دولت کره‌جنوبی دیگر از ویندوز استفاده نمی کند
همراه ما باشید

دولت کره‌جنوبی دیگر از ویندوز استفاده نمی کند

دولت کره‌جنوبی دیگر از ویندوز استفاده نمی کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - ویندوز گسترده ترین سیستم عامل کامپیوتری دنیا است و علاوه بر کاربران شخصی و سازمانی دولت ها نیز به آن متکی هستند با این حال تعدادی از حکومت ها به دلایل مختلف در حال مهاجرت به سوی لینوکس هستند و حالا کره جنوبی هم به این موج پیوسته است.

تجارب کره می‌تواند به ایران هم کمک کند

ویندوز گسترده ترین سیستم عامل کامپیوتری دنیا است و علاوه بر کاربران شخصی و سازمانی دولت ها نیز به آن متکی هستند با این حال تعدادی از حکومت ها به دلایل مختلف در حال مهاجرت به سوی لینوکس هستند و حالا کره جنوبی هم به این موج پیوسته است.

ویندوز علی رغم ساختار قوی و کارایی مطلوب عاری از مشکل هم نیست اما مهمترین دلیل دولت ها برای فاصله گرفتن از آن به هزینه بالای لایسنس برمی گردد. حتی حکومت های نه چندان بزرگ دنیا هم فرایندهای کاری خود را با استفاده از هزاران کامپیوتر پیش می برند که هزینه بالایی را در پی دارد. از ژانویه سال آینده و با پایان یافتن پشتیبانی رسمی مایکروسافت از ویندوز ۷، بسیاری از کاربران برای حفظ امنیت سیستم ها ناچار به استفاده از ویندوز ۱۰ خواهد بود که به معنی پرداخت هزینه ای هنگفت است.

مقامات کره جنوبی این چالش را فرصتی برای بررسی گزینه های جایگزین می دانند که معمولا به معنی لینوکس است. این سیستم عامل که در بسیاری از سرورهای جهان نصب شده و هسته محبوبترین سیستم عامل موبایل دنیا را شکل می دهد، به خاطر انعطاف پذیری بالا، امنیت و قیمت مقرون به صرفه شناخته شده است.

استفاده از لینوکس در سیستم های دولتی کره هنوز قطعی نشده و باید تطابق آن با الزامات امنیتی و ساختار شبکه ها بررسی شود. یکی از مهمترین چالش های پیش رو عدم پشتیبانی این سیستم عامل از برنامه ها و سایت هایی است که تنها برای ویندوز توسعه پیدا کرده اند، هرچند برای اغلب نرم افزارهای ویندوزی جایگزین های مبتنی بر لینوکس نیز وجود دارند.

وزارت کشور و امنیت کره جنوبی هزینه مهاجرت به لینوکس را حدود ۶۵۵ میلیون دلار برآورد کرده که شاید در نگاه اول زیاد به نظر برسد اما به روزرسانی ویندوز به مراتب پرهزینه‌تر خواهد بود.

این مشکل به کره ختم نمی شود و با توجه به تحریم های گسترده آمریکا علیه ایران و احتمال افزایش دامنه آن، ممکن است مایکروسافت هم موانعی را بر سر راه استفاده کاربران ایرانی از ویندوز قرار دهد. در نتیجه استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته ای نظیر کره در مهاجرت به لینوکس می تواند به تسهیل این روند درصورت لزوم اجرای آن کمک کند.

درباره نویسنده

سینا مظفری مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه