تغییر سبک شرکت‌های هرمی به شرکت‌های بازاریابی
همراه ما باشید

تغییر سبک شرکت‌های هرمی به شرکت‌های بازاریابی

آی‌سی‌تی‌نیوز - سرشبکه های قدیمی شرکت های هرمی، لیدرهای کنونی شرکت های بازاریابی هستند لذا برخورد با شرکت هایی که در قالب بازاریابی شبکه ای مانند شرکت های هرمی غیرقانونی فعالیت می کنند، حداقل انتظاری است که مالباختگان این شرکت ها دارند.

به گزارش فارس، پس از برخوردهای گسترده انتظامی با فعالیت‌های هرمی در سال­‌های اخیر، قانون­گذار برای ضابطه‌مند کردن فعالیت شرکت ­های بازاریابی شبکه‌ای «مواد 12و 2 آیین‌نامه ذیل تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی» را تصویب کرده است.

 

* دست خالی بازاریابان پائین‌دستی در مقابل جیب پُر پول لیدرهای بالادستی

با وجود ضوابط تعیین شده، هنوز هم برخی از شرکت‌های بزرگ بازاریابی شبکه‌ای مرتکب تخلفاتی همچون، رعایت نکردن محدودیت سطوح پرداخت پورسانت تا 3 سطح، عرضه کالای بی‌کیفیت و گران قیمت، عدم شفافیت مالیاتی، تبلیغات اغواکننده و فریبنده، اجبار بازاریابان برای خرید کالا،عدم بازپس گیری کالا و عدم رعایت شئونات اخلاقی در تجمعات شعب خود شده‌اند که این تخلفات به شائبه هرمی بودن فعالیت آنها دامن زده است و عملاً مشاهده می ­شود، برخی از شرکت­ ها با زیر پا گذاشتن قوانین در مسیر عضوگیری و شبکه‌سازی بدون محدودیت همانند شرکت­ های هرمی غیرمجاز قرار دارند.

قشر وسیعی از بازاریاب‌های جوان که با هدف اشتغال و کسب درآمد جذب این شرکت­ ها شده ­اند در روزها یا ماه ­های اولیه عضویت، با اولین خرید خود و عدم رسیدن به اهداف اولیه (که تحت تأثیر تبلیغات فزاینده و کسب درآمدزایی بوده) از سیستم جدا می‌شوند و مابقی نیز درآمد اندکی بدست می‌آورند. بدین شکل نه اشتغال پایدار و واقعی به وقوع می پیوندد و نه کالای مناسب به دست مصرف­ کننده نهایی می­رسد و تنها شرکت و لیدرهای بزرگ آن از سودهای بالا بهره برده و شکاف درآمدی غیرمعقول در اکثر مجموعه­ های این شرکت­ ها ایجاد می‌شود.

بر اساس پژوهش میدانی که وزارت ورزش و جوانان در فصلنامه علمی راهبردی ورزش و جوانان منتشر کرده است، پایه‌های اصلی بسیاری از شرکت­ های بازاریابی شبکه‌ای، توسط لیدرهای سابق شبکه‌های گلدکوئست پایه ­گذاری شده است. علاوه بر این، هنوز هم جزوه‌های آموزشی شبکه‌های هرمی در این شرکت ­ها در حال توزیع است.

با بررسی تعدادی از فعالان بازاریابی شبکه‌ای استان یزد از سال 95 تا 97 مشخص شد که با وجود ورود کثیری از افراد به بازاریابی شبکه‌ای، فقط تعداد محدودی از لیدرها به سودهای کلان دست پیدا می‌کنند و مابقی اعضاء عمدتا به پورسانت­ های حداقلی اکتفا می‌‌کنند.

نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز بازاریابی شبکه‌ای به عنوان کسب‌وکاری شناخته می‌شود که اکثر قریب به اتفاق شاغلین خود را به کام ورشکستی و ضرر می‌کشاند. پژوهشی که کمیسیون فدرال تجارت آمریکا  درباره عملکرد بازاریابان شبکه‌ای منتشر کرده است اذعان داشته که در آمریکا بیش از 90 درصد فروشندگان شبکه‌ای پس از مدتی متحمل ضرر می‌شوند و عمده سودهای هنگفت این کسب ­و­کار فقط نصیب 1درصد از لیدرهای بالاسری می‌شود.

 

* گرانی و بی‌کیفیتی اجناس نتیجه رشد قارچی بازاریابی شبکه‌ای

شرکت های بازاریابی شبکه‌ای با افزایش کاذب واسطه‌ها در حلقه‌های زنجیره تأمین و فروش کالا، افزایش هزینه تمام‌شده اجناس را رقم می‌زنند و در نهایت موجب عرضه کالاهای بی‌کیفیت و بعضاً گران قیمت در مقایسه با سایر محصولات مشابه در بازار می‌شوند و به دلیل همین قضیه فعالیت افراد در این شرکت ها عموما ناپایدار و موقت است.

شرکت­ های تحت حمایت قانون نظام صنفی از جمله شرکت های بازاریایی شبکه‌ای موظف هستند نسبت به عرضه کالای مصرفی و رقابتی برای مصرف ­کننده نهایی با قیمت و کیفیت مناسب اقدام نمایند و ضمن رصد و نظارت تمامی فعالیت­ های لیدرها و سرگروه­ های شرکت و اعضا قدیمی و جدید الورود خود، آموزش­ های صحیح و صادقانه و منطبق با طرح ­های سوددهی را به آنها ارائه کنند.

 

* چه کسی مسئول برخورد با متخلفان شبکه‌ای است؟

به گزارش فارس، طبق اخبار منتشر شده در پورتال کارگروه «نظارت بر فعالیت بازاریابی شبکه ای وزارت صمت» در سال‌های گذشته بسیاری از شرکت ­های بازاریابی شبکه­ ای به علت عدم رعایت مقررات و ضوابط مذکور با اخطار قانونی مواجه شده‌اند و اخیرا نیز یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال این حوزه نیز از این کارگروه اخطار دریافت کرده است. اما با این حال روند صعودی ارتکاب جرائم بازاریابی شبکه‌ای در سال‌های اخیر، نشان داده است که این اخطارها به تنهایی برای جلوگیری از گسترش فعالیت مخرب این شرکت‌ها کافی نیست. بنابراین به نظر می‌رسد که برخورد جدی و بازدارنده با  که در قالب بازاریابی مجاز در حال انجام دسیسه‌های­ هرمی هستند، حداقل انتظاری است که مالباختگان این شرکت­ ها از نهادهای نظارتی و قضایی دارند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه