استرالیا: گوگل و فیس‌بوک باید به خبرگزاری‌ها پول بدهند
همراه ما باشید

استرالیا: گوگل و فیس‌بوک باید به خبرگزاری‌ها پول بدهند

آی‌سی‌تی‌نیوز - بر اساس قانون جدید پیشنهادی دولت استرالیا، گوگل و فیسبوک از این به بعد باید برای انتشار اخبار خبرگزاری‌های این کشور به آنها پول بدهند.

به گزارش فارس به نقل از  رویترز، بر اساس قانون جدید پیشنهادی دولت استرالیا از این به بعد فیسبوک و گوگل در صورت نهایی شدن این قانون باید برای انتشار اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری‌های این کشور به آنها پول بدهند. البته دولت آمریکا از استرالیا خواسته تا این طرح را کنار بگذارد.

دنیل باهار و کائول اهلرز، دستیاران نماینده تجاری آمریکا به دولت آمریکا پیشنهاد دادند که به جای این کار شرایط بازار را بررسی کرده و در صورت تناسب فضا را برای پرداخت داوطلبانه پول برای شرکت‌ها فراهم کند.

بر اساس قانون پیشنهادی که اتفاقا از حمایت جدی سیاسی برخوردار است، و هم اکنون در حال بررسی توسط یک کمیته در سنای استرالیاست، گوگل و فیسبوک باید در صورتی که با رسانه‌های استرالیایی به توافق نرسند، پول اخبار منتشرشده توسط آنها را بپردازند. 

با اجرای این قانون استرالیا نخستین کشور در جهان خواهد بود که گوگل و فیسبوک را مجبور خواهد کرد برای انتشار اخبار خبرگزاری‌ها پول بپردازند. 

بر اساس نامه دفتر نمایندگی آمریکا به دولت استرالیا، دولت آمریکا نگران رویکرد دولت کانبرا در این زمینه است و مدعی شده که اجرای این قانون می‌تواند تبعات بدی در پی داشته باشد.

 

قانون استرالیا علیه فیس بوک و گوگل آمریکا را نگران کرد
دو معاون وزارت بازرگانی آمریکا از دولت استرالیا خواسته اند تصویب قانون پرداخت هزینه به رسانه های محلی از سوی گوگل و فیس بوک لغو شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت آمریکا از استرالیا خواسته تا قانون پیشنهادی را لغو کند که به موجب آن فیس بوک و گوگل مجبور هستند برای انتشار اخبار به رسانه‌های محلی هزینه پرداخت کنند.

دانیل بهار و کارل اهلرز معاونان وزارت بازرگانی آمریکا پیشنهاد کرده‌اند استرالیا به جای وضع قانون مذکور بررسی بیشتری در بازارها انجام دهد و در صورت تناست یک قانون داوطلبانه تنظیم کند.

براساس قانون پیشنهادی که از پشتیبانی کمیته مجلس استرالیا نیز برخوردار است، گوگل و فیس بوک در صورتیکه نتوانند به توافقی درباره پرداخت به رسانه‌های این کشور دست یابند، مشمول داوری اجباری قیمت می‌شوند.

در سندی که از سوی آمریکا ارسال شده، آمده است: دولت ایالات متحده نگران است که تلاش از طریق قانون گذاری برای تنظیم موقعیت‌های رقابتی برخی بازیگران خاص بازار به طور آشکار دو شرکت آمریکایی، احتمالاً نتایج خسارت باری داشته باشد. چنین اقدامی نگرانی‌ها در خصوص موقعیت تجاری استرالیا در سطح بین الملل را افزایش می‌دهد.

پس از آنکه تحقیقات نشان داد شرکت‌های بزرگ فناوری قدرت زیادی در بخش رسانه اعمال می‌کنند، دولت استرالیا ماه گذشته از قانون مذکور خبر داد.

جاش فرایدنبرگ خزانه دار استرالیا در پاسخ به درخواست آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ دولت استرالیا به اجرای یک قانون اجباری تعهد داد که عدم توازن قدرت چانه زنی میان پلتفرم‌های دیجیتال و رسانه‌ها را برطرف می‌کند.

مدیر کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا پس از یک بررسی ۱۸ ماهه و مشاوره‌های طولانی شامل دیدگاه‌های گوگل و فیس بوک این قانون را ارائه کرده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه