پلیس فتا 90درصد جرایم را کشف می‌کند
همراه ما باشید

پلیس فتا 90درصد جرایم را کشف می‌کند

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اجرای طرح برخورد با اراذل و اوباش در فضای سایبر در سطح کشور ، گفت :۹۰ درصد جرایم فضای مجازی در سطح کشور کشف می شود .

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، سردار ‌وحید مجید در جمع خبرنگاران در زنجان با تسلیت سالگرد شهادت سردار دلها شهید "حاج قاسم سلیمانی" اظهار داشت: بیشترین جرایم و مراجعات به پلیس فتا برداشت های اینترنتی است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا‌ بیان داشت : بسیاری از اقدامات از زمان گسترش این ویروس به سمت فضای مجازی سوق یافته و مجرمان هم فعالیت هایشان را معطوف به این حوزه کرده‌اند.

رئیس پلیس فتا ناجا  خاطر نشان کرد: پلیس فتا هم در راستای پیشگیری و کشف جرایم فعالیت های خود را در این فضا گسترش داده  و یکی از فعالیت های اساسی و بنیادی و ملی رمز پویاست  که در سال گذشته اجرا شد و شاهد کاهش وقوع جرایم سایبر به  ویژه در حوزه های مالی هستیم.

سردار مجید خاطر نشان کرد‌: در هفته‌های اخیر اقداماتی در تکمیل فرآیند رمز پویا با همکاری خوب بانک مرکزی انجام و اکنون اگر پیامی در این ارتباط برای کاربران ارسال می‌شود، هم مبلغ تراکنش‌، نوع تراکنش‌، نام پذیرنده و شماره حساب قید و کاربران می‌توانند اطلاعات را با تقاضای خود تطبیق و اگر مورد تایید بود نسبت به انجام رمز پویا اقدام کنند.

وی افزود: در حوزه پیشگیرانه علاوه بر این اقدام ، اقداماتی  در حوزه  اطلاع‌رسانی و ارائه هشدارهای عمومی انجام که ضریب هوشیاری و سواد رسانه ای کاربران را  افزایش و بحمدلله جرایم در فضای سایبر کنترل می شود.

رئیس پلیس فتا ناجا در خصوص اقدامات پیشگیرانه پلیس فتا هم گفت: بر اساس تعریف جرایم در فضای مجازی قدرت کشف پلیس فتا در سطح کشور در این حوزه و مراجعات حضوری 90 درصد است .

سردار مجید با اشاره به اجرای طرح برخورد با اراذل و اوباش در فضای سایبر در سطح کشور  گفت: همزمان با اجرای این طرح  در فضای سایبر هم ، با اقدامات خشونت آمیز برخورد و تا کنون بالغ بر 19 هزارو 336 مورد رصد عمومی انجام و موارد غیر مرتبط حذف که  از  3 هزارو 600 مورد تمرکز شده بالغ بر 776 مورد اقدامات قضائی‌، دستگیری‌، احضار‌، دعوت و سایر اقدامات قانونی انجام پذیرفته است و این طرح کماکان با قدرت اجرا می شود .

وی با اشاره به تداوم اجرای طرح برخورد با اراذل و اوباش و جرایم خشن در فضای مجازی ، به مجرمان و کلاهبرداران توصیه کرد:  پلیس فتا ، فضای مجازی را  رصد و با افراد مجرم و متخلف برابر قانون  برخورد می‌کند.

رئیس پلیس فتا ناجا با اعلام اینکه افرادی که ناآگاهانه مرتکب اشتباه و تخلف در فضای مجازی شوند مورد توجیه و ارشاد قرار می‌گیرند، بیان داشت: افرادی که عالمانه و عامدانه در فضای مجازی مرتکب جرم شوند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه در خصوص عملکرد پلیس فتای استان زنجان گفت: با توجه به اینکه پلیس فتا در حوزه‌های مختلف‌، ماموریت‌ها و برنامه‌های مختلفی دارد‌، رتبه‌بندی عملکرد پلیس فتا نیز متفاوت است.

سردار مجید افزود‌: بر‌اساس رتبه‌بندی پلیس فتای استان زنجان در سطح کشور دارای رتبه بسیار خوبی است و جزو رتبه‌های بالا قرار دارد  و در خیلی از موارد به عنوان پایلوت اقدامات انتخاب شده است.

رئیس پلیس فتا ناجا  اظهار داشت‌: یکی از اقداماتی که با موافقت سردار فرمانده انتظامی استان زنجان و پیگیری پلیس فتای استان انجام  می شود این است که پلیس فتا استان در بحث  فرهنگ یاران سایبری به عنوان استان پایلوت انتخاب و این ظرفیت را دارد که با این اقدام در راستای افزایش سواد رسانه ای مردم گام‌های موثرتری بردارد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه