پارک فاوا از طرح‌های دانشگاهی حمایت می‌کند
همراه ما باشید

پارک فاوا از طرح‌های دانشگاهی حمایت می‌کند

آی‌سی‌تی‌نیوز -  نشست امضای تفاهم‌نامه سه جانبه شروع عملیات گرنت فناوری در پارک فاوا برگزار شد.

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به طرح گرنت جوانه اظهار کرد: «بسیاری از پایان­‌نامه­‌ها و رساله‌­های پژوهشی در دانشگاه‌­ها می‌توانند با قابلیت تجاری‌­سازی تعریف شوند و اجرای برنامه گرنت جوانه و حمایت مالی از این تحقیقات می‌­تواند زمینه‌­ساز شکل­گیری شرکت­‌های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته‌­های علمی شود.»

به گزارش ایسنا، طی چند دهه اخیر جهت‌­گیری‌­های عمومی اقتصاد کشور از اتکا بر منابع طبیعی به‌­ویژه نفت به اقتصاد دانش‌­بنیان تغییر کرده است. به‌­عبارتی کسب درآمد از علم و بهبود زنجیره­‌های ارزش در اقتصاد کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و نیاز بخش‌­های مختلف اقتصادی به ایده‌­های نوآورانه و دانش فنی کارآمد را چند برابر کرده است.

 

  • طرح گرنت جوانه

در این راستا جعفر صدیق -مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به ایسنا گفت: «گسترش پیوند اقتصاد و علم از یک ­سو مستلزم ایجاد نهادهای جدید مانند پارک‌­های علم و فناوری، مراکز رشد و مراکز نوآوری و از سوی دیگر نیازمند اجرای برنامه‌­های حمایتی و پیشران در این حوزه است. در طول سال­‌های گذشته مراکز آموزش عالی و توسعه فناوری در کشور، برنامه‌­های متعدد و متنوعی مانند طرح جوانه، رویش، شکوفایی، پیش رشد و امثال آن را جهت حمایت از ایده‌­های بازارگرا و فناورانه طراحی و به اجرا در آورده­‌اند.»

وی ادامه داد: «ین برنامه­‌ها با هدف توانمند­سازی و حمایت از هسته­‌های نوآور در اکوسیستم نوآوری کشور اجرا شده و می‌­شوند، زیرا هر ایده بازار­محور در مراحل اولیه رشد خود نیازمند مراقبت و سرمایه­‌گذاری به‌­ویژه از سوی نهادهای دولتی و حمایتی بخش خصوصی است. یکی از این برنامه‌ها طرح گرنت جوانه است که توسط وزارت علوم، ارتباطات و فناوری با همکاری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) آغاز شده است.»

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات درباره جزئیات این طرح توضیح داد: «بسیاری از پایان­‌نامه‌­ها و رساله‌­های پژوهشی در دانشگاه‌­ها می‌توانند با قابلیت تجاری­‌سازی تعریف شوند و اجرای برنامه جوانه و اعطای گرنت (حمایت مالی) به این تحقیقات می­‌تواند زمینه‌­ساز شکل­‌گیری شرکت­‌های نوپا و ارتقا سطح آمادگی فناوری این یافته‌­های علمی شود. هدف از طرح گرنت جوانه، کمک به پایان‌نامه‌های دارای ایده بازارگرا است و با حمایت مالی از این پایان‌نامه‌ها می‌توان امیدوار بود که تحقیقات علمی به سمت پاسخگویی به نیازهای ملی متمایل شوند.»

 

  • کدام پایان‌نامه‌ها اعتبار مالی دریافت می‌کنند؟

صدیق درباره جامعه هدف طرح گرنت جوانه گفت: پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری که دارای ایده‌­های بازارگرا هستند مخاطبان اصلی این طرح محسوب می‌شوند؛ در این طرح استاد راهنمای اول پایان‌نامه، مسئول هسته فناور و دریافت‌کننده اعتبار مذکور خواهد بود. فراخوان اول طرح در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی، فارس و سمنان اجرا شده و جمعا ۸۲ پایان‌نامه مشمول دریافت اعتبار شده‌اند. در این زمینه اخیرا توافق‌نامه‌های لازم بین وزارت عتف، پارک فاوا و پارک‌های استانی برای آغاز عملیاتی برنامه و شروع پرداخت اعتبارات به امضا رسیده است.

مشاور وزیر ارتباطات  و فناوری اطلاعات همچنین درباره مبلغ حمایت از طرح‌ها توضیح داد: حداقل اعتبار دریافتی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر آن ۲۶ میلیون تومان است. این اعتبار برای پایان‌نامه‌های دکتری بین ۱۵ میلیون تومان تا ۵۲ میلیون تومان است. تا کنون در مقطع ارشد ۸۲ درخواست و در مقطع دکتری ۳۰  درخواست برای حمایت داشته‌ایم که از این میان به ترتیب ۵۶ طرح در مقطع ارشد و ۲۶ طرح در مقطع دکتری مورد پذیرش قرار گرفته‌اند.

 

  • امضا توافقنامه سه جانبه

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، در ابتدای نشست کشمیری، مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه طرح گرنت فناوری ارائه داد و گفت: «سال گذشته در هفته پژوهش و فناوری، توافق‌نامه اجرای طرح گرنت فناوری با پارک فاوا امضا و پس از چند ماه اجرای آن آغاز شد؛ اما متاسفانه به دلیل همزمانی با شرایط کرونا، فراهم شدن مقدمات اجرایی آن به تاخیر افتاد.»

او با اشاره به طرح گرنت فناوری درباره مراحل آن توضیح داد: «فراخوان و اطلاع‌رسانی این طرح اوایل سال جاری انجام، سپس پذیرش طرح‌ها (شامل دریافت درخواست و تقاضا) و نهایتا بررسی و اعلام حمایت توسط سازمان حامی اجرا شد.»

کشمیری با بیان اینکه در سومین مرحله ، طرح‌های پذیرفته شده اعلام و اعتبارات آن تعیین می‌شود، تصریح کرد: «اکنون برای ابلاغ اعتبارات آمادگی داریم؛ در ادامه باید تامین منابع انجام و تمام منابع موجود برای اجرای این برنامه دراختیار صندوق‌های پژوهش فناوری قرار گیرد. به عبارتی تمام منابع باید در اختیار صندوق قرار داده شود و حسب دستور پرداخت پارک مجری، پرداخت به مجری انجام می‌شود.»

 

  • منابع حمایتی از کجا تامین می‌شود؟

به گفته این مقام مسئول، اکنون چهار عضو در تامین منابع مشارکت دارند که شامل خود مجری (اگر متعهد شده باشد)، پارک مجری، وزارت عتف و پارک فاوا می‌شود.

کشمیری تصریح کرد: «در اجرای این طرح ۹ مجموعه همکاری دارند؛ پارک فاوا به عنوان سازمان حامی، وزارت عتف (علوم، تحقیقات و فناوری)، پارک علم و فناوری مجری و … . صندوق نوآوری شکوفایی نیز احتمالا به طرح خواهد پیوست.»

او آمار و ارقامی درباره تعداد درخواست‌ها ارائه داد و گفت: «در مرحله اول ۱۱۲ درخواست داشتیم که ۸۲ طرح پذیرفته و برای اعلام نظر پارک فاوا ارسال شد که نهایتا ۴۷ طرح مورد پذیرش نهایی قرار گرفت.»

به گفته مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، ۵۰ درصد حمایت سازمان حامی از نظر تعدادی به طرح‌های استان سمنان تعلق گرفته است.

 

  • مبلغ حمایت از پروژه‌ها چه میزان است؟

کشمیری همچنین درباره مبلغ حمایت از طرح‌ها توضیح داد: به طرح‌هایی که مجری تعهدی در آورده نقدی نداشته باشند، از طرف پارک مجری مبلغ سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به پروژه های کارشناسی ارشد و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به پروژه‌های دکتری تخصیص داده می‌شود. همین مبلغ نیز از طرف وزارت عتف به پروژه‌ها اختصاص می‌یابد.

او ادامه داد: بسته به حمایت حامی، به پروژه‌های کارشناسی ارشد حداقل ۷٫۵ میلیون تومان و دکتری ۱۵ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

این مقام مسئول افزود: حداقل حمایت در صورت عدم تعهد مجری در آورده برای مقطع کارشناسی ارشد نیز، ۷٫۵ میلیون تومان و بسته به حمایت سازمان حامی حداکثر ۱۵ میلیون تومان و برای مقطع دکتری حداقل ۱۵ و حداکثر ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

او اظهار کرد: در صورت تعهد مجری در آورده، این مبالغ به ترتیب در مقطع ارشد به حداقل  ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و حداکثر  ۲۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و در مقطع دکتری حداقل ۲۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتومان و حداکثر ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

کشمیری ادامه داد: تا کنون در مقطع ارشد ۸۲ درخواست و در مقطع دکتری ۳۰ درخواست برای حمایت داشته‌ایم که از این میان به ترتیب ۵۶ طرح در مقطع ارشد و ۲۶ طرح در مقطع دکتری مورد پذیرش قرار گرفته‌اند؛ از این میان به ترتیب ۲۶ و ۲۱ طرح‌ مورد حمایت پارک فاوا قرار گرفته‌اند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه