سامسونگ به‌ دلیل تبلیغات نادرست ضدآب‌بودن به دادگاه می‌رود
همراه ما باشید

سامسونگ به‌ دلیل تبلیغات نادرست ضدآب‌بودن به دادگاه می‌رود

سامسونگ به‌ دلیل تبلیغات نادرست ضدآب‌بودن به دادگاه می‌رود

آی‌سی‌تی‌نیوز - سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان استرالیا، سامسونگ را به‌ دلیل تبلیغات نادرست درباره‌ی قابلیت ضدآب‌بودن گوشی‌های گلکسی به دادگاه می‌کشاند.

اخیرا سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان استرالیا از سامسونگ به‌دلیل القای اطلاعات نادرست درباره‌ی قابلیت ضدآب‌بودن گوشی‌هایش در تبلیغات شکایت کرده‌ است. در تبلیغی که اخیرا از یکی از گوشی‌های سامسونگ در استرالیا پخش شده‌، این گونه نشان داده می‌شود که افراد با گوشی‌های خود در استخر شنا یا در دریا موج‌سواری می‌کنند. در نتیجه، این تصور برای بینندگان ایجاد می‌شود که این گوشی‌ها کاملا ضدآب هستند و در مقابل انواع مختلف آب (آب خالص و آب دریا و آب استخر) مقاوم‌اند و بدون نگرانی می‌توان با آن‌ها شنا یا موج‌سواری کرد.با وجود آنچه در این تبلیغ می‌بینیم، برخی از گوشی‌های سامسونگ مثل سری A و S، فقط در مقابل آب خالص و تا عمق و زمان مشخصی (وابسته به مدل و IP آن) مقاومت می‌کنند. در وب‌سایت این شرکت ادعا شده گوشی گلکسی S10 می‌تواند برای مدت ۳۰ دقیقه و در عمق حداکثر ۱.۵ متری، ترکیب آب و غبار را تحمل کند. هرچند در همان وب‌سایت و در متنی با اندازه‌ای کوچک‌تر قید شده است که به‌طور کلی توصیه نمی‌شود گوشی‌های سری گلکسی در استخر یا ساحل استفاده شوند.این در حالی است که برخی از گوشی‌های سامسونگ که در استرالیا عرضه می‌شوند، به دلیل اینکه بیشتر می‌توانند در مقابل آب مقاومت کنند، با قیمت بسیار گرانی فروخته می‌شوند. به‌عنوان مثال، Galaxy S10e ضدآب با قیمتی حدود ۸۳۰ دلار فروخته می‌شود؛ در حالی‌ که گوشی Galaxy J8 که ضدآب معرفی نشده، قیمتش حدودا ۲۸۰ دلار است


کمیسیون رقابت و حمایت از مصرف‌کنندگان استرالیا (ACCC) در این باره ابراز تأسف کرده است؛ چون ضدآب‌بودن گوشی‌ها در استرالیا اهمیت زیادی در میزان فروش آن‌ها دارد. در یکی از پست‌های وب‌سایت رسمی سامسونگ در استرالیا قرار آمده است:ریچارد فینک، مدیر بخش فناوری اطلاعات و موبایل سامسونگ الکترونیک در استرالیا، عقیده دارد ضد‌آب‌بودن گوشی‌هایی که در استرالیا عرضه می‌شوند، با توجه به شیوه‌ی زندگی مردم استرالیا باید به استانداردی کلی تبدیل شود.رُد سیمز، رئیس ACCC، در این زمینه گفته است:سامسونگ برای جلب توجه خریداران در تبلیغاتش، گوشی‌های گلکسی را در شرایطی نشان داده‌ است که مناسب این گوشی‌ها نیست. براساس قوانین مصرف‌کنندگان استرالیا، شرکت‌ها نمی‌توانند توانایی تولیدات خود را بیش از‌ آنچه واقعا است، به خریداران نشان دهند و ذهن آن‌ها را منحرف کنند.
این اتفاق باعث شده‌ سامسونگ در شرایطی بدی قرار گیرد. چندی پیش، مدیر سامسونگ قبول کرده بود گلکسی فولد را پیش از آنکه کاملا آماده باشد، معرفی کرده است و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در طراحی آن شده‌ است. پیش از آن هم غول فناوری کره متهم شده‌ بود قوانین محیط کاری را برای کارکنانش رعایت نمی‌کند و همین باعث مرگ عده‌ای از کارکنانش در نتیجه‌ی فعالیت در خطوط تولید شده است. همچنین، کره‌ای‌ها در فرانسه پرونده‌ای قضایی دارند که در آن ادعا شده آنان از افرادی کمتر از سن قانونی در کارخانه‌هایش استفاده می‌کند و شرایط کاری در کارخانه‌های آسیایی این شرکت پذیرفتنی نیست. هرچند سامسونگ در وب‌سایت خود گفته است برای همه‌ی کارکنانش استانداردهای شدیدی قائل شده و آن استانداردها را رعایت می‌کند و در این شرکت مدیریت اخلاقی وجود دارد و هدف اصلی این است که سامسونگ یکی از اخلاقی‌ترین شرکت‌های جهان باشد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه