وزارت کشور: آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را داریم
همراه ما باشید

وزارت کشور: آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را داریم

آی‌سی‌تی‌نیوز - رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک وزارت کشور با اشاره به اقدامات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا، از آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری انتخابات به‌صورت کاملا الکترونیکی خبر داد.

امیر شجاعان گفت: در حال نهایی کردن اپلیکیشنی هستیم تا افراد از طریق آن ثبت‌نام کنند و فقط کد رهگیری خود را به بخشداری یا فرمانداری ارائه داده و فرآیند ثبت نام خود را تکمیل و نهایی کنند.
این اپلیکیشن جهت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز قابلیت بهره‌برداری دارد.

به گزارش ایسنا شجاعان با اشاره به وجود حدود یک میلیون نفر از مجریان برگزاری انتخابات و اینکه افراد مجری در طول ساعات اخذ رای باید در شعب اخذ رای حاضر بوده و سپس باید آرا را شمارش کنند، تاکید کرد: در کلان‌شهر‌ها فرآیند شمارش آرای انتخابات شوراها سخت و زمان‌بر است؛ مثلا در تهران چند هزار داوطلب داریم که شمارش آرای آنها معمولا دو تا سه روز زمان می‌برد که در کنار هم بودن مجریان برای شمارش آرا در یک مکان مسقف، می‌تواند برای مجریان مخاطره داشته باشد؛ بنابراین اخذ و شمارش آرای انتخابات شوراها به‌صورت الکترونیک، عامل موثری برای به حداقل رساندن خطر بیماری کرونا خصوصا برای مجریان است.

او افزود: با برگزاری انتخابات به‌صورت کاملا الکترونیکی، مرحله شمارش دستی آرا حذف می‌شود و می‌توان اطلاعات هر صندوق را پس از اتمام مهلت انتخابات در زمان کوتاهی استخراج کرد. صندوق‌های الکترونیکی در طول ساعات رای‌گیری پلمب بوده و پس از اتمام انتخابات، با تشریفات قانونی پلمب آنها رفع می‌شود و با روشی فنی، اطلاعات حافظه صندوق استخراج شده و برای وزارت کشور و ناظران بر انتخابات ارسال می‌شود.

شجاعان همچنین گفت: در انتخابات الکترونیکی به رای‌دهندگان در شعب به جای برگه کاغذی، کارت الکترونیکی و دستکش یک بار مصرف داده می‌شود. اگر از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط در هر یک از انتخابات‌های پیش رو، این شیوه تایید و اجرا شود، زمینه‌های احتمالی شیوع کرونا در روز اخذ رأی می‌تواند کاهش یابد. شجاعان تاکید کرد: کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی آمادگی دارد و به هر میزان که برگزاری الکترونیکی انتخابات مورد جمع‌بندی مراجع قانونی مرتبط قرار گیرد، این شیوه کاملا قابل اجرا است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه