استفاده از فناوری کوانتوم در صنعت فاوای کشور
همراه ما باشید

استفاده از فناوری کوانتوم در صنعت فاوای کشور

استفاده از فناوری کوانتوم در صنعت فاوای کشور

آی‌سی‌تی‌نیوز - نقشه راه فناوری کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) تا دو ماه آینده توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نهایی می شود.

نقشه راه فناوری کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) تا دو ماه آینده توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نهایی می شود.

 چهارمین فروم فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با هدف بررسی ابعاد فنی شبکه‌های توزیع کلید کوانتومی پیاده سازی شده در دنیا و ارائه نتایج پژوهش درباره فناوری کوانتومی، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

در این فروم معصومه شیریچیان پژوهشگر شبکه‌های کوانتومی مرکز تحقیقات مخابرات ایران با اشاره به نتایج پژوهش خود پیرامون فناوری کوانتومی از ایجاد ارتباطات کونتومی برای حفظ امنیت ارتباطات در برابر رایانه‌های کوانتومی خبر داد و گفت: این بر مبنای اصول بنیادین و خدشه ناپذیر مکانیک کوانتومی استوار است و می‌تواند امنیت ارتباطات را به صورت بی قید و شرط تضمین کند.

وی که در پروژه تهیه نقشه راه فناوری کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا، بررسی شبکه‌های کوانتومی را بر عهده دارد، گفت: امنیت ارتباطات کلاسیک بر مبنای حل مسائل دشوار ریاضی است که رایانه‌های کلاسیک عملاً قادر به حل آن‌ها نیستند ولی رایانه‌های کوانتومی به دلیل سرعت پردازش بالا قادر هستند این مسائل دشوار را در زمان بسیار کوتاهی حل نمایند و کلید رمزنگاری ارتباطات کلاسیک را بشکنند.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی‌های درج‌شده در گزارش مؤسسه هادسون آمریکا در حوزه فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا، رایانه‌های کوانتومی بزرگ‌مقیاس با توانایی هک کردن سیستم‌های رمزنگاری کنونی بین ۵ تا ۱۵ سال آینده ساخته خواهند شد. این موضوع می‌تواند امنیت ملی و اقتصادی کشورهایی که مجهز به فناوری ارتباطات و رمزنگاری کوانتومی برای مقابله با این تهدید نیستند را به خطر بیندازد.

وی ادامه داد: لذا ارتباطات کوانتومی به‌عنوان یک راه‌حل برای حفظ امنیت ارتباطات در برابر رایانه‌های کوانتومی محسوب می‌شود و لزوم ایجاد شبکه‌های کوانتومی برای برقراری امنیت ارتباطات بیش‌از پیش احساس می‌شود که نسل اول این شبکه‌ها، شبکه توزیع کلید کوانتومی است که برای پیاده سازی آن از شبکه‌های کلاسیک موجود می‌توان استفاده کرد.

شیریچیان افزود: نسل بعدی شبکه‌های کوانتومی، شبکه‌های گره‌های نسبتاً قابل‌اعتماد و نسل سوم آن شبکه اینترنت کوانتومی است که اساس کار آن بر مبنای درهم تنیدگی است.

پژوهشگر گروه ارتباطات نوری پژوهشکده فناوری ارتباطات در مورد اینکه آیا اجرای این فناوری به سرمایه کلانی نیاز دارد یا خیر، گفت: هر پروژه‌ای در زمان اجرا نیاز به سرمایه دارد اما بخش اعظم این فناوری مبتنی بر دانش یک مجموعه است و در کنار آن به دستگاه‌هایی نیاز است تا بتوان توزیع کلید کوانتومی را در کشور پیاده‌سازی کرد. البته امکان ساخت بعضی از دستگاه‌ها در کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: تا دو ماه آینده نقشه راه فناوری کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا نهایی خواهد شد.

در این فروم همچنین بررسی شبکه‌های توزیع کلید کوانتومی شهری و بلند برد پیاده‌سازی شده در چین، آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه