امتیاز مهم سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه
همراه ما باشید

امتیاز مهم سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه

آی‌سی‌تی‌نیوز - سمیرا مقدسی - سامانه ثنا خدمتی است که توسط قوه قضاییه برای ابلاغ اوراق قضایی و ثبت شکایات و دادخواست‌ها به صورت غیرحضوری برای کاربران ایجاد شده است. ثبت نام در سامانه ثنا به صورت غیرحضوری و از طریق لینک این سامانه انجام می‌شود. فرایندی که تا به امروز به صورت حضوری و از طریق دفاتر خدمات قضایی قابل انجام بود.

این روش سالهاست در کشور‌های پیشرفته استفاده می‌شود و یوآیدی که یک شرکت دانش بنیان است چند سالی است که بر روی توسعه این راهکار تمرکز کرده است.

امتیاز مهم سرویس یوآیدی دقت بالای آن در تشخیص زنده بودن تصویر و تطابق چهره است. نقطه قوت دیگر سرویس یوآیدی تجربه کاربری آسان آن است که کاربر تنها می‌تواند با ضبط یک ویدیوی سلفی ۱۵ ثانیه‌ای و بدون نیاز به خوانش متن طولانی و اذیت‌کننده، فرآیند احراز هویت غیرحضوری را انجام دهد.

در مجموع هر چقدر قوه قضاییه به سمت الکترونیک شدن حرکت کند، ابلاغ‌های قضایی به دست صاحبان دعوا می‌رسد و باعث کاهش رجوع به قوه قصاییه می‌شود و همچنین از نقاط ضعف رأی‌های غیابی کاسته خواهد شد.

یکی از خلأهای ابلاغ با پست یا نشر آگاهی این می‌باشد به دلیل عدم دریافت ابلاغ جلسات رسیدگی به خوانده یا متهم، صدور احکام غیابی زیاد می‌شود؛ و اکثر اوقات در دعاوی مالی، شخصی که علیه‌اش غیابی رأی صادر شده، توانایی پرداخت هزینه واخواهی و رسیدگی‌مجدد را ندارد و این امر باعث تضییع حقوق مردم می‌گردد.

امید است با یک سیاست خاصی، ثبت نام در سامانه ثنا حتی برای اشخاصی که فعلا پرونده‌ای در قوه قضاییه ندارند، الزامی گردد و تمام مردم در آن ثبت‌نام کنند تا هم باعث کاهش مشکلات شخصی و حفظ حقوق مردم گردد و هم رجوع به قوه قضاییه و کاهش پرونده‌های قضایی کاهش یابد. (خبرگزاری میزان)

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه