سیستم عامل بومی کامپیوترهای نظامی روسیه معرفی شد
همراه ما باشید

سیستم عامل بومی کامپیوترهای نظامی روسیه معرفی شد

سیستم عامل بومی کامپیوترهای نظامی روسیه معرفی شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - Astra Linux نسخه ای از لینوکس بر پایه Debian است که برای پاسخ گویی به نیازهای ارتش روسیه

 

Astra Linux نسخه ای از لینوکس بر پایه Debian است که برای پاسخ گویی به نیازهای ارتش روسیه و دیگر نیروهای نظامی و سازمان های اطلاعاتی این کشور توسعه یافته است. سطح حفاظت دیتای این سیستم عامل طبق طبقه بندی روسیه «فوق سری» اعلام شده و وزارت دفاع، سرویس مرکزی کنترل فنی و صادرات و سرویس امنیت مرکزی این کشور رسما آن را تایید و گواهینامه لازم را برایش صادر کرده اند.

توزیع Astra Linux توسط یک شرکت روسی به نام RusBITech و در سال ۲۰۰۸ میلادی برای استفاده شرکت های خصوصی این کشور توسعه پیدا کرد اما این نسخه بعدها به بخش دولتی هم راه پیدا کرد و از سوی پیمانکاران نظامی مورد توجه قرار گرفت.

طبق اعلام Roman Mylitsyn از شرکت توسعه دهنده این توزیع، مهاجرت به Astra Linux هزینه های دریافت تاییدیه امنیتی را به میزان قابل توجهی برای نیروهای مسلح روسیه پایین می آورد.

از آنجا که محصولات نصب شده مایکروسافت روی کامپیوترهای نظامی روسیه در برابر حملات سایبری بسیار آسیب پذیر هستند و احتمال وجود درهای پشتی در ویندوز نیز وجود دارد ارتش روسیه قصد دارد توزیع Astra Linux را در سیستم های دفاعی خود استفاده کند.

جاستین شرمن از مشاوران امنیت سایبری در موسسه New America میگوید:

دولت روسیه از بیم جاسوسی برای مدیریت اطلاعات حساس خود به سیستم هایی که توسط شرکت های خارجی توسعه پیدا کرده باشند اطمینان نمی کند. مدیریت دیتا با استفاده از تکنولوژی های توسعه یافته در داخل خاک روسیه را میتوان بخشی دیگر از سیاست جامع کرملین برای دستیابی به خودمختاری بیشتر در مدیریت دیتا و ارتباطات دیجیتال دانست.

گفتنی است اوایل همین هفته و بنابر دلایلی مشابه ارتش چین اعلام کرد که برای حفظ امنیت اطلاعات ویندوز را در سیستم های نظامی خود جایگزین خواهد کرد.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه