سرقت اطلاعات بانکی با همراه بانک‌ جعلی
همراه ما باشید

سرقت اطلاعات بانکی با همراه بانک‌ جعلی

آی‌سی‌تی‌نیوز - پلیس در اعلام مهم ترین حوادث 24 ساعت گذشته از شگرد جدید مجرمان سایبری مبنی بر طراحی نرم افزارهای بانکی جعلی خبر داد که اقدام به خالی کردن جیب شهروندان می کرد.

به گزارش پلیس، سرهنگ محدمدعلی فرهودی رئیس پلیس فتا استان قزوین یکی از شگردهای مجرمین برای دستیابی به اطلاعات بانکی افراد را طراحی نرم‌افزارهای بانکی جعلی دانست و گفت: شهروندان‌ نرم افزارها یا اپلیکیشن‌های بانکی را حتما از سایت بانک مربوط خود دانلود و نصب کنند.

وی در تشریح این خبر گفت: انتشار نرم‌افزارهای جعلی بانکی در فضای مجازی یکی از شگردهای مجرمین سایبری برای سرقت اطلاعات حساب بانکی افراد است، لذا شهروندان برای دانلود و نصب نرم افزارها یا اپلیکیشن‌های بانکی حتما از سایت بانک مربوطه اقدام کنند. 

فرهودی افزود: کاربران برای اینکه بتوانند با آسودگی خاطر از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند می‌بایست به چندین نکته شامل دریافت نرم افزار همراه بانک از وب‌سایت اصلی بانک، عدم قرار دادن رمز ورود سامانه‌های همراه بانک در اختیار دیگران و تغییر رمزعبور سامانه‌ها در فواصل زمانی (حداقل هر سه ماه) و خودداری از انتخاب رمزهای ساده و قابل حدس نظیر سال تولد، شماره شناسنامه و غیره توجه کنند.

وی ادامه داد: یک سری نکات عمومی نیز در رابطه با همراه‌ بانک وجود دارد که با رعایت آن می‌توان امنیت را هنگام استفاده از همراه ‌بانک تضمین کرد، این نکات شامل مجهز نمودن تلفن‌همراه خود به نرم‌افزار آنتی‌ویروس معتبر و بروزرسانی مستمر آن، بروزرسانی مستمر سیستم عامل، مرورگر وب و سایر نرم‌افزارهای منصوب روی گوشی تلفن همراه، فعال سازی قفل امنیتی تلفن‌همراه و نرم‌افزارهای بانکی، عدم ذخیره اطلاعات مهم مانند رمز اول و دوم کارت‌ها، کلمه عبور سامانه‌های بانکی،CVV2 و تاریخ انقضای کارت بر روی گوشی تلفن‌همراه است.

این مقام مسئول رمز ایمن ماندن از این قبیل جرایم در فضای مجازی را افزایش شناخت و ارتقاء سطح معلومات سایبری دانست و گفت: ساده‌ترین و موثرترین راه برای مقابله با اقدامات مجرمانه مجرمین سایبری، افزایش سطح آگاهی کاربران نسبت به موضوعات مختلف فضای مجازی بوده و این مهم جز با احساس مسئولیت و برنامه‌ریزی و صرف زمان کافی محقق نخواهد شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه