رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت
همراه ما باشید

رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

آی‌سی‌تی‌نیوز - چند هفته پیش ۷۷۳ میلیون آدرس ایمیل و ۲۱ میلیون رمز عبور فاش شد. این افشاگری در فضای اینترنت را «مجموعه‌ی #۱» نام گذاری کردند. اما حالا به نظر می‌رسد که مجموعه‌های شماره‌ی ۲ تا ۵ هم در وبسایت‌های دانلود تورنت در دسترس قرار گرفته‌اند که دارای حجم ۸۴۵ گیگابایتی از اطلاعات دزدیده شده هستند و بیش از ۲.۲ میلیارد نام کاربری و رمز عبور یکتا را شامل می‌شوند.

چند هفته پیش ۷۷۳ میلیون آدرس ایمیل و ۲۱ میلیون رمز عبور فاش شد. این افشاگری در فضای اینترنت را «مجموعه‌ی #۱» نام گذاری کردند. اما حالا به نظر می‌رسد که مجموعه‌های شماره‌ی ۲ تا ۵ هم در وبسایت‌های دانلود تورنت در دسترس قرار گرفته‌اند که دارای حجم ۸۴۵ گیگابایتی از اطلاعات دزدیده شده هستند و بیش از ۲.۲ میلیارد نام کاربری و رمز عبور یکتا را شامل می‌شوند.

بنابر گزارشی که Wired منتشر کرده مجموعه‌های ۲ تا ۵ هرکدام دو برابر اطلاعات منتشر شده در مجموعه‌ی شماره‌ی یک را شامل می‌شوند. محققین امنیتی بعد از بررسی این فایل‌ها و حذف اطلاعات تکراری به این نتیجه رسیدند که حدود ۲.۲ میلیارد نام کاربری و رمز عبور در مجموعه‌های جدید فاش شده وجود دارد.

متاسفانه این مجموعه داده‌ها در بازار سیاه دست به دست می‌شوند و از طریق وبسایت‌های تورنت بیش از ۱۰۰۰ بار دانلود شده‌اند. لازم به ذکر است که بیشتر اطلاعات مربوط به ایمیل‌های سرویس Yahoo و حساب‌های کاربری دراپ باکس و لیندکدین است.

برای این که متوجه شوید که آیا حساب کاربری شما و رمز عبوری که پیش‌تر از آن استفاده می‌کردید در این لیست افشا شده قرار دارد یا خیر می‌توانید از وبسایت Have I Been Pwned استفاده کنید.  بنابر گزارشات منتشر شده از Wired به نظر می‌رسد که مجموعه‌های شماره‌ی ۲ تا ۵ هنوز در این وبسایت قرار نگرفته‌اند.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید از Hasso-Plattner استفاده کنید. می توانید ایمیل خود را وارد کنید تا اطلاعات احیاناً فاش شده از جمله رمز عبور، نام و نام خانوادگی، آدرس، تاریخ تولد، شماره تلفن و ... مرتبط با سایت هایی که در آنها حساب کاربری داشته اید به ایمیلتان ارسال شود.

همیشه سعی کنید از تایید هویت دو مرحله‌ای بهره ببرید و برای هر حساب کاربری از رمز عبور متفاوتی استفاده کنید. استفاده از نرم افزار‌های مدیریت رمز عبور یکی دیگر از توصیه‌های متخصصین امنیت سایبری محسوب می‌شود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه