هوش مصنوعی موبایلی سامسونگ بهینه‌تر می‌شود
همراه ما باشید

هوش مصنوعی موبایلی سامسونگ بهینه‌تر می‌شود

هوش مصنوعی موبایلی سامسونگ بهینه‌تر می‌شود

آی‌سی‌تی‌نیوز - امروزه هوش مصنوعی در دستگاه های مختلفی از لوازم خانگی تا گوشی های هوشمند کاربرد دارند

امروزه هوش مصنوعی در دستگاه های مختلفی از لوازم خانگی تا گوشی های هوشمند کاربرد دارند. بسیاری از پردازش های هوش مصنوعی بر سرویس های ابری مبتنی هستند که نگرانی های امنیتی، حریم شخصی و کارایی ضعیف را به همراه دارند. در صنعت موبایل، تولید کنندگان متعدد در تلاش هستند تا به سوی پردازش هوش مصنوعی روی دستگاه ها حرکت کنند. تکنولوژی واحد پردازش عصبی (NPU) جدید سامسونگ هم بر همین پردازش روی دستگاه ها متمرکز است.

سامسونگ در این باره توضیح می دهد که داده های مرتبط با یادگیری عمیق (شاخه ای از یادگیری ماشینی) به صورت 32 بیتی دسته بندی می شوند. این موضوع موجب می شود نیاز به سخت افزارهای بیشتر یا به عبارتی تعداد ترانزیستورهای بالاتر باشد. در نتیجه مصرف انرژی هم افزایش می یابد. برای گوشی های هوشمند بزرگ با باتری های قدرتمند چنین مسئله ای چندان مشکل ساز نمی شود اما برای سایر گوشی ها مهم است. علاوه بر این در هر گوشی بهره مند از این تکنولوژی می توان از انرژی ذخیره شده اضافی در جای دیگری بهره برد.

محققان سامسونگ برای حل این مسئله تصمیم گرفتند داده ها را در گروه های 4 بیتی دسته بندی کنند و در عین حال دقت داده ها هم حفظ شود. با این روش، انرژی و نیز سخت افزارهای مورد نیاز برای یادگیری عمیق کاهش پیدا می کند. حتی با استفاده از این شبکه های عصبی 4 بیتی «Quantization Interval Learning» گاهی دقت بالاتر از حالت مرسومی است که داده ها برای پردازش به سرور ارسال شوند. به گفته سامسونگ تمامی این قابلیت ها حتی در کنار کاهش 40 تا 120 برابری تعداد ترازیستورها ممکن می شود.

به این ترتیب با استفاده از فناوری واحد پردازش عصبی سامسونگ امکان تولید گوشی ها یا گجت هایی با قابلیت پردازش بهینه تر هوش مصنوعی روی دستگاه (به جای ارسال به سرورها) ممکن می شود و علاوه بر کاهش ریسک شنود غیر مجاز اطلاعات، تأخیر محاسبات نیز به حداقل می رسد.

سامسونگ هنوز محصولی مبتنی بر این تکنولوژی را معرفی نکرده. احتمال می رود چیپست های اگزینوس سال 2020 از این فناوری بهره مند باشند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه