شرکت پست طرح یک هنرمند را سرقت کرد
همراه ما باشید

شرکت پست طرح یک هنرمند را سرقت کرد

آی‌سی‌تی‌نیوز - اواخر سال گذشته، رئیس‌جمهوری تمبری را برای یادبود تلاشگران خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا رونمایی کرد که یک طراح مدعی است این طرح به نوعی یک سرقتِ هنری است.

۲۸ اسفند سال گذشته و با اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا، تمبر یادبود تلاشگران خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا با حضور فرماندهان نظامی، وزیران و حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد. این تمبر با مقدماتی از سوی شرکت پست ایران و با عنوان «قهرمانان وطن» تهیه شده بود.

پس از این مراسم بود که مشخص شد طرح استفاده شده در این تمبر متعلق به علیرضا ذاکری هنرمند عرصه تجسمی است و مسئولان شرکت پُست ایران برای استفاده از طرحِ علیرضا ذاکری در این تمبر، هیچ هماهنگی‌ای با او انجام نداده‌اند.

ذاکری درباره این اتفاق به تسنیم می‌گوید: در نخستین روز‌های شیوع ویروس کرونا گذرم به اورژانس یکی از بیمارستان‌های تهران افتاد و با تلاش مجاهدانه پزشکان و پرستاران برای مبارزه با این ویروس مواجه شدم. این تلاش مرا به یاد جبهه جنگ و خط مقدم جبهه انداخت. این مواجهه باعث شد اثری را طراحی کنم که در آن کادر درمان را در کنار رزمندگان قرار بدهم و حاصلش را در رسانه‌ها منتشر کردم.

 شرکت پست طرح یک هنرمند را سرقت کرد

وی ادامه داد: پس از مدتی متوجه شدم که شرکت پستِ ایران این طرح را تبدیل به تمبر کرده و رئیس‌جمهوری از آن رونمایی کرده است. من در جریان این کار قرار نداشتم. آن‌ها حتی در طرح اصلی من هم دخل و تصرف کرده بودند و به نظرم این تغییرات، کیفیت کار را پایین آورده بود. اگر اصالت طرح مرا حفظ می‌کردند به طور حتم تمبر بهتری به وجود می‌آمد، اما با تغییر در رنگ و اضافه کردن المان ویروس به آن لطمه زده‌اند.

وی گفت: وقتی تمبری را عالی‌ترین مقامِ اجرایی کشور رونمایی می‌کند، باید کار در عالی‌ترین و بهترین حالت ممکن انجام شود. در چنین مواردی باید از صاحب طرح اجازه‌های لازم گرفته شود. نکته جالب اینکه علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «این تمبر که مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفته، ۲۸ اسفند توسط ‎رئیس‌جمهور و در ستایش ‎قهرمانان وطن رونمایی شد. ‎روحانی بر تمبر یادبود نوشت: «تاریخ ایران در برابر قهرمانان فداکار نظام سلامت، تعظیم می‌کند.»

باید از علیرضا معزی پرسید که آیا اتحادیه جهانی پُست می‌داند که همکارانِ شما طرحِ آقای ذاکری را بدون اجازه‌اش برداشته و استفاده کرده و دخل و تصرف هم در آن داشته‌اند؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه