حذف سابقه واردات موبایل زمینه‌ساز رقابت است
همراه ما باشید

حذف سابقه واردات موبایل زمینه‌ساز رقابت است

آی‌سی‌تی‌نیوز - مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل از حذف سابقه واردات تلفن همراه به منظور تامین نیاز بازار خبر داد.

محمدرضا عالیان در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به سقف سابقه در واردات اظهار کرد: هر شرکت واردکننده بر اساس قانون سابقه، اجازه خواهد داشت به میزان متوسط سال‌های اخیر، واردات داشته باشد به عبارت دیگر از شرکت در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مجموعا ۱۰ میلیون دلار واردات داشته باشد برای سال ۹۹ اجازه خواهد داشت که تا سابقه ۵ میلیون دلار واردات داشته باشند.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل تصریح کرد: سقف واردات شامل چند پارامتر مانند تعداد نیروی کار، تعداد دفاتر و برخی از ویژگی‌های دیگر است که  بر اساس آن  ارزیابی می‌کنند که این شرکت به چه میزان توانایی واردات خواهد داشت.
وی افزود:با توجه به راه اندازی طرح رجیستری برای واردات موبایل در سال ۹۷، قانون سقف واردات برای تلفن همراه حذف شد، اما این قانون در سال ۹۹ بار دیگر اعمال شد آن هم در شرایط که تعداد شرکت‌های واردکننده در سال ۹۷ کمتر از ۲۰ شرکت و در سال ۹۸ به ۱۷۰ و در سال ۹۹ به ۴۰۰ شرکت رسید و بسیاری از شرکت‌ها فعالیت خود را از سال ۹۸ اغاز کردند و سال قبل فعالیت نداشتند.

عالیان ادامه داد: با این شرایط، قانون سابقه واردات برای شرکت‌ها اعمال شد و میانگین اعلام شده بسیار کمتر از توان واقعی شرکت‌ها بود و این موضوع بر میزان عرضه در بازار تاثیر گذار بود.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل بیان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته، برای حذف سابقه واردات به منظور ایجاد فضایی برای واردات تلفن توسط شرکت‌های جدید برداشته شود و در نهایت با تصمیمی که صورت گرفته سابقه واردات برداشته شد، اما سقف واردات بر اساس ارزش گذاری ادامه خواهد داشت.

وی افزود: حذف سابقه واردات، علاوه بر ادامه فعالیت شرکت‌های واردکننده، نیاز بازار را تامین و رمینه ساز افزایش عرضه و رقابتی شدن بازار را فراهم خواهد کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه