سامانه جامع کد شناساگر دیجیتال افتتاح شد
همراه ما باشید

سامانه جامع کد شناساگر دیجیتال افتتاح شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال که به شناسنامه دار شدن مجموعه نشریات و تولیدات علمی کمک می کند تا مدیریت تولیدات علمی در داخل کشور انجام شود، صبح امروز توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، آیین رونمایی از سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) روز سه شنبه به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و با حضور مجازی منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار و این سامانه با دستور غلامی افتتاح شد.

سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) در سطح بین المللی و در راستای تحقق جهش تولید در خدمات رسانی به جامعه علمی کشور، یک کد منحصر به فرد برای هر شیء است که همانند اثر انگشت برای آن عمل می کند. کد بین‌المللی DOR به مقاله نشریه و همایش، کتاب، پایان‌نامه، آثار هنری، نرم افزار و ... تعلق می‌گیرد.

در واقع این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می‌کند. با دریافت کد DOR در سامانه الکترونیکی https://dorl.net/?AspxAutoDetectCookieSupport=۱ به شیء یک لینک اختصاص می یابد و دسترسی به اطلاعات آن همواره امکان‌پذیر می‌ شود.

سامانه صدور شناسه دیجیتال اشیا از جمله دستاوردهای مهم در حوزه علم و فنآوری است که شناسنامه دار کردن فعالیت های علمی و پژوهشی کشور در طول تاریخ به خصوص آغاز جنبش علمی از ۲۰ سال گذشته است. بر این اساس، یکی از توصیه های مقام معظم رهبری در راستای شعار "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" در حوزه علم تحقق خواهد یافت؛ زیرا با وجود این سامانه ضرورتی به استفاده از سایر کدهای شناساگر خارج از کشور وجود ندارد.

نیازهای موجود در ایران به این ابزارهای شناساگر در حوزه‌هایی مانند نظام‌های استنادی، انتشارات علمی با استفاده از محمل های اطلاعاتی مختلف مانند نشریات و همایش ها، واسپارگاه های(مخزن دیجیتال) سازمانی، موضوعی و تجارت الکترونیکی از یک طرف و مسأله زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و نبود مکانیزم اجرای حقوق مالکیت معنوی در محیط دیجیتالی از طرف دیگر، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

براساس بررسی های انجام شده در سطح ملی و بین المللی مشخص شد هیچ نظامی در سطح ملی که به منظور شناسایی منحصر به فرد و پایدار اشیاء اطلاعاتی در محیط دیجیتال طراحی و پیاده سازی شده باشد، به جز DOR یافت نشده و استانداردی ملی نیز در این خصوص در کشور وجود ندارد.

 

مزایای سامانه کد شناساگر دیجیتال

دسترس پذیری سریع و آسان تر به اطلاعات کامل کتاب شناختی مقاله ها و کارهای پژوهشی فقط با یک کلیک بر روی کد شناسه، ارجاع دهی ساده، شفاف و سریع با کمترین احتمال بروز خطا به فعالیت های علمی از جمله مقالات، افزایش رویت پذیری بیشتر مقاله و در نتیجه افزایش تعداد ارجاعات علمی؛ همچنین افزایش ضریب تاثیر و اعتبار نشریه، امکان دستیابی سامانه های پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها به اطلاعات کتاب شناختی مقالات نشریات و همایش ها، شناسایی مالکیت معنوی و کاهش سرقت علمی، مکان یابی سریع محتوا و انتخاب سهل و با دقت آنها، دسترسی بر خط به داده های تحقیقاتی را برای کشف، شناسایی و استفاده مجدد و سیاست‌گذاری در جهت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی (با توجه به هزینه ۲ تا ۳ دلاری هر کد شناسه) از مزایای این سامانه اعلام شده است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر سالانه بیش از ۶۵ هزار مقاله در نشریات مختلف کشور انتشار می یابد که با احتساب مقاله همایش ها بیش از ۱۰۰ هزار مقاله نمایه می شود. میزان هزینه مورد نیاز برای دریافت کد شناگر دیجیتال با احتساب ۳ دلار برای هر مقاله بیش از ۳۰۰ هزار دلار است که با رونمایی این سامانه، در هزینه ارزی صرفه جویی خواهد شد.

با توجه به اینکه با سامانه فوق امکان صدور کد شناساگر دیجیتال برای مقالات سال های گذشته نیز وجود دارد، میزان کل هزینه ارزی  صرفه جویی شده بیش از ۵ میلیون دلار می شود.

در حال حاضر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وب‌سرویس تولید شناسه DOR را برای سامانه‌های مدیریت نشریات ارائه کرده است که نشریات می‌توانند از سایت نشریه خود برای هر مقاله با یک کلیک درخواست شناسه کنند. برای برقراری ارتباط، شرکت پشتیبانی کننده نشریات می تواند این امکان را برای کاربران خود فراهم کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه