تحول دیجیتال به لایه سیاست‌گذاری کشور رسیده است
همراه ما باشید

تحول دیجیتال به لایه سیاست‌گذاری کشور رسیده است

آی‌سی‌تی‌نیوز - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور گفت: امروز صدای تحول دیجیتال به لایه سیاست‌گذاری و اجرایی کشور رسیده و همه می‌دانند که بدون آن نمی‌توان قدم از قدم برداشت.

به گزارش ایرنا هجدهمین جلسه شورای فناوری اطلاعات ایران با حضور رییس‌جمهوری، هیات وزیران و برخی از معاونان رئیس‌جمهوری و وزرا برگزار شد.

بهمن‌ماه پارسال، پس از ۱۴ سال رییس‌جمهوری برای نخستین بار در جلسه شورای فناوری اطلاعات کشور شرکت کرد و به گفته دبیر شورا پس‌ از آن در اغلب جلسات نیز حضور پیدا کرد.

 

  • همراهی جدی رئیس جمهوری در جلسات شورا

«رضا باقری‌اصل» دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در این‌باره به خبرنگار ایرنا گفت: تحول دیجیتال امروزه نقش مهمی در اداره کشورها دارد. رئیس‌جمهوری و هیات وزیران این مهم را به‌خوبی درک کرده‌ و با آن همراه شده‌اند.

وی گفت: از بهمن سال گذشته رییس جمهوری در همه جلسات شورا شرکت کرد و حتی با محدودیت‌های کرونایی نیز جلسات برگزار شد.

باقری‌اصل بیان‌داشت: رییس‌جمهوری نه‌فقط در جلسات شرکت می‌کند، بلکه مدام پیگیر روند پیشرفت پروژه‌ها هستند، دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز یک روز قبل گزارش‌هایی را برای رییس‌جمهوری ارسال می‌کند و حداکثر با گذشت سه روز آن گزارش‌ها با دستور اجرایی رییس‌جمهوری به دبیرخانه برمی‌گردد که این همراهی در نوع خود بی‌نظیر است.

وی افزود: امروزه سیاست‌گذاری و حتی تنظیم مقررات بدون استفاده از داده‌ها و اطلاعات شدنی نیست، نکته‌ای که روز گذشته رییس‌جمهوری با اشاره به مزایای راه‌اندازی سامانه توسعه تجارت الکترونیکی به آن تاکید کرد.

 

  • تکمیل زنجیره اعتباربخشی مدارک تحصیلی

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با بیان این‌که روز گذشته شاهد تکمیل شدن زنجیره اعتباربخشی به اسناد و مدارک تحصیلی بودیم، تاکید کرد: مدتی قبل اعتبارسنجی مدارک آموزش عالی را تکمیل کردیم و اکنون نیز امکان لازم برای اعتبارسنجی دیپلم مهیا شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: تا پیش از این، تبادل‌ها به‌صورت داده سیستمی انجام نمی‌شد و کار را با سختی مواجه می‌کرد، اما اکنون این مشکلات رفع شده و در نظر داریم فرآیندهای مربوط به آن را به‌صورت الکترونیکی ارائه کنیم.

باقری‌اصل درباره هجدهمین جلسه شورای فناوری اطلاعات که روز گذشته برگزار شد، افزود: روز گذشته سه گزارش روند پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت، پیشرفت پروژه‌های ۲۵ پایگاه داده و ۱۰ محوری که رییس‌جمهوری بر الکترونیکی شدن آن تاکید کرده بود را ارائه دادیم.

وی گفت: در جلسه شورا میزان پیشرفت و ضعف برخی از پروژه‌ها را بررسی کردیم، نکته کلیدی این بود که ما در این جلسه دستاوردها را در نظر گرفتیم.

این مسوول ادامه‌داد: این‌که سازمانی فقط یک سامانه را برای پروژه خود ایجاد کرده و خدمات آن به‌طور کامل برای استفاده دستگاه‌ها و مردم مهیا نشده است (مانند پروژه‌ دولت همراه) را به‌عنوان دستاورد کامل تلقی نکردیم و به آن نمره کاملی اختصاص ندادیم.

 

  • کارگروه ارزیابی تشکیل شد

باقری‌اصل گفت: علاوه بر آن کارگروه ارزیابی با حضور سازمان اداری استخدامی، سازمان برنامه‌وبودجه، سازمان فناوری اطلاعات و دبیرخانه شورا برای ارزیابی همه ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت تشکیل شد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تشریح‌کرد: علاوه بر این سه گزارش از رییس‌جمهوری درخواست کردیم و در مصوبه نیز آن را گنجاندیم تا با مشخص کردن یک‌سری اولویت‌ها در زمان باقی‌مانده از دولت، سه‌گام برای نهایی شدن پروژه‌های دولت الکترونیکی مشخص و در این مدت با پیگیری مداوم از دستگاه‌ها مطالبه‌گری کنیم.

 

  • تشویق و تنبیه دستگاه‌ها

باقری‌اصل با تاکید بر این‌که دبیرخانه شورا اکنون اختیار تنبیه و تشویق دستگاه‌ها برای همکاری و عدم همکاری را دارد، گفت: این اجازه برای ما صادر شده که اگر در این بین با مانعی روبه‌رو شدیم که از تحول و پیشرفت پروژه جلوگیری می‌کرد، بتوانیم آن را به‌عنوان تخلف اداری در کارنامه مدیر مربوطه درج کنیم.

وی تاکید کرد: در کنار آن دستگاهی که پیشرفت داشته است را نیز تشویق خواهیم کرد، همچنین دستگاه‌هایی که به‌زعم گزارش‌های ما کم‌کاری داشته‌اند ابتدا باید گزارش‌‎های خود را به دفتر رییس‌جمهوری ارسال کنند و پس‌ از آن اگر دلایل کافی و قوی برای عدم پیشرفت خود نداشتند، آن را به‌عنوان یک تخلف در نظر گرفته و در پرونده دستگاه و مسوول مربوطه درج خواهد شد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور، درباره سه‌گام بعدی که تا پایان دولت در دبیرخانه شورا پیگیری می‌شود، گفت: یک‌سری برنامه که برای دولت لازم است را در سه‌گام دهه فجر، ۲۰ اسفند و خرداد ۱۴۰۰ بر خواهیم داشت. رونمایی از فاز دوم سامانه جامع تجارت الکترونیکی، سامانه مجامع الکترونیکی و پرداخت سود سهام و سفته الکترونیک از جمله مواردی است که طی این سه‌گام به بهره‌برداری می‌رسد و اطلاعات آن گسترش پیدا می‌کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه