با ایجاد نسخه الکترونیکی نباید کیفیت درمان افت کند
همراه ما باشید

با ایجاد نسخه الکترونیکی نباید کیفیت درمان افت کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: در اجرای نسخه الکترونیک باید اول به بیمار فکر کنیم و کیفیت خدمات نباید افت کند، محرمانگی اطلاعات بیمار نباید خدشه دار شود و دسترسی نباید محدود شود.

به گزارش آنا، محمد جهانگیری، در نشست مشترک سازمان تأمین اجتماعی با سازمان نظام پزشکی، اظهار کرد: نسخه الکترونیک باید جزئی از پرونده الکترونیک سلامت باشد، شتاب زدگی و عجله را در این می‌دانیم که چندتا از مسیرها باید مشخص باشد.

وی افزود: اول باید به بیمار فکر کنیم یعنی کیفیت خدمات نباید افت کند، محرمانگی اطلاعات بیمار نباید خدشه دار شود و دسترسی نباید محدود شود.

جهانگیری ادامه داد: مکانیزم‌های مختلفی برای اینکه مردم خدمت بگیرند موجود است، در شرایط  کرونا نباید صف و انتظار و تعلل ایجاد شود که اگر این بحث‌ها به وجود آید ممکن است این طرح متوقف شود.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: در هیچ کجای دنیا نسخه الکترونیک کامل اجرا نشده است، هیچ کشوری نسخه الکترونیک را به صورت کامل ندارد و در برخی مواقع از نسخه‌های کاغذی هم استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: حذف دفترچه را به نسخه الکترونیک نباید گره زد که اگر این اتفاق بیفتد طرح با شکست مواجه می‌شود.

جهانگیری اظهار کرد: دیگر تولید دفترچه نمی‌شود یعنی دفترچه جدیدی صادر نمی‌شود و هیچ الزام و اجباری هم در تولید نسخه الکترونیک وجود ندارد و مکانیزم تشویقی است.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی افزود: پزشکان می‌توانند از یک پنل واحد استفاده کنند و به تمام بیمه‌ها هم ارسال کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر یک فردی تداخل دارویی دارد سیستم نسخ الکترونیک می تواند این موضوع را اعلام کند. گفت: باید سیستم پشتیبان تصمیم برای پزشکان را در سازمان پزشکی ایجاد کنیم که با مکانیزم های سنتی امکان پذیر نیست.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی در خصوص تبادل سامانه های نسخه نویسی الکترونیک در بیمه های مختلف، افزود: هر سامانه ای که مورد تایید وزارت بهداشت است پزشکان می توانند از سامانه استفاده کنند و به صورت پنل واحد می‌توانند بهره مند شوند.

وی افزود: لزومی ندارد حتما از پنل سازمان تامین اجتماعی و یا بیمه سلامت استفاده کنند، یکی از دغدغه های پزشکان همین استفاده از چند پنل بود، اما این امکان را فراهم‌ کردیم که پزشکان از هر پنلی که برای آنها امکان پذیر است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه