شوکه‌شدن آمریکا از حملات سایبری
همراه ما باشید

شوکه‌شدن آمریکا از حملات سایبری

آی‌سی‌تی‌نیوز - مقامات فدرال آمریکا نسبت به نفوذ طولانی‌مدت و ناشناس به سیستم‌های رایانه‌ای ایالات‌متحده اکیداً هشدار داده و آن را یک تهدید جدی خواندند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، آژانس امنیت سایبری ایالات متحده نسبت به وجود یک تهدید جدی علیه شبکه‌های رایانه‌ای دولتی و خصوصی در این کشور هشدار داد.

در واقع می‌توان گفت که هشدار مقامات فدرال آمریکا نسبت به نفوذ ناشناس و بلندمدت به سیستم‌های رایانه‌ای ایالات متحده که به ظن آنها توسط هکرهای روسی انجام می‌شود، رو به افزایش است.

آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت‌ها در آمریکا در یک پیام هشدار غیرمعمول اعلام کرد که شناسایی حمله هکری به آژانس‌های فدرال و «زیرساخت‌های مهم و حساس» و همچنین خنثی سازی این حمله کاری بسیار دشوار است.

در این میان، وزارت انرژی آمریکا نیز حمله هکری به شبکه‌های این وزارتخانه را تأیید کرد.

به حمله سایبری گسترده اخیر علیه مراکز و نهادهای دولتی این کشور واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا نیز در واکنش به حمله سایبری گسترده اخیر به مراکز و نهادهای دولتی این کشور، این حمله‌های هکری را مایه نگرانی جدی دانست.

بایدن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمنان ما باید بدانند که من به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در برابر حملات سایبری به کشورمان دست روی دست نخواهم گذاشت».

وی از امنیت سایبری به عنوان اولویت‌های نخست دولتش نام برد و گفت: «به صراحت می‌گویم که دولت من از لحظه آغاز به کار خود، امنیت سایبری را در تمامی سطوح دولت در راس اولویت‌هایش قرار خواهد داد و عاملان اینگونه حملات سایبری بهای هنگفتی خواهند پرداخت».

گفتنی است که خبرگزاری رویترز یکشنبه گذشته مدعی شد که یک گروه هکری پیچیده با پشتیبانی یک دولت خارجی نسبت به سرقت اطلاعات وزارت خزانه‌داری آمریکا و یک سازمان آمریکایی ناظر بر سیاست‌های اینترنتی و ارتباطاتی اقدام کرده است.

 

پنتاگون در حال ارزیابی خسارات حملات سایبری به آمریکا

گستردگی حملات سایبری به وزارتخانه‌ها و نهاد‌های آمریکایی روشن‌تر شده است.

خبرگزاری میزان - مقامات دولت ترامپ اذعان کردند که به برخی آژانس‌های فدرال، وزارت خارجه، وزارت امنیت داخلی و بخش‌هایی از پنتاگون حملات سایبری شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، کارشناسان پنتاگون در حال تلاش برای تعیین میزان خسارات بر ارتش، آژانس‌های اطلاعاتی و آزمایشگاه‌های هسته‌ای بر اثر این حمله سایبری بسیار پیچیده هستند.

بر اساس گزارش‌ها، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سفر خود به چند کشور اروپایی را برای بازگشت به آمریکا برای رسیدگی به حملات سایبری به آژانس‌های دولتی را نیمه کاره گذاشته است.

این نشان دهنده افزایش زنگ خطر در دولت ترامپ در مورد یک حمله جاسوسی سایبری است که به طور بالقوه یکی از گسترده‌ترین حملات سایبری تلقی می‌شود. مقامات آمریکا این حمله‌ ها را تا هفته‌های اخیر شناسایی نکرده بودند.

پس از آن، یک شرکت خصوصی امنیت سایبری موسوم به «فایر آی»، اعلام کرد که هکر‌ها با نفوذ به سیستم‌های اطلاعاتی، به برخی نهاد‌ها حمله کرده اند.

در ادامه مشخص شد که وزارت خزانه داری و بازرگانی آمریکا، که اولین آژانس‌ها بودند که به آنها حمله شد، فقط بخشی از یک عملیات بسیار بزرگتر بودند که پیچیدگی آنها حتی متخصصانی را که در سالیان گذشته بر روی مباحث سایبری تمرکز داشتند هم متحیر کرده است.

به گفته کارشناسان سایبری آمریکا، در این حملات به حدود ۱۸ هزار کاربر شخصی و دولتی در آمریکا حمله شده است.

این حملات به وسیله یک ویروس انجام شده است؛ این ویروس با ایجاد نفوذ در این حساب‌های کاربری، به هکر‌ها برای انجام این حملات کمک کرده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه