرمایه گذاری سایرین در دانش بنیانها را تحت ضوابط و مشخصات خاص ضمانت می کند و برایشان ضمانت نامه صادر می کند.

ب. روش دوم انتشار صکوک نوآوری است. بدین شکل برای شرکتهایی که در مراحل پایانی رشد خود هستند و نیازمند منابع مالی هستند از طریق انتشار اوراق بدهی در بورس و تحت برایشان از بورس سرمایه جذب می کنیم.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه شرایط صدور ضمانت نامه به شکلی است گفت: تاکنون ضمانت نامه ای صادر نکردیم و فقط مصوبات داخلی اش انجام شده ولی تصمیم ما مبنی بر این است که از طریق بانکها و بیمه برای دانش بنیان ها ضمانت نامه صادر کنیم و مبلغی که بانک برای صدور ضمانت نامه مطالبه می کند را صندوق هزینه اش را متقبل می شود.

وی در پایان گفت: صندوق نوآوری سیاستش کمترین دخالت و عدم بنگاه داری در شرکتها است. اگر استارت آپ اگر پول بخواهد  ساده ترین راه این است که به صندوق های پژوهش و فناوری مراجعه کند و درخواست ارزیابی طرحش را بدهد اگر صندوق پژوهش و فناوری با طرح موافقت کردند، صندوق می توانند به ما مراجعه کنند  و 4برابر پولی که خودشان می خواهند به آن اختصاص بدهند را از ما دریافت کنند.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه