فشار به فیس‌بوک برای واگذاری اینستاگرام و واتس اپ
همراه ما باشید

فشار به فیس‌بوک برای واگذاری اینستاگرام و واتس اپ

آی‌سی‌تی‌نیوز - با ثبت دو شکایت جدید علیه فیس بوک درباره شیوه های کسب و کار این شرکت، احتمال تجزیه اینستاگرام و واتس اپ از آن قوت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز،  درحالیکه کمیسیون فدرال تجارت آمریکا و تعداد زیادی از ایالات این کشور از فیس بوک شکایت کرده اند، احتمال  تجزیه این شرکت قوت گرفته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته ۲ شکایت جدید علیه فیس بوک ثبت شد.

این  شکایات از پشتیبانی احزاب دموکرات و جمهوری خواه برخوردار  هستند و خواستار پاسخگویی این شرکت درباره روش های کسب وکارش هستند.  این امر یک نقطه توافق نادر بین دولت ترامپ و نمایندگان دموکرات است که برخی از آنها از تجزیه گوگل و فیس بوک نیز حمایت می کنند.

در شکایاتی که روز چهارشنبه ثبت شده اند؛ فیس بوک متهم است شرکت های رقیب خود را می خرد و به طور خاص روی خرید اینستاگرام( به قیمت یک میلیارد دلار در ۲۰۱۲) و واتس اپ( ۱۹ میلیارد دلار در ۲۰۱۴) تاکید شده است.

 قانونگذاران فدرال و ایالتی در آمریکا معتقدند این عملیات های ادغام باید فسخ شوند. چنین اقدامی احتمالا سرآغاز یک چالش حقوقی بلند مدت است زیرا کمیسیون فدرال تجارت آمریکا(FTC) سال ها قبل آنها را تایید کرده بود.

لتیسیا جیمز دادستان ایالت نیویورک به نمایندگی از ۴۶ ایالت آمریکا در این باره می گوید: فیس بوک حدود یک دهه از سلطه و قدرت انحصار خود در بازار استفاده کرده تا رقبای کوچکترش را خرد کند و رقابت را از میان ببرد. تمام این موارد به ضرر کاربران هستند.

به گفته جیمز، فیس بوک شرکت های رقیبش را قبل از آن خریده که به تهدیدی برای سلطه اش بر بازار تبدیل شوند.

جنیفر نیوستد مشاور فیس بوک نیز در این باره گفت:  قوانین آنتی تراست(ضدانحصار) برای مجازات شرکت های موفق به وجود نیامده اند. همچنین به گفته او واتس اپ و اینستاگرام پس از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری فیس بوک  در اپلیکیشن های در حال رشد به موفقیت دست یافتند.

نیوستد در این باره افزود: دولت اکنون خواهان انجام دوباره معاملات است و با این اقدام به کسب و کارهای آمریکایی هشدار می دهد هیچ فروشی نهایی نیست.

 

در همین رابطه: شکایت ایالت‌های آمریکا از فیس بوک به علت انحصارطلبی در بازار
رگولاتورهای فدرال و دادستان‌های ایالتی در ۴۸ ایالت مختلف آمریکا از تعقیب قضائی فیس‌بوک به علت انحصارطلبی تجاری و سو استفاده از کنترل خود بر بازار خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکوری نیوز، در شکایت‌های جداگانه هر یک از این ایالت‌ها از فیس‌بوک، این شرکت متهم شده که همه رقبای کوچک خود در بازار دیجیتال را به حاشیه رانده و آنها را از رقابت آزادانه تجاری محروم کرده است.

این شکایت به کمیسیون فدرال تجارت آمریکا و لتیتیا جیمز دادستان کل نیویورک ارائه شده است. بر اساس این شکایت یکی از راه‌های مقابله با انحصارطلبی تجاری فیس‌بوک وادار کردن آن به فروش اینستاگرام و برنامه پیام رسان واتس‌اپ است.

به گفته لتیتیا جیمز جلوگیری از تداوم مالکیت فیس‌بوک بر اینستاگرام و واتس‌اپ اهمیت زیادی دارد و باعث خواهد شد تا اعتماد به بازار بازگردد. کمیسیون فدرال تجارت آمریکا نیز اعلام کرده که فیس‌بوک یک استراتژی نظام مند را برای حذف رقبای خود دنبال می‌کند و بدین منظور رقبای کوچک‌تر ونوظهور را به سرعت خریداری می‌کند.

کمیسیون یادشده در سال ۲۰۱۹ فیس‌بوک را به علت نقض حریم شخصی کاربران و انحصارطلبی تجاری ۵ میلیارد دلار جریمه کرده بود. فیس‌بوک هم در واکنش این اقدام را به معنای مجازات کسب و کارهای موفق دانسته بود. فیس‌بوک دارای ۲.۷ میلیارد نفر کاربر در سراسر جهان بوده و ارزش آن به ۸۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه