راه‌اندازی اپلیکیشن آگاهی از چاله‌های جاده‌ها!
همراه ما باشید

راه‌اندازی اپلیکیشن آگاهی از چاله‌های جاده‌ها!

آی‌سی‌تی‌نیوز - یک شرکت فناور هندی مدعی شده که با استفاده از یک برنامه با نام "Intenest Go" از طریق صدا شما را از وجود چاله‌های موجود در جاده‌ها آگاه می‌کند.

به گزارش تسنیم؛ هند کشوری با جمعیت زیاد و با زبان‌ها و  فرهنگ‌های فراوان است اما در همه ایالت‌ها و مذاهب مختلف چیزهای مختلف و عجیبی را شاهد هستیم که یکی از آنها چاله‌های بسیار فراوان موجود در جاده‌های هند است!

هندی‌ها برای جبران جاده‌های ناهموار،‌ مهارت‌های رانندگی را آموخته‌اند چرا که حوادث زیادی در سراسر این کشور پهناور اتفاق می‌افتد.

براساس آمار، دولت هند در سال 2018 بیش از 2000 نفر جان خود را از دست داده و بیش از 4000 نفر در اثر جراحات ناشی از حوادث ناشی از چاله‌ها در هند دچار مشکلات جسمانی حاد شده‌اند اما این آمار دقیق نیست و ممکن بسیاری از حوادث، گزارش نشده و مورد توجه قرار نگرفته باشد.

در حالی که گوگل مپس طی سالیان گذشته در جاده‌های هند پیشرفت زیادی کرده  و طرفداران زیادی نیز دارد، اما هنوز اطلاعاتی در مورد فرورفتگی و حفره‌های موجود در جاده ندارد و  این مشکلی است که یک شرکت بزرگ در هند به نام "Intents" در تلاش برای حل آن است و فقط به استفاده از سنسورهای تلفن همراه شما نیاز دارد.

این شرکت در اوایل سال جاری با هدف جمع‌آوری داده‌ها در مورد چاله‌ها و هشدار به کاربران برای جلوگیری از حوادث رانندگی تاسیس شد؛ این شرکت با استفاده از سنسورهای تلفن همراه شما مانند ژیروسکوپ و شتاب‌سنج، یک برنامه ساده برای گرفتن چاله‌ها ایجاد کرده است که الگوریتم آن تغییراتی را در سرعت وسیله نقلیه شما و افت و جهش ناگهانی مشاهده می‌کند تا مشخص کند جاده در مکان‌های خاصی چاله دارد.

نصب این برنامه به راحتی انجام می‌شود و بدون نیاز به ثبت‌نام به کار خود ادامه می‌دهید؛ مدیران این شرکت می‌گویند که برای نصب این برنامه به اطلاعات شخصی شما احتیاجی ندارند و برای افزایش حریم خصوصی داده‌های جمع‌آوری شده،‌ آنها در یک زیرساخت کلید عمومی (PKI) ذخیره می‌شوند؛ برنامه Intenest Go از طریق صدا شما را از وجود چاله‌های موجود در جاده‌ها آگاه می‌کند.

برای ردیابی این چاله‌ها شرکت به داده‌های زیادی نیاز داشت، اما به علت همه‌گیری ویروس کرونا و عدم عبور و مرور رانندگان در جاده‌ها، این شرکت در ازای دریافت مشوق‌های پولی، رانندگان را تشویق به نصب این برنامه در تلفن‌های همراه خود کرد؛ این شرکت همچنین از رانندگان می‌خواهد تا نکات دیگری مانند نقاط پرآب و جاده‌های بسته و چاله‌های موجود را با عکس ذخیره کنند؛ این برنامه به صورت آفلاین کار می‌کند و اگر GPS روی تلفن همراه راننده فعال باشد داده‌ها را ضبط کرده و در صورت وجود اتصال آنها را به سرور می‌فرستد.

این شرکت ادعا می‌کند که کاربران آن روزانه بیش از 750.000 کیلومتر را پیمایش یا نقشه‌برداری می‌کنند و نزدیک به 150.000 چاله یا سرعت‌گیر ثبت شده است؛ این برنامه همچنین از گودال‌ها و چاله‌های ترمیم شده اطلاع کسب می‌کند زمانیکه بیش از 10 وسیله نقلیه از نقطه‌ای عبور می‌کنند که قبلاً چاله‌ای در آن مکان بوده است،‌ این حفره از سیستم خارج می‌شود و همچنین این شرکت نوپا ادعا می‌کند که روزانه 30.000 چاله را بر اساس این داده‌ها از سیستم خارج می‌کند.

"کراچی" رئیس بخش فناوری شرکت Intents می‌گوید: چالش بعدی، استفاده از الگوریتمی برای اندازه‌گیری شدت گودال است؛ در آینده این برنامه، نشانگرهای رنگی را به جای چاله‌‌‌ها نشان می‌دهد تا عمق فرورفتگی را نشان بدهد، لازم به ذکر است این شرکت درحال کار بر روی نسخه IOS این برنامه است.

شدت گودال‌ها براساس رنگ‌بندی

این شرکت در حال مذاکره با برخی از شرکای تجاری خود است که از نظارت بر وضعیت جاده اطلاع کافی دارند همچنین شرکت تلاش می‌کند تا با همکاری سازمان‌های مختلف دولتی، ظرفیتی را ایجاد کند که به مقامات کمک می‌کند تا ناهمواری‌های جاده را برای جلوگیری از تصادفات، سریعاً ترمیم کنند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه