همراه ما باشید

چک برگشتی ها هم می توانند رمز دوم یکبار مصرف بگیرند؟

چک برگشتی ها هم می توانند رمز دوم یکبار مصرف بگیرند؟

هر چند شبکه بانکی مکلف به ارائه رمز دوم یکبار مصرف به دارندگان چک برگشتی است اما بانک‌ها تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید بانکی به دارندگان چک برگشتی ندارند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای به مدیران عامل شبکه بانکی اصلاحیه قانون جدید چک را ابلاغ و تاکید کرد که اصلاحات جدید قانون چک باید در سامانه‌های داخلی بانک‌ها لحاظ و عملیاتی شود.

بانک مرکزی در راستای کاهش چک‌های برگشتی برخی اقدامات انضباطی را در دستور کار قرار داده که از جمله آن‌ها باید به بند مکرر ماده ۵ قانون جدید چک اشاره داشت که در آن تاکید شده در صورت کافی نبودن موجودی حساب صادرکننده چک، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مکلف به پرداخت وجه چک از محل موجودی سایر حساب‌های صاحب حساب به ترتیب اولویت از حساب جاری، حساب قرض الحسنه پس انداز، حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت و حساب سرمایه گذاری بلندمدت و همچنین مسدود کردن تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده به میزان مبلغ چک هستند.

پیگیری خبرنگاران حاکی از مراجعه دارندگان چک برگشتی به شعب بانکی به منظور بررسی چگونگی افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید و همچنین برخورداری قابلیت فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف با توجه به اقدامات انضباطی بانک مرکزی برای دارندگان چک برگشتی در بخش خدمات حساب و کارت است؛ با توجه به این که رمزهای دوم ایستا صرفا تا پایان اردیبهشت ماه اعتبار دارند و مشتریان بانکی در راستای افزایش امنیت برای خدمات مبتنی بر کارت با رمز دوم باید از رمز دوم یکبار مصرف استفاده کننند، نحوه فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای دارندگان چک برگشتی پرسشی مهم به شمار می‌رود.

شبکه بانکی مکلف به ارائه رمز دوم یکبار مصرف به دارندگان چک برگشتی

یاسر مرادی، کارشناس حقوق بانکی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره محرومیت‌های دارندگان چک برگشتی در حوزه حساب و کارت بانکی گفت:  مشتریان سیستم بانکی باید از ابتدای خرداد ماه از رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند و با توجه به ماده ۵ مکرر الحاقیه سال ۹۷ قانون چک، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مکلف هستند که به دارندگان چک برگشتی خدمات رمز دوم یکبار مصرف را ارائه کنند و محرومیتی در زمینه فعالسازی رمز یکبار مصرف مشمول کارت‌های بانکی موجود دارندگان چک برگشتی نخواهد بود اما این دسته از مشتریان به عنوان اولین محرومیت بعد از برگشت خوردن چک حق افتتاح  هر گونه حساب و صدور کارت بانکی جدید را ندارند.

بانک‌ها تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید بانکی به دارندگان چک برگشتی ندارند

وی تاکید کرد: در صورتی که کارت بانکی دارنده چک برگشتی مفقود یا سوزانده شود و همچنین در صورت به اتمام رسیدن  تاریخ انقضا کارت بانکی، بانک با استعلام از سامانه چک برگشتی بانک مرکزی در صورت داشتن سوءاثر تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید ندارد و باید از ارائه خدمات صدور کارت جدید در هنگام مراجعه دارنده چک برگشتی به شعبه خودداری کند.

این کارشناس حقوق بانکی با بیان این که در حال حاضر بند ب ماده ۵ مکرر اصلاحیه جدید قانون چک اجرایی نشده است، افزود: پس از اجرا شدن کامل قانون جدید  چک و بند "ب" قانون مذکور مبنی بر مسدود شدن تمامی حساب‌ها و کارت بانکی و هر مبلغ صادرکننده چک به میزان چک برگشتی با سامانه چک برگشتی، صدرو کارت بانکی جدید نیز به مشتری کمکی نخواهد کرد چرا که اگر پول داخل حساب به میزان کافی وجود نداشته باشد همچنان محرومیت‌ها پابرجا است و با واریز مبلغی بیشتر از مبلغ مسدود شده به دلیل چک برگشتی، فرد قابلیت افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی جدید را در شبکه بانکی خواهد داشت.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه