مرکز نوآوری فضایی راه‌اندازی شد
همراه ما باشید

مرکز نوآوری فضایی راه‌اندازی شد

آی‌سی‌تی‌نیوز - نخستین مرکز نوآوری فضایی کشور با هدف توسعه فناوری‌های فضایی، خدمات فضاپایه و نیز ایجاد بستری مناسب جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان در حوزه فضا، آغاز به کار کرد.

به گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، آیین گشایش نخستین مرکز نوآوری فضایی با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، برگزار شد.

پژوهشگاه فضایی ایران، به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی کشور، با تاسیس و راه‌اندازی مرکز نوآوری فضای نو، به دنبال شتاب‌دهی و توسعه فناوری‌های فضایی و خدمات فضاپایه، بستری مناسب جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کسب و کار برای فارغ‌التحصیلان و استارت‌آپ‌ها فراهم کرد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و موسس این مرکز نوآوری در خصوص اهداف و ماموریت‌های این مرکز گفت: در نیمه نخست سال جاری، عملیاتی کردن تاسیس مرکز نوآوری فضایی مصوب شد و به دنبال آن، تاسیس و تجهیز مرکز، توسط پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شد.

وی افزود: با توجه به اینکه حوزه فضا به طور عام همه ابعاد زندگی بشر را دربر می‌گیرد، وقتی از فضا سخن به میان می‌آید یک پارادایم عمومی مدنظر است؛ از غذا گرفته تا امنیت، محیط زیست، آب و هوا و سنجش از راه دور. از این رو، وقتی از مرکز نوآوری فضایی نام می‌بریم، مد نظرمان بستری است که از همه کسب و کارهای دانش بنیان نوپا که به نوعی با این زیست بوم در ارتباط هستند، حمایت خواهد شد.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: مسئولین حوزه فضایی کشور هم، این نکته را به خوبی و به موقع، دریافته‌اند که یکی از اجزای تکمیل کننده اکوسیستم فناوری فضایی باید استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باشند که البته این مهم، نیاز به بستری دارد که بتواند واسطی بین خدمات و کمک‌های نهادهای حاکمیتی (دیتا، قوانین و مقررات، استانداردها، تجربیات فنی و مهندسی) و بخش خصوصی باشد.

وی گفت: هدف اصلی تاسیس و تجهیز مرکز، هدایت جریان پرتوان سرمایه‌های مالی و انسانی بخش خصوصی و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به سوی خدمات و فناوری فضایی برای انتفاع رساندن و منتفع شدن است و ماموریت آن، به عنوان یک واسط رسمی حرفه‌ای، از سویی ارائه خدمات، دسترسی آسان به منابع علمی و حاکمیتی و استفاده از زیرساخت‌های فضایی کشور است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، درباره کاربرد بسیار گسترده مرکز نوآوری فضای نو نیز گفت: امروزه فناوری‌های فضایی با هزینه بسیار کمتر و کیفیت بسیار بالاتر در حال سرویس‌دهی به طیف گسترده‌ای از حوزه‌های زندگی (کشاورزی، فناوری‌های دفاعی و امنیت، دامداری، محیط‌زیست و حتی پایش خطوط نفت، معادن) است. از این رو، وقتی از کاربرد حوزه فضا سخن به میان می‌آید، در حقیقت از زندگی مردم سخن می‌گوییم. چراکه، فناوری فضایی یک فناوری تجملاتی تلویزیونی یا دفاعی نیست، بلکه یک فناوری گسترده است که در طیف وسیعی از نیازهای مردم تاثیرگذار بوده و رسماً در زندگی عموم مردم احساس می‌شود.

وی در خصوص نحوه اجرای تخصیص مرکز به شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس یک سری آیین نامه‌های مدون پذیرش استعدادهای جوان، استارت‌آپ‌های جوان و فعال با برنامه در فرایندی ارزیابی و گزینش شده و یک فضای کاری در مرکز نوآوری فضایی به آنها اختصاص داده می‌شود. از این رو، ابعاد تجهیز محیط کار، از یک صندلی انفرادی برای کارهای فردی شروع می‌شود تا فضایی برای کار تیمی؛ فضاهای کوچک مختص استارت‌آپ‌ها و هسته‌های نوپا و فضاهای بزرگ‌تر، به شرکت‌ها اختصاص می‌یابد.

وی افزود: پس از استقرار، برنامه‌های بعدی شامل ارائه سرویس‌های تدوین شده است که از سوی پژوهشگاه فضایی ایران به استارت‌آپ‌ها ارائه خواهد شد. خدماتی مثل منتورینگ، دیتاها، بازدیدها، بسترهای آزمایشگاهی و برنامه برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها و از همه مهمتر حرکت به سوی ایجاد زیرساخت‌های جذب سرمایه برای استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای ارزشمند نوپا.

وی نو بودن حوزه فضا و ترویج اهمیت حوزه فضایی بین جوانان علاقه‌مند به کسب و کارهای فضاپایه به عنوان حوزه‌ای بکر که از پتانسیل کاری و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برخوردار است، چالش اصلی این بخش دانست.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه تاسیس مرکز نوآوری فضای نو نوعی آغاز است ابراز امیدواری کرد که اگر این مرکز بتواند موفق عمل کند، جریان نوآوری فضایی کشور می‌تواند به اعتماد مدیران و تصمیم‌سازان کشور پاسخ مثبت داده و احساس خوشایند دستیابی به نتایج درخشان تصمیم‌گیری صحیح را به آنان القا کند تا شاهد حمایت گسترده‌تری از جوانان و استارت‌آپ‌ها باشیم.

وی گفت: لازم است از مسئولین آگاهی که با وجود مشکلات و شرایط سختی که کشور با آن مواجه است، ترجیح شان حمایت از برنامه‌های نوپا ست، تقدیر شود. چراکه، ممکن بود به نظر برسد این فضا و ساختمان برای کارهای دیگر تجاری زود بازده استفاده شود ولی افق بلند نگاه مدیران سبب شد که این مرکز در اختیار جوانان و کسب و کارهای نوپا قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز‏ از راه اندازی یک شتابدهنده برای حضور در مرکز نوآوری فناوری فضایی خبر داد و گفت: استقرار استارت‌آپ و شرکت‏‌های دانش‌بنیان فضایی در این مرکز انجام شد.

حسین صمیمی در مراسم بهره برداری از مرکز نوآوری فضای نو گفت: پژوهشگاه فضایی ایران‏ به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد زیست‌بوم کسب‌وکار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، در کنار توسعه فناوری فضایی بومی، اقدام به تاسیس و راه‏‌اندازی مرکز نوآوری و ‏شتاب‏دهی فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه «فضای نو» کرده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، درباره تشکیل مرکز نوآوری فضای نو تشریح کرد: در گام نخست، تفاهم‌نامه سه جانبه‏‌ای میان مجموعه پژوهشگاه، سازمان فضایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد که هدف از آن، تاسیس مرکز نوآوری و شتاب‏‌دهی فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه با مأموریت جذب شتاب‏‌دهنده‏‌ها، استارت‏ آپ‏‌ها و شرکت‏‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه است.

وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران ضمن تخصیص فضای فیزیکی مورد نیاز مرکز نوآوری فضای نو؛ شرایط برای آموزش تخصصی و توانمندسازی تیم‏‌ها، شبکه‌سازی و اتصال تیم‏‌ها به مشتریان بالقوه به‌ویژه در بخش دولتی را در حد امکان برای استارت‏ آپ‏‌ها و شرکت‏‌های دانش بنیان فراهم می‏‌سازد. همچنین پژوهشگاه فضایی ایران تیم‏‌ها و شرکت‏‌های مستقر را در خصوص شناسایی فناوری‏‌های دارای بازار و ایجاد زمینه مناسب فعالیت بر روی آن‌ها راهنمایی و همراهی خواهد کرد.

صمیمی توضیح داد: پژوهشگاه فضایی ایران به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی بومی، بسته‏‌های حمایتی ویژه‏‌ای را در مقاطع مختلف رشد استارت‏ آپ‏‌ها با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراهم می‌آورد. با توجه به اینکه رونق و شکوفایی بخش فضایی بدون زیرساخت‌های لازم ممکن نیست، همچنین ایجاد و نگهداری این زیرساخت‌ها نیز بسیار هزینه‌ بر است، از این رو، پژوهشگاه تلاش خواهد کرد تا در حد مقدور و در چارچوب‌های قانونی، امکان استفاده از زیرساخت‏‌های موجود را برای تیم‌ها و شرکت‌های مستقر در مرکز نوآوری فضای نو، با شرایط ویژه فراهم سازد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: در این مسیر، سازمان فضایی ایران نیز به عنوان یک نهاد حاکمیتی حمایت‏‌های ویژه‏‌ای را از قبیل در اختیار گذاشتن داده‏‌های ماهواره‏‌ای و همچنین اتصال تیم‏‌ها به مشتریان بالقوه انجام خواهد داد تا پژوهشگاه فضایی ایران بتواند در شکل‏ گیری یک زیست‌بوم فضایی در ابعاد فناوری و خدمات فضاپایه موفق عمل کند.

صمیمی با اشاره به اینکه طبیعتا مرکز نوآوری فضای نو برای شروع فعالیت، نیاز به انتخاب یک ‏شتاب‏ دهنده دارد ‏گفت؛ شتاب‏ دهنده نوعی نسبتاً جدید از موسسات پشتیبانی کننده از زیست بوم کسب‌وکار است که در سراسر جهان به سرعت در حال رشد هستند. این موسسات خدمات و پشتیبانی لازم را به شرکت‏‌های نوپا یا همان استارت‌آپ‏‌ها در مراحل اولیه توسعه ارائه می‏‌دهند. در این مرکز نیز پس از بررسی‏‌های صورت گرفته ‏و در هماهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک شتاب‏ دهنده برای راه‏‌اندازی این مجموعه انتخاب شد و پس از انجام مراحل بازسازی فضای فیزیکی، شناسایی و استقرار استارت‌آپ و شرکت‏‌های دانش‌بنیان فضایی انجام شد.

وی افزود: مرکز نوآوری فضای نو با برخورداری از فضای کار اشتراکی، محیطی مناسب را برای استقرار هسته‏‌های نوآوری به منظور شکل‏ گیری تیم‏‌های جدید و نوپا فراهم می‌آورد. از امکانات این مرکز می‌توان به فضای کار اختصاصی، فضای برگزاری رویدادها، سالن جلسات و استراحت‏گاه اشاره کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه