روز تاو را مخالفان عدد پی جشن گرفتند
همراه ما باشید

روز تاو را مخالفان عدد پی جشن گرفتند

روز تاو را مخالفان عدد پی جشن گرفتند

آی‌سی‌تی‌نیوز - اگر محیط یک دایره را به قطر آن تقسیم کنید به ثابت پی می رسید؛ با این حال تاو از تقسیم محیط به شعاعش حاصل می گردد. دانشمندان روز گذشته یعنی ۲۸ام ژوئن (6/28) را به خاطر شباهتش به مقدار تقریبی این ثابت (۶.۲۸) تاو نامگذاری کرده اند.

اگر محیط یک دایره را به قطر آن تقسیم کنید به ثابت پی می رسید؛ با این حال تاو از تقسیم محیط به شعاعش حاصل می گردد. دانشمندان روز گذشته یعنی ۲۸ام ژوئن (6/28) را به خاطر شباهتش به مقدار تقریبی این ثابت (۶.۲۸) تاو نامگذاری کرده اند.

در روزهای اخیر هواداران این ثابت عددی با انتشار توییت های مختلفی این روز را به هواداران عدد پی یادآوری کردهند و جالب است بدانید که برخی حتی برای آن شعر گفته اند.

ثابت تاو نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی و بعد از آن مورد توجه قرار گرفت که باب پالایس ریاضیدان دانشگاه یوتا مقاله ای با این عنوان منتشر کرد: «پی درست نیست!»

در یکی از مقالات وبسایت Wolfram (موتور جستجوی محاسباتی) آمده است که مخالفان عدد پی باور دارند یادگیری مباحثی نظیر هندسه و مثلثات به لطف ثابت تاو برای دانش آموزان ساده تر می شود چراکه ما زاویه ها را با رادیانس اندازه می گیریم و از آنجایی که در یک دایره دو شعاع وجود دارد تاو بهترین ثابت برای انجام محاسبات در این حوزه هاست. همچنین میتوانید اینطور در نظر بگیرید که دو پی برابر است با یک تاو.

دلیل دیگری که در این مطلب برای ارجحیت یافتن تاو بر پی آمده این است که در چندین فرمول ریاضی  نظیر محاسبه محیط دایره از دو پی استفاده می شود:

اگر شعاع دایره r و قطر آن d باشد، محیط دایره برابر است با:

c=nd=2nr

n = همان پی می باشد

بنابراین صرفا با استفاده از تاو نیاز به استفاده از دو پی از بین می رود و در نتیجه معادلات شکل کوتاه تر و ساده تری به خود میگیرند. علاوه بر این امکان خطای دانش آموزان نیز به میزان چشمگیر کم می شود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه