فضای مجازی فرصتی برای شكست انحصار يك سويه رسانه ها
همراه ما باشید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرد:

فضای مجازی فرصتی برای شكست انحصار يك سويه رسانه ها

فضای مجازی فرصتی برای شكست انحصار يك سويه رسانه ها

آی‌سی‌تی‌نیوز - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  گفت: قطعاً مطلوب ما این است که روزی پلتفرم ما مورد مراجعه همه جهان باشد. اما آیا تا آن زمان باید خودمان را محدود کنیم؟ فضای مجازی برای شکستن انحصار برخی رسانه‌های یک سویه جهانی، فرصت بزرگی پیش روی ما قرار داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  گفت: قطعاً مطلوب ما این است که روزی پلتفرم ما مورد مراجعه همه جهان باشد. اما آیا تا آن زمان باید خودمان را محدود کنیم؟ فضای مجازی برای شکستن انحصار برخی رسانه‌های یک سویه جهانی، فرصت بزرگی پیش روی ما قرار داده است.

ضرورت تدوین قانون در حوزه فضای مجازی
محمد جواد آذری جهرمی با تأکید بر ضرورت تدوین قوانین در حوزه فضای مجازی ابراز امیدواری کرد، مبانی نظری سند مهم قوانین رسانه‌ها در فضای مجازی تهیه شود.
وزیر جوان کابینه ادامه داد: آیا قانون و مقررات برای فعالان فضای مجازی تعیین کرده‌ایم که بعد انتظار داشته باشیم آن را رعایت کنند؟ وی با بیان اینکه جای تعجب دارد که عده‌ای نسبت به این فضا تردید می‌کنند، گفت: وقتی مخالفت‌ها نسبت به فضای مجازی را می‌شنوم گاهی دچار این تردید می‌شوم که برخی از این مخالفت‌ها هدایت شده از سوی جریان‌های ضد انقلاب به منظور خفه کردن گفتمان انقلاب است.
وزیر جوان دولت تدبیر و امید تأکید کرد: گفته می‌شود که آمار جرایم در فضای مجازی نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد رشد کرده است. سال گذشته میزان توسعه پهن باند و دسترسی به اینترنت در کشور در ۵۰ درصد شهرهای کشور بوده است و امسال این رقم به صد درصد رسیده است. سال ۹۲، حدود ۳۰۰ هزار موبایل پهن‌باند در کشور وجود داشت اما امروز این رقم به ۷۰ میلیون رسیده، بدیهی است که اتفاقات در این فضا هم به تبع آن رشد پیدا خواهد کرد.
وی افزود: اصل رسانه‌های نوین توسط برخی هنوز تکفیر می‌شود، در مقابل عده‌ای معتقدند که این فضا باید وجود داشته باشد. بین این دو دسته هم هیچگاه دیالوگی شکل نگرفته وقتی دیالوگی شکل نگیرد سندی هم تنظیم نمی‌شود، همین مسأله باعث می‌شود که وقتی خودرو گران می‌شود می‌گویند فضای مجازی باعث گران شدن آن شده است. نه اینکه فضای مجازی تأثیری در برخی ناآرامی‌های بازار نداشته ولی عوامل اصلی دیگری وجود دارد که باید با آن برخورد شود. وزیر ارتباطات ادامه داد: کسانی که در عرصه رسانه مسئولیت دارند، باید نظامی متناسب با این فضا تدوین کنند. اگر این فضا مقرراتی نداشته باشد آفات آن باعث می‌شود نتوانیم از مزایای آن استفاده کنیم.
آذری جهرمی گفت: امیدوارم این جلسه پایه‌گذار سند نظام فضای مجازی شود. البته باید گفت که به فرض بومی کردن یک محصول نیز همه مشکلات ما حل نخواهد شد کما اینکه بسیاری از صنایع ما بومی است و مشکلات همچنان پابرجا هستند.
ظرفیت بالای شبکه‌های اجتماعی برای مقابله با رسانه‌های پرهزینه جهانی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: سابق بر این، شیوه اطلاع‌رسانی و توزیع اخبار سینه به سینه بوده است و بعد از آنکه صنعت چاپ به وجود آمد این شیوه به شکل نوشتار تغییر پیدا کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: امروز هم آنچه در فضای رسانه رخ داده است بازگشت به شیوه قدیمی توزیع اخبار مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی است به طوری که هر فرد یک منبع و دریافت‌کننده خبر است. آذری جهرمی با بیان اینکه این شیوه آفات و ثمراتی دارد، گفت: ثمرات آن که مشخص است اما آفت‌هایش موثق نبودن، سطحی بودن و ترویج سریع شایعات است. اما آیا در عصر قدیم با چنین چارچوب‌هایی مواجه نبوده‌ایم؟
وی تأکید کرد: چه شده است که امروز وقتی با پدیده فضای مجازی و رسانه‌های نوین مواجه می‌شویم خودمان را منفعل نشان می‌دهیم. شما چه رسانه‌ای می‌خواهید بسازید که متمرکز بتواند با نهادهای رسانه‌ای بین‌المللی مقابله و روشنگری کند؟
آذری جهرمی ادامه داد: آیا قدرت ایجاد پایگاه خبری متقابل در برابر رسانه‌های پرهزینه جهانی را داریم؟ چه ظرفیتی بالاتر از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی برای مقابله با این اقدامات است؟
وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم از ابزار رسانه‌های نوین استفاده کنیم اول باید ذات آن را بشناسیم، گفت: ذات رسانه اجتماعی، داشتن روایت است اگر روایت داشته باشیم می‌توانیم در رسانه‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی مؤثر باشیم. روایت صحیح یا گفتمان ما در این حوزه چیست؟ چه گفتمانی را می‌خواهیم ترویج و تبلیغ کنیم؟
وی تأکید کرد: گفتمان ما باید مبتنی بر گفتمان تاریخی و دینی‌مان باشد. اما در این گفتمان آیا دروغ و تهمت جای دارد؟ برویم نهاد و رسانه مبتنی بر شبکه اجتماعی درست کنیم و اسمش را بگذاریم گفتمان انقلابی و به وسیله آن دست به تهمت و تخریب بزنیم آیا این گفتمان درستی از ماست؟
آذری جهرمی تصریح کرد: گفتمان مخالفان مردم مشخص است، ناکارآمدی نظام در رأس روایت‌های آنها قرار دارد. مدیریت روایت ما در این فضا چیست؟ برخی با نگاه انتقادی و مطالبه‌گری بروند تبلیغ کنند که دولت ناکارآمد است، این روایت دستاوردی جز تقویت نگاه مخالفان ایران دارد؟ این چه حضوری در فضای مجازی است؟ آیا این مؤلفه حضور جریان ساز است؟ اصلاً خود کلمه حضور جریان‌ساز به چه معناست؟ از فرمایش رهبر معظم انقلاب چه برداشته شده است. در این فرایند و در این نگاه ما نباید خودمان را محدود به ابزارهای خودمان کنیم.
عزم وزارت ارتباطات برای اجرای کامل دولت الکترونیک
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با حضور در جلسه کارگروه سلامت استان کرمان، تأکید کرد که مصمم به نهایی کردن چارچوب دولت الکترونیک برای برقراری شفافیت و مقابله با فساد تا پیش از پایان برنامه ششم توسعه هستیم.
آذری جهرمی تأکید کرد: چارچوب دولت الکترونیک در کشور را تا پیش از پایان برنامه ششم توسعه برای برقراری شفافیت و مقابله با فساد نهایی خواهیم کرد حتی اگر آماج اتهام و هجمه‌ها قرار گیریم. وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات پس از بازدید از درمانگاه حضرت ابوالفضل(ع) به‌عنوان اولین مرکز درمانی در پروژه ملی نسخه‌نویسی الکترونیکی در شهرستان کرمان، با حضور در استانداری این استان در جلسه کارگروه سلامت برای بررسی پروژه ملی نظام ارجاع و نسخه‌نویسی الکترونیکی شرکت کرد.
وزیر جوان کابینه پس از استماع گزارش اجرای پروژه ملی نسخه الکترونیکی و اطلاع از برخی موانع و مشکلات و صدور دستورات لازم در این‌باره با تقدیر از دست اندرکاران این پروژه گفت: کارهای خوبی در این پروژه انجام گرفته است که بسیار امیدوارکننده است و به نظرم قابلیت آن را دارد که بسرعت به سایر نقاط کشور تعمیم پیدا کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه دولت الکترونیک در حرف معنا نمی‌دهد و مردم باید به چشم خدمات آن را ببینند و این خدمات باید برای آنها ملموس باشد، گفت: در دیدار نوروزی که با رئیس جمهوری داشتیم ایشان تأکید کردند در سال ۹۸ باید بحث سلامت الکترونیکی اتمام پیدا کند.
وی افزود: همچنین رئیس جمهوری تأکید کردند که باید تلاش شود در هر ۱۲ ماه سال ۹۸ یک خدمت الکترونیکی ملموس به مردم ارائه شود. ارائه کارت سوخت به شیوه الکترونیکی یک خدمت ملموس برای مردم بود. نسخه الکترونیکی و حذف دفترچه بیمه و دریافت نسخه از طرف بیماران با کد ملی هم از اقدامات ملموس دولت الکترونیکی است که باید بسرعت در سراسر کشور اجرایی و عملیاتی شود.
همچنین همزمان با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان کرمان، تفاهمنامه راه‌اندازی قطب مرکز داده میان سازمان فناوری اطلاعات و منطقه ویژه اقتصادی سیرجان امضا شد. محمد جواد آذری جهرمی با حضور در اتاق بازرگانی کرمان در جریان مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات قرار گرفت و در این جلسه محمد جواد آذری جهرمی به بخشی از دغدغه‌ها و نقطه نظرات فعالان اقتصادی پاسخ داد.
پوشش ارتباطی 95درصدی بین جاده‌ای
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در جلسه‌ای واقع در استانداری که به منظور بهبود و تقویت زیرساخت‌های استان کرمان تشکیل شد شرکت کرد. در این جلسه که با ۹ مصوبه برای بهبود کیفیت ارتباطات به کار خود خاتمه داد آذری جهرمی وزیر ارتباطات دستوراتی برای بهبود و پایداری ارتباط دیتای کرمان صادر کرد.
آذری جهرمی در این جلسه بر بهبود ارتباطات بین جاده‌ای تأکید کرد و گفت: باید تا پایان سال پوشش ارتباطی جاده‌‌های اصلی استان کرمان به ۹۵ درصد برسد و هیچ مسیری بالای ۵ کیلومتر فاقد پوشش نباشد.
وزیر ارتباطات افزود: استان کرمان یک استان ترانزیتی است و اگر ارتباطات بین جاده‌ای در این مسیر مورد توجه قرار نگیرد چنانچه حادثه‌ای به وجود بیاید ما هم به نوبه خود در به وجود آمدن این شرایط مقصریم.
وزیر جوان کابینه در خاتمه این جلسه خطاب به مدیران استان تأکید کرد، مشکلات بین دستگاهی نباید مانع توسعه ارتباطات در این استان شود و در ادامه افزود: ما موظفیم مشکلات مردم استان کرمان در حوزه ارتباطات را حل کنیم و ارتباط پایداری برای مردم ایجاد کنیم.
استاندار کرمان نیز با تأکید بر اینکه پوشش تلفن همراه و همچنین اینترنت موبایل در برخی شهرها و جاده‌های بین شهری با مشکلات مواجه است، گفت: در بخش اینترنت ظرفیت بالایی وجود دارد اما حدود ۸ درصد از آن قابل بهره‌برداری است، گفت: این نشان از آن دارد که نیازمند به‌روزرسانی تجهیزات هستیم.
فدایی افزود: کرمان از نظر برخورداری خانواده‌ها از اینترنت در رتبه سی‌ام قرار گرفته است. خواهشمندیم دستورات لازم برای بهبود وضعیت ارتباطات صادر کنید.

درباره نویسنده

نادر  نینوایی

نادر نینوایی مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه