ARM انگلستان نیز هواوی را تحریم کرد
همراه ما باشید

ARM انگلستان نیز هواوی را تحریم کرد

ARM انگلستان نیز هواوی را تحریم کرد

آی‌سی‌تی‌نیوز - طبق اسناد داخلی ARM که لحظاتی پیش توسط رسانه ها رؤیت شده، کارکنان این شرکت باید «تمامی قراردادهای فعال، خدمات پشتیبانی و مذاکرات در حال اجرا» را متوقف کنند. جالب اینجاست که طبق تحریم های ایالات متحده، شرکت های آمریکایی از تجارت با غول تکنولوژی چین منع شده اند

طبق اسناد داخلی ARM که لحظاتی پیش توسط رسانه ها رؤیت شده، کارکنان این شرکت باید «تمامی قراردادهای فعال، خدمات پشتیبانی و مذاکرات در حال اجرا» را متوقف کنند. جالب اینجاست که طبق تحریم های ایالات متحده، شرکت های آمریکایی از تجارت با غول تکنولوژی چین منع شده اند ولی حالا این شرکت انگلیسی که تحت مالکیت گروه ژاپنی سافت بنک قرار دارد هم وارد بازی شده است.

شرکت آرم از این می ترسد که مشمول جریمه آمریکایی ها شود، چون در طراحی چیپ هایش از فناوری هایی با مبدأ ایالات متحده استفاده کرده است. هواوی اگرچه چیپست های Kirin را خودش می سازد، ولی مثل تمام شرکت های سازنده چیپست به معماری چیپ آرم وابسته است و به شرکت انگلیسی حق امتیاز پرداخت می کند. بدون این مجوز، هواوی نمی تواند تولید پردازنده و چیپست را بر اساس معماری ARM ادامه دهد.

بدون معماری ARM ساخت گوشی هوشمند ممکن نیست

البته هنوز مشخص نیست چرا ARM به این سرعت به تحریم هواوی توسط آمریکا واکنش نشان داده و احتیاط پیشه کرده، در حالی که وزارت بازرگانی آمریکا با اعلام مهلت 90 روزه محدودیت های جدید را به حالت تعلیق درآورده است. تصمیم ARM به عنوان بزرگ ترین نام این حوزه می تواند دیگر شرکت های تأمین کننده قطعات نیمه هادی به هواوی را هم به اتخاد تصمیمات مشابه وادار کند.

هواوی می گوید فعلاً به اندازه کافی قطعات آمریکایی را خریده و انبار کرده و بین سه ماه تا یک سال دوام می آورد. با این حال ذخیره قطعات در آینده ای نزدیک به پایان خواهد رسید، به خصوص قطعاتی که تأمین کننده های محدودی دارند. در حال حاضر هواوی برخی شرکت های آمریکایی مانند میکرون، اسکای ورکس و کروو (Qorvo) تأمین قطعات مربوط به حافظه و شبکه را در گوشی های هواوی بر عهده دارند.

شاید هواوی بالاخره راهی برای تأمین این قطعات به دست آورد، ولی بدون معماری ARM ساخت گوشی موبایل تقریباً ناممکن خواهد بود. باید ببینیم واکنش رسمی هواوی و ARM به این بحران چه خواهد بود.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه